Opět za více než 50 tisíc korun. První číslo Čtyřlístku je sběratelský trhák

Nejoblíbenější a nejdéle vycházející československý komiks. Tak se dá popsat kultovní Čtyřlístek, jehož sbírání se stalo zajímavým sběratelským, a dnes již i investičním, oborem. Dokládá to i poslední uzavřená kolekce aukcí na Aukru, ve které se první číslo Čtyřlístku prodalo za 53 460 korun. Redakci finančních a ekonomických informací (faei.cz) o tom informoval Pavel Krejčíř, expert na sběratelství a starožitnictví portálu.
První číslo Čtyřlístku se na Aukru opět prodalo za více než 50 tisíc korun. Foto: Aukro

Komiksy jsou bezesporu oblíbeným sběratelským artiklem. Za loňský rok činil v této kategorii obrat na Aukru více než 15 milionů korun. „Je za tím jak snaha sběratelů uložit si svoje peníze do raritních titulů, jejichž cena v budoucnu pravděpodobně dále poroste, tak se zde projevuje oblíbenost Aukra jako místa, kde lze sehnat levněji nově vydané komiksy,“ vysvětlil Krejčíř.

S tradičními komiksy se čtenáři v Česku začali seznamovat až od devadesátých let. Na trhu se objevily ty nejlepší věci z celé komiksové historie a tento žánr se stal nedílnou součástí nabídky každého knihkupectví. Navzdory tomu ale mají pro české sběratele stále největší hodnotu stará vydání Čtyřlístku.

Celkem se přes Aukro od roku 2020 prodaly Čtyřlístky za více než 35 milionů korun, což je zhruba polovina celkového obratu v kategorii komiksů. Číslo 1 s názvem Vynález prof. Myšpulína se v top deseti nejdražších komiksových položkách vyskytuje ve více než polovině případů.

Sběratelská hodnota prvního čísla Čtyřlístku z roku 1969 jde za poslední roky nahoru, na vině bude zřejmě hlavně vysoká inflace posledních let. Celková inflace od roku 2019 až do dneška dosáhla zhruba 40 procent. V roce 2019 se číslo 1 Čtyřlístku prodalo na Aukro za 31 tisíc korun. „V létě roku 2022 se toto číslo na Aukru prodalo za 35 200 korun a letos v lednu za 55 000 Kč,“ uvedl Krejčíř.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB