Oživování české průmyslové produkce je velmi pozvolné

Po lednové stagnaci se v březnu česká průmyslová výroba mírně zvýšila. Průmyslová produkce v únoru meziročně vzrostla o 0,7 procenta a potvrdila tak, že v letošním roce můžeme počítat s jejím velmi pozvolným oživením. Navíc i za tímto mírným růstem stojí především sektor výroby automobilů, který rostl do jisté míry i díky nižší srovnávací základně z loňského února.
České strojírenství se potýká s dlouhodobými problémy. Dřívější výkladní skříň českého průmyslu se změnila v odvětví, které jej spíše táhne dolů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Bohužel se opět potvrdilo, že s dlouhodobými problémy se naopak potýká české strojírenství. Dřívější výkladní skříň českého průmyslu se změnila v odvětví, které ho spíše táhne dolů. V únoru mělo totiž strojírenství nejvyšší záporný příspěvek k vývoji průmyslové produkce.

Vývoj nových zakázek přinesl v únoru na první pohled pozitivní zprávy. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 8,8 procenta. I nové zakázky však, stejně jako únorovou průmyslovou produkci, nejvíce ovlivnila výroba automobilů. Také zde musíme vzít v potaz nízkou srovnávací základnu z loňského roku.

O velmi pozvolném uzdravování českého průmyslu svědčí i Index nákupních manažerů (PMI), který se stále drží pod hranicí 50 bodů, indikující recesi sektoru.

V březnu se však tento index dostal na úroveň 46,8 bodu, což je nejvíc od srpna 2022. I přes tyto náznaky zlepšení je pro české manažery stále hlavním problémem nízká zahraniční poptávka.

Tu navíc ještě komplikují potíže s lodní dopravou v Rudém moři. Pro české firmy je však tím hlavním problémem chřadnoucí německé hospodářství, které je největší v Evropě a řada českých firem je na něj navázaná.

Loni se německý hrubý domácí produkt (HDP) propadl o 0,3 procenta a v letošním roce se očekává jeho růst jen o 0,1 procenta. Německá ekonomika bojuje se strukturálními problémy a výkon německého hospodářství se pohybuje na úrovni před pandemií. I proto se bude česká průmyslová produkce letos vzpamatovávat jen velmi pozvolně.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB