Bohužel se opět potvrdilo, že s dlouhodobými problémy se naopak potýká české strojírenství. Dřívější výkladní skříň českého průmyslu se změnila v odvětví, které ho spíše táhne dolů. V únoru mělo totiž strojírenství nejvyšší záporný příspěvek k vývoji průmyslové produkce.
Vývoj nových zakázek přinesl v únoru na první pohled pozitivní zprávy. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 8,8 procenta. I nové zakázky však, stejně jako únorovou průmyslovou produkci, nejvíce ovlivnila výroba automobilů. Také zde musíme vzít v potaz nízkou srovnávací základnu z loňského roku.
O velmi pozvolném uzdravování českého průmyslu svědčí i Index nákupních manažerů (PMI), který se stále drží pod hranicí 50 bodů, indikující recesi sektoru.
V březnu se však tento index dostal na úroveň 46,8 bodu, což je nejvíc od srpna 2022. I přes tyto náznaky zlepšení je pro české manažery stále hlavním problémem nízká zahraniční poptávka.
Tu navíc ještě komplikují potíže s lodní dopravou v Rudém moři. Pro české firmy je však tím hlavním problémem chřadnoucí německé hospodářství, které je největší v Evropě a řada českých firem je na něj navázaná.
Loni se německý hrubý domácí produkt (HDP) propadl o 0,3 procenta a v letošním roce se očekává jeho růst jen o 0,1 procenta. Německá ekonomika bojuje se strukturálními problémy a výkon německého hospodářství se pohybuje na úrovni před pandemií. I proto se bude česká průmyslová produkce letos vzpamatovávat jen velmi pozvolně.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)