Vláda snížila DPH u novostaveb, aby byty zlevnila. Developer si ale rozdíl chce nechat

Namísto zlevnění bytu o tři procenta s ohledem na snížení DPH u novostaveb platné od 1. 1. 2024 si tuhle vládní úlevu chtějí někteří developeři nechat pro sebe.
Někteří developeři si snížení DPH vykládají jako možnost zvýšit si svou marži. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pražský developer, který staví bytové a rodinné domy na severovýchodním okraji Prahy, ve Vinoři a na Žižkově, si podle informací jednoho z jeho klientů hodlá ponechat rozdíl mezi původní vyšší sazbou a nově sníženou sazbou DPH, místo toho, aby změnu legislativy promítl do kupní ceny klientům.

Jméno developera je redakci FAEI.cz známo, ale záměrně jej zveřejňujeme, neboť klient se hodlá bránit soudně. Je to ojedinělý případ, nebo běžná praxe na trhu s novými byty? Napište nám své zkušenosti. S podněty budeme dotčené firmy konfrontovat.

V souvislosti s vládním balíčkem, který vstoupil v účinnost 1. ledna letošního roku, se zavádí pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 procent. Daň u novostaveb se nově sníží z 15 na 12 procent. Záměrem vlády je přibrzdit ceny bytů a podpořit tak mladé rodiny.

Někteří developeři si toto snížení vykládají jako možnost zvýšit svou marži, a tak hodlají od nového roku vybrat od klientů v ceně 15 procent DPH a současně odvést finančnímu úřadu pouze 12 procent. Tři procenta zůstanou jim. U bytu za 10 000 milionů jde o částku 300 tisíc korun na jednotce.

Je to u případů, kdy se smlouva o smlouvě budoucí kupní podepsala v předešlých letech, tedy v době výstavby, kdy u bytové výstavby platila vyšší daň z přidané hodnoty, ale kupní smlouva se bude podepisovat až po 1. lednu 2024 a až po dokončení projektu, kdy dojde i k zápisu nových majitelů do katastru.

Kupující má totiž v zásadě dvě možnosti: Nepodepsat kupní smlouvu, zaplatit tak smluvní pokutu a pořídit si jinou nemovitost, která už ale bude za vyšší ceny, anebo podat žalobu na developera, aby novou daňovou sazbu ve kupní smlouvě zohlednil.

Bezdůvodné obohacení? To musí posoudit advokáti, případně soud, ale ruku na srdce: Dobrý byznys přece dělají dobré vztahy a pověst. Pokud je developer opravdu silný, tak pauzičku na realitním trhu snadno překlene, protože počty nových hypoték už zase směle rostou k pěti tisícům za měsíc.

Opravdu seriózní firma s kvalitní rozvahou nemá zapotřebí se takto hojit na svých klientech. Jenže ne všechny developerské a realitní společnosti si vytvořily dostatečný polštář z minulých let, a i když jim architekti malují krásné vizualizace dalších projektů, trpí nedostatkem vlastního kapitálu a tlačí je splátky a úroky z úroků.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Pe Petr

  Jsme v ČR….Proč se někdo diví? Každé snížení daně si tady nechá obchodník pro sebe,protože předchozí roky byly kritické a nyní to musí dohnat. Všichni mají stejnou písničku. V zahraničí se nám smějí….

  • ma martin

   Máte pravdu.Proč by ale měl developer snížit cenu když hloupej čech to zaplatí?Vezme si větší hypotéku a je to vyřešené.Je na to takový citát:“Když mají hloupí peníze tak mají obchodníci odbyt.“ Za ty nehorázné ceny si můžou lidé sami protože to byli ochotni platit.Dobře jim tak!

 2. KP Karel Poláček

  Vláda národního zbídačení dobře ví, komu má nasypat do korýtka, byť to kvůli image udělá oklikou.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB