Orli, káňata nebo krkavci. Po travičích ptáků pátrá také psí hlídka

Česká společnost ornitologická od začátku roku eviduje 32 otrávených ptáků. Většinou jde o dravce. Na vině je ve většině případů jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané. S pátráním po travičích pomáhá i psí jednotka s psovodkou České společnosti ornitologické Klárou Hlubockou.
Speciálně vycvičený pes České společnosti ornitologů s nalezenými obětmi travičů. Foto: ČSO/Klára Hlubocká

Více než polovinu letos objevených otrávených zvířat tvoří káňata. Traviči ale mají na svědomí také orla mořského, motáka pochopa, jestřába lesního, deset krkavců velkých, ale také jedenáct lišek nebo tři kuny. Zveřejnila to na svém webu Česká společnost ornitologická.

Speciálně vycvičená psí jednotka této organizace ale také napomohla k dopadení muže, který dlouhodobě trávil na Břeclavsku dravce a další volně žijící živočichy. První nalezenou obětí byl vloni v dubnu luňák červený.

„Společně s pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny a Chráněné krajinné oblasti Pálava jsme v okolí našli pozůstatky z dalších dvou luňáků červených, dvě mrtvé lišky a zbytky z holuba,“ sdělila psovodka Klára Hlubocká.

Na podzim 2021 podle ní místní obyvatelé našli na cestě v obci několik mrtvých holubů a letos na konci dubna našel pracovník CHKO Pálava na stejném místě mrtvou kunu. „Já jsem pak na místě dohledala ještě další dvě kuny a pozůstatky ze dvou lišek,“ dodala.

PSALI JSME:
Ptačí kriminalita na vzestupu: Otrávený orel je už osmnáctou obětí

Dlouhé policejní pátrání

To už po oznámení ornitologů případ několik měsíců vyšetřovali břeclavští policisté. Jak přibývalo nálezů uhynulých zvířat i otrávených nástrah, postupně zužovali okruh možných podezřelých. „Jako nejpravděpodobnější pachatel se nakonec jevil starší muž se zálibou v myslivosti a chovu holubů,“ uvedla jihomoravská policie na svých internetových stránkách.

Kriminalisté u něj provedli domovní prohlídku, při níž zajistili otrávené nástrahy a nádobu s jedem. Pod tíhou těchto důkazu se muž ke kladení nástrah přiznal. „Hájil se tím, že se tím chtěl bránit kunám a liškám, které mu chodily na slepice a holuby,“ sdělila policie, která si pochvalovala spolupráce s ornitologickou společností.

„Na konci května nás kriminalisté požádali o asistenci při domovní prohlídce u podezřelého. Našli jsme nádobu s karbofuranem, injekční stříkačky a plato od vajec, do kterých muž vpichoval jed,“ popsala psovodka Klára Hlubocká.  Muži teď hrozí až šest let ve vězení.

„Jménem dravých ptáků a všech přátel přírody děkuji policii za odvedenou práci na případu traviče z Břeclavska. Druhý obviněný travič během dvou let ukazuje, že časy beztrestnosti těchto brutálních činů skončily. Česko se snad s definitivní platností zařadilo mezi státy, které si svého přírodního bohatství skutečně váží,“ konstatoval ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek.

Otrávený luňák červený objevený na Tachovsku. Foto: ČSO/Klára Hlubocká

Více než stovka případů

Prvním obviněným a současně už odsouzeným pachatelem je rybníkář, kterému vloni soud vyměřil podmíněný trest 2,5 roku odnětí svobody s odkladem na 3,5 roku za otrávení orlů mořských a krkavců velkých u Mečichova na Strakonicku v roce 2019.

Od roku 2017, kdy vznikla terénní psí jednotka, ornitologové zdokumentovali a předali policii 115 případů, jejichž obětmi se stalo 526 zvířat. Karbofuran, který traviči nejčastěji používají, je velmi silný jed, který hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty.

„Jde o mimořádně krutý způsob usmrcení a návnady pohozené v přírodě jsou nebezpečím pro vše živé, od ptáků, přes lišky, kuny, ale například i pro psy na vycházce,“ upozornila Hlubocká.

Dva její psi  – Chesapeake Bay retrívři Victory a Irbis – jsou speciálně vycvičení, aby psovodce nález pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby nevdechli jedovaté výpary. Každý výjezd je pro ně velkým rizikem, o čemž se letos v dubnu přesvědčil Victory.

PSALI JSME:
Novoroční ohňostroje dokážou domácí mazlíčky potrápit. Nejvíce ohrožení jsou ale ptáci

„Na Zlínsku jsme prohledávali ohradu s ovcemi, vedle které se našlo šest mrtvých krkavců a jedna káně. V ohradě jsme dohledali další dva krkavce a Victory ještě označil hromadu hlíny, pod kterou byla louže tekutiny, do které šlápl. Asi za dvacet minut se začal třást a nebyl schopný pracovat,“ vylíčila psovodka.

„Jela jsem s ním okamžitě na veterinu, kde jej prohlédli a podali léky. Případ jsem konzultovala s toxikoložkou, která mi potvrdila, že šlo o první příznaky otravy karbofuranem, která byla naštěstí velmi slabá. Došlo ke vstřebání jen malého množství přes kůži na pacce,“ doplnila Hlubocká.

Karbofuran zabíjí až čtyři živočichy v řadě, lze tak nalézt zvířata, která se otrávila pozřením části jiného otráveného živočicha.

„Letos v březnu na Pelhřimovsku někdo otrávil vydru. Z té se následně otrávily čtyři káně, přičemž jednu z nich jsme našli přímo ve vodě, jak u ní ochrnutí po otravě nastalo velmi rychle. Podobně to bylo na Žďársku, kde přímo na otráveném krkavci ležela káně,“ konstatovala psovodka.

PSALI JSME:
Ptačí zpěv už není, co býval. Je tišší a méně pestrý

Zavřít reklamu ×
    • Hledejte v řadách ochránců přírody.Kdo bere prachy na ochranu ohrožených druhů .Čím méně chráněných živočichů tím větší dotace.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB