Pandemie koronaviru ohrožuje nájemníky i vlastníky investičních bytů

Exekutoři z Přerova, největší úřad v zemi, oznámili, že kvůli pandemii Covid-19 nebudou až do odvolání dlužníkům zabavovat majetek (obstavování účtů se to však netýká – pozn. red.). Nový koronavirus už ale začíná mnoho lidí dostávat do rizika dluhové smyčky a směrem k hrozbě budoucích exekucí. Měsíc ještě dobrý, ale vydržet půl roku – to už bude opravdu velký stres i u těch, kdo budou zdrávi.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Nemám na nájem a ani na poplatky. Jedu každý měsíc takříkajíc na krev. Majitel bytu chce, abych vypadla, že ho má na hypotéku, a tvrdí, že už nemá jiný příjem, ani rezervu, ze které by teď platil splátky a zálohy za energie. Může si sice požádat banku o odklad splátek, ale řekl mi, ať vypadnu, že to nebude řešit,“ má hlavu v dlaních Andrea (35), původem z Ukrajiny. V Praze žije už dlouhodobě, stará se o malého syna a donedávna ještě posílala peníze rodičům na Ukrajinu.

Andrea pracuje v baru, jenže ten zavřeli. Ještě si přivydělávala kosmetikou, jenže na tu teď nemá nikdo pomyšlení a zákaznice jí samy ruší termíny. Aktuálně se snaží najít si práci jako doplňovačka zboží v supermarketu. Jenže lidí, jako ona, jsou tisíce a volná pracovní místa najednou nejsou.

Ze dne na den se situace obrací: Včera firmy div neprosily lidi, aby k nim šli pracovat, dnes karanténa žene pracovníky do obchodů s potravinami, ale na brigádnická místa je už nával. „Lidí, jako jsem já, bude hodně, kde teď, v době karantény, pan domácí najde jiného nájemníka? Takže i když mě vyhodí, tak si stejně nepomůže. Je v panice, jenže to se mám s ním přetahovat?“ dodává Andrea.

PSALI JSME:
Nájmy začínají být opět v kurzu. Vyplatí se pořídit si investiční byt?

Zavání to výprodeji investičních bytů

Pokud potrvá celorepubliková karanténa dlouho, může se stát, že řada investičních bytů, které si lidé koupili na hypotéky, začne padat tzv. do selhání, protože nájemníci nebudou mít práci a vlastníci na náklady spojené s bytem. Banky sice oznámily, že umožní i tříměsíční odklad splátek, jenže při tak velkém množství hypoték je otázkou, zda to při individuálním posuzování žádostí o úlevu, nevztáhnou toto ulehčení jen na hypotéky pro vlastní bydlení.

Pokud se začnou tzv. investiční byty dostávat do selhání, kdy nájemník vůli karanténě nemůže pracovat a nemá příjem, a vlastník jede taky na doraz, tak to může vést i k poklesům nabídkových cen bytů ve velkých městech. Na to čekají investoři disponující volnými penězi. Jenže ty zase znervózňuje to, že reálná inflace, nikoliv ta statistická, pohybující se kolem deseti procent, jim začala rychle ukusovat z jejich finančních zásob.

A pak je také hlavně otázka, jak dlouho banky, které žijí z rychlé rotace velkého balíku peněz, dokážou splácení posouvat. Banky podnikající u nás si sice léta každoročně připisovaly mnohamiliardové zisky, ale ty již jsou odvedeny „matkám“, nepočítaje tedy samozřejmě posílené kapitálové rezervy, které bankovní domy musely navýšit po minulé krizi.

PSALI JSME:
Bankovní asociace: Poskytneme tříměsíční odklad splátek hypoték a úvěrů

Senioři vybírají peníze z bank

Každopádně zaznamenáváme, že na menších pobočkách velkých bank se už stává, že nemají po ruce dost hotovosti. Někde je dokonce pokladna uzavřená „pro nemoc“. Zřejmě karantény. Ve větší míře teď chodí vybírat vyšší sumy hlavně senioři. Běžně sto tisíc, a výjimkou není ani půl milionu. Vypovídají také investice v podílových fondech, respektive dluhopisy, potvrdilo několik vedoucích pražských poboček v jedné z největších bank u nás.

Je to zapeklité, když všechno stojí na pohybu peněz, a ten karanténa zastavila. Bude to doba velkých ztrát, ale i příležitostí k levně pořízeným investicím – tedy pokud investoři nákazu lidově řečeno rozdýchají, protože virus si nevybírá podle sociálního postavení. Nahlížet tedy na situaci jen podle tabulek, indexů, a prognóz, se může hodně nevyplatit. Může pak přijít nečekaná čára přes rozpočet a tzv. černá labuť na trzích zdaleka nebude tím nejhorším.

Současná situace je v ekonomické rovině často přirovnávána ke krizi v roce 2008, kterou odstartovaly přepálené hypotéky v USA. Je to šálení mysli. Vůbec to není obdobný stav. Před dvanácti lety lidstvo nečelilo globální zdravotnické nákaze. Tehdy šlo jen o peníze, ne o zdraví. Teď jde hlavně o něj.

PSALI JSME:
Koronavirus je třikrát větší zabiják, než sezónní chřipka

×
  1. Nejvíce ta mikrobialní bestie napadá-exekutory !! V Přerově se už tato individua zahrabala doma ve sklepích pod uhlí,doufajíc,že je to živočišné uhlí !!

  2. Bo jsou exekutroi vychc…ni… . Tak si holt +- 3 měsíce počkají a ony se úroky z úroků a všeho jen posyspou,..to pak půjde i ten majetek. Obstaví účet a tím člověku ještě víc přitíží. Měli tu spíš napsat, že v Přerově se už těší na žně. Když si na každým chudákovi seberou aspoň “desítečku”. To by bylo, aby to něco v těch počtech zasažených něco nedalo. Takto už nebylo kde brát, jak se z Přerova pořád ozývalo… Teď těch, co měli práci a aspoň sem tam pár korun bokem, budou k oholení davy….. A to exekutoři moooc dobře ví…….

  3. Zahraniční banky a investoři nechají padnout pobočky v Čr.A Eu vedená D a F se bude tvářit, že je to ok.Hlavně,aby se nestalo nic u nich.A až to tu bude vše totálně roze…. tak milostivě pomohou výměnnou za ještě větší vazalství a opět tu budem makat jako cvičené opice za banán.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Wanda Jablonski: Něco na té ženě je

„Nejlepší novináři bývají částečně také detektivy, ba diplomaty – a někdy dokonce ovlivní dějiny. Wanda Jablonski taková byla,“ píše se v recenzi knihy Queen of Oil Club: The Interpid Wanda Jablonski and the Power …

Koronavirus srazil počet svateb i rozvodovost

Obyvatelé České republiky v letošním prvním pololetí uzavřeli meziročně téměř o deset tisíc sňatků méně. K nižšímu počtu sňatků přispěly zejména měsíce březen a duben, v jejichž průběhu byla možnost uzavření …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Stočený tachometr Čechům nevadí. Chtějí slevu a podléhají emocím

Průzkum
Opravdu to českým řidičům tak vadí? Pro většinu motoristů není stočený tachometr důvodem k tomu, aby se poohlédla po jiném autě. Kupující ale v takovém případě požadují slevu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti Cebia, která už téměř tři desítky let pomáhá motoristům bojovat proti nekalým praktikám při prodeji použitých vozů.
Rolovat nahoru