Třetí čtvrtletí nezačalo pro služby zrovna nejlépe

Zatímco pro tuzemský průmysl a stavebnictví byl červenec slabým měsícem, pro maloobchod alespoň stabilizačním, ve službách byl ve znamení pokračujícího poklesu. Zatím to tedy nevypadá, že by se ekonomika odrážela ode dna, protože jak se zdá, nemůže se zatím spolehnout na žádné odvětví.
Z pohledu Prahy nebo jiných turistických center to tak díky restartu mezinárodního cestovního ruchu na první pohled vypadat nemusí, avšak za celou ČR jsou výsledky tohoto odvětví i nadále tristní. Ilustrační foto: Pixabay.com

Oproti červnu se tržby ve službách podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu reálně snížily o 0,3 procenta, meziročně byly nižší skoro o pět procent. V dopravě se sice situace z měsíce na měsíc mírně zlepšila, avšak meziročně o 12 procent nižší výkon rozhodně dobrý signál nevysílá.

HORECA, tj. hotely a restaurace, měly po očistění horší výsledky než v červnu, nicméně alespoň meziročně na tom byly ubytovací služby lépe. Stále ovšem mohou vzpomínat na dávné předcovidové časy. Ubytovací služby jsou na tom z pohledu reálných tržeb oproti roku 2019 o 28 procent níže, stravovací o necelých 18 procent.

Z pohledu Prahy nebo jiných turistických center to tak díky restartu mezinárodního cestovního ruchu na první pohled vypadat nemusí, avšak za celou ČR jsou výsledky tohoto odvětví i nadále tristní. A není divu, protože při rekordním poklesu kupní síly jdou výdaje na zbytné zboží a služby stranou.

Meziročně lépe jsou na tom reálně i cestovky, ale i ty jsou o desetinu níže než před covidem. Turistika letos dostala vzpruhu, avšak k dřívějšímu normálu má ještě kus cesty. Ostatně tak jako letecká doprava, která je s ní úzce spojená.

Cekově jsou výsledky služeb za první měsíc třetího kvartálu nepřesvědčivé. Zůstávají i nadále ve vleku omezování výdajů domácností a vlastně i firem, které si více hlídají své náklady.

Velmi negativní zprávy přicházejí z dopravy, která zajišťuje toky zboží uvnitř i vně ekonomiky. Tady je vidět silný útlum, který zapadá do scénáře pokračující stagnace hospodářství spíše než k dlouze vyhlíženému oživení.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB