Pád cen zemědělců nebere konce. Jaké ale budou ceny potravin v obchodech?

Analýza
Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně snižovaly během celého posledního kvartálu loňského roku, když v prosinci oproti listopadu došlo k poklesu o 0,5 procenta. Ve srovnání s prosincem 2022 byly ceny v průmyslu vyšší o 1,4 procenta, což bylo takřka v souladu s naší prognózou. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
V živočišně výrobě byly podle ČSÚ výrobní ceny nižší takřka o 13 procent. Nejvíce se snížily ceny mléka, a to téměř o 20 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pokračuje pokles cen zemědělských výrobců, když v meziměsíčním srovnání byly nižší o 1,2 procenta a meziročně dokonce o 19 procent. V rostlinné výrobě se snížily ceny meziročně o 23,3 procenta, kdy byl opětovně zaznamenán signifikantní pokles zejména cen obilovin (-37,2 %) a olejnin (-31,7 %).

Na druhé straně ceny ovoce (+43,3 %) či brambor (25,8 %) rostly velmi dynamicky. V živočišně výrobě byly ceny nižší takřka o 13 procent, když nejvíce poklesly ceny mléka (téměř o 20 %) a dále také vajec (-18,1 %), drůbeže (-11,0 %) či skotu (-3,7 %).

Ceny stavebních prací vzrostly meziměsíčně o 0,1 procenta a meziročně o 2,6 procenta a je otázkou, zda se projeví snížení DPH na stavební práce od letošního roku. Ceny tržních služeb meziměsíčně stagnovaly a meziročně došlo k nárůstu o 4,4 procenta.

PSALI JSME:
Vláda snížila DPH u novostaveb, aby byty zlevnila. Developer si ale rozdíl chce nechat

Co se týká jednotlivých kategorií v průmyslu, tak podobně jako v listopadu došlo k významnému meziročnímu nárůstu cen černého a hnědého uhlí a lignitu (o 61,7 %). Rovněž rostly ceny ropy a zemního plynu, a to o 43,8 procenta.

Mírnější růst cen je evidován u oprav, údržby a instalace strojů a zařízení (+9,6 %), elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (+6,3 %) či motorových vozidel (+3,1 %). Pokračoval pokles cen dřeva, dřevěných a korkových výrobků (o 22,7 %) a základních kovů (o 12,6 %).

Také papír a výrobky z papírů poklesly o takřka 15 procent. Pokud bychom vyloučili z výpočtu ceny energií, tak by ceny průmyslových výrobců meziročně klesly o 0,6 procenta.

PSALI JSME:
Průmyslové ceny nadále klesají, a to hlavně v energeticky náročných odvětvích

Ceny průmyslových výrobců v roce 2022 vzrostly v průměru o 24,3 procenta, zatímco v roce 2023 jejich růst zpomalil na pět procent. V zemědělském sektoru došlo k průměrnému nárůstu cen v roce 2022 o téměř 32 procenta, ale v letošním roce pozorujeme výraznou korekci, když klesly o šest procent.

Z toho vyplývá, že inflační tlaky na straně nabídky jsou marginální. Uklidnění cen komodit na světových trzích a velmi slabá poptávka nedovoluje průmyslníkům zásadněji zvyšovat své cenové požadavky. Totéž platí pro zemědělce, proto v tomto roce neočekáváme nějaké skokové navyšování cen v těchto oblastech, což je velmi dobrá zpráva i pro konečné spotřebitele.

V poslední době silně rezonované téma ve veřejném prostoru, jaké budou ceny potravin, tak naskýtá jasnější obrázek. Ceny potravin jako celku by rozhodně neměly růst o zmiňovaných pět až deset procent, a pokud by opravdu došlo k takto razantnímu navyšování cen potravin na pultech obchodů, bude za tím stát především jejich obchodní politika.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vše hraje do karet dalšímu snižování cen potravin

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl zpět v depresi

Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko …

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …