Pád cen zemědělců nebere konce. Jaké ale budou ceny potravin v obchodech?

Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně snižovaly během celého posledního kvartálu loňského roku, když v prosinci oproti listopadu došlo k poklesu o 0,5 procenta. Ve srovnání s prosincem 2022 byly ceny v průmyslu vyšší o 1,4 procenta, což bylo takřka v souladu s naší prognózou. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
V živočišně výrobě byly podle ČSÚ výrobní ceny nižší takřka o 13 procent. Nejvíce se snížily ceny mléka, a to téměř o 20 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokračuje pokles cen zemědělských výrobců, když v meziměsíčním srovnání byly nižší o 1,2 procenta a meziročně dokonce o 19 procent. V rostlinné výrobě se snížily ceny meziročně o 23,3 procenta, kdy byl opětovně zaznamenán signifikantní pokles zejména cen obilovin (-37,2 %) a olejnin (-31,7 %).

Na druhé straně ceny ovoce (+43,3 %) či brambor (25,8 %) rostly velmi dynamicky. V živočišně výrobě byly ceny nižší takřka o 13 procent, když nejvíce poklesly ceny mléka (téměř o 20 %) a dále také vajec (-18,1 %), drůbeže (-11,0 %) či skotu (-3,7 %).

Ceny stavebních prací vzrostly meziměsíčně o 0,1 procenta a meziročně o 2,6 procenta a je otázkou, zda se projeví snížení DPH na stavební práce od letošního roku. Ceny tržních služeb meziměsíčně stagnovaly a meziročně došlo k nárůstu o 4,4 procenta.

Co se týká jednotlivých kategorií v průmyslu, tak podobně jako v listopadu došlo k významnému meziročnímu nárůstu cen černého a hnědého uhlí a lignitu (o 61,7 %). Rovněž rostly ceny ropy a zemního plynu, a to o 43,8 procenta.

Mírnější růst cen je evidován u oprav, údržby a instalace strojů a zařízení (+9,6 %), elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (+6,3 %) či motorových vozidel (+3,1 %). Pokračoval pokles cen dřeva, dřevěných a korkových výrobků (o 22,7 %) a základních kovů (o 12,6 %).

Také papír a výrobky z papírů poklesly o takřka 15 procent. Pokud bychom vyloučili z výpočtu ceny energií, tak by ceny průmyslových výrobců meziročně klesly o 0,6 procenta.

Ceny průmyslových výrobců v roce 2022 vzrostly v průměru o 24,3 procenta, zatímco v roce 2023 jejich růst zpomalil na pět procent. V zemědělském sektoru došlo k průměrnému nárůstu cen v roce 2022 o téměř 32 procenta, ale v letošním roce pozorujeme výraznou korekci, když klesly o šest procent.

Z toho vyplývá, že inflační tlaky na straně nabídky jsou marginální. Uklidnění cen komodit na světových trzích a velmi slabá poptávka nedovoluje průmyslníkům zásadněji zvyšovat své cenové požadavky. Totéž platí pro zemědělce, proto v tomto roce neočekáváme nějaké skokové navyšování cen v těchto oblastech, což je velmi dobrá zpráva i pro konečné spotřebitele.

V poslední době silně rezonované téma ve veřejném prostoru, jaké budou ceny potravin, tak naskýtá jasnější obrázek. Ceny potravin jako celku by rozhodně neměly růst o zmiňovaných pět až deset procent, a pokud by opravdu došlo k takto razantnímu navyšování cen potravin na pultech obchodů, bude za tím stát především jejich obchodní politika.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek