Pád cen v zemědělství nezpomaluje

Názor
Po šesti měsících meziměsíčních poklesů tentokrát ceny průmyslových výrobců stouply o 0,2 procenta. V meziročním srovnání ceny rostly o 1,8 procenta. Srpnový výsledek tak předčil naší i tržní prognózu, přesto jde o výrazné uklidnění cenových tlaků na straně nabídky. To pád cen v zemědělském sektoru zatím nezpomaluje.
Ve sporu o tom, zda za vysoké ceny potravin jsou zodpovědní spíše zemědělci, zpracovatelé či obchodníci, tak zemědělci by z této otázky vypadli. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ceny padají již čtvrtý měsíc v řadě, kdy se meziměsíčně snížily ceny o 4,5 procenta a meziročně dokonce o 16,4 procenta. Z těchto čísel lze vyvodit, že ceny potravin by měly dále přispívat k nižší inflaci v dalších měsících.

Pokud by tomu tak nebylo, tak ve sporu o tom, zda za vysoké ceny potravin jsou zodpovědní spíše zemědělci, zpracovatelé či obchodníci, o čemž se ve veřejném prostoru horečně diskutovalo, tak zemědělci by z této otázky vypadli.

V případě cen stavebních prací došlo opět k meziměsíčnímu nárůstu o 0,1 procenta a v meziročním srovnání růst zpomalil na 3,7 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky se tentokrát meziměsíčně zvýšily o 0,6 procenta a meziročně o 5,3 procenta.

PSALI JSME:
Většina potravin letos zlevňuje, někdy i citelně

Přestože dynamika růstu cen průmyslových výrobců byla v srpnu vyšší, než očekával trh, tak oproti minulému roku, kdy byly ceny velmi rozkolísané, lze vypozorovat v posledních měsících zjevné uklidnění na straně nabídky. To je dáno také zlepšením situace v dodavatelsko-odběratelských řetězcích.

Firmy zároveň rozpouštějí nahromaděné zásoby z předchozího období, což se rovněž projevuje pozitivně na cenách. Ani jeden z posledních údajů před zářijovým zasedání tak neznamená pro Českou národní banku (ČNB) výraznější překvapení s negativním nábojem ohledně pokračujícího boje návratu inflace ke dvouprocentnímu cíli.

Dle guvernéra ČNB Aleše Michla jsou všechny možnosti ohledně nastavení sazeb možné, ale pro zvýšení sazeb není téměř žádný důvod. Zároveň pro snížení sazeb se na nadcházejícím zasedání pravděpodobně nenajde většina, přestože měnová politika byla již zmírněna přes jiné kanály.

PSALI JSME:
Ceny zemědělských výrobců umožňují zlevňovat potraviny v obchodech

Ať už formálním ukončením intervenčního režimu na obranu koruny, tak snížením sazby proticyklické kapitálové rezervy z 2,25 procenta na dvě procenta s platností od prvního října letošního roku. Snížení základní úrokové sazby je jen otázkou času a my se stále domníváme, že přijde ještě do konce tohoto roku.

Z pohledu jednotlivých kategorií cen průmyslových výrobců došlo k meziměsíčnímu poklesu u základních kovů (o 2,0 %), chemických látek (o 1,5 %), potravinářských výrobků (o 0,8 %) nebo u elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (o 0,4 %).

Za celkovým meziměsíčním nárůstem cen stojí zejména zvýšení cen koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny motorových vozidel se zvýšily o 0,5 procenta a kovodělných výrobků o 0,4 procenta.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Třetí čtvrtletí nezačalo pro služby zrovna nejlépe

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika roste již dva kvartály za sebou

Česká ekonomika opět roste. V loňském roce klesla o 0,2 procenta, nicméně již v posledním čtvrtletí roku 2023 se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 0,2 procenta a mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 procenta.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rusové vlastní v Česku na 15 tisíc firem, ubylo jich jen minimum

Analýza
Navzdory hospodářským sankcím vůči Kremlu se počet firem, který v Česku vlastní ruští majitelé, snížil od začátku invaze na Ukrajinu před více než dvěma roky jen o sedm procent. Vyplývá to z výsledků analýzy, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost CRIF.