Pandemie přesunula investice on-line. Přežijí jen ti, kdo se tomu přizpůsobí

Názor
V malém českém investorském rybníčku (kde bychom ideálně měli počítat andělské investory v tisících, ale máme jich sotva desítky – pozn. aut.) byly bezprostřední dopady covidu-19 celkem snadno pozorovatelné. Někteří „andělé“ se v počátcích pandemie z opatrnosti stáhli, v obavě o svůj hlavní byznys. Jiní se rozhodli trpělivě čekat na krizi, ve které by mohli investovat raději do levnějších nemovitostí. Nakonec se ale ukázalo, že opatrnost byla úplně zbytečná.
V malém českém investorském rybníčku bychom ideálně měli počítat andělské investory v tisících, ale máme jich sotva desítky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jistě, na některé podnikání covid dopadl tvrdě a neúprosně (opravdu bych dnes nechtěl mít restauraci nebo hotel). Ale start-upový svět měl štěstí v neštěstí, a to především díky schopnosti mladých firem flexibilně upravovat svůj byznys plán. Takže i start-upy, jako je například SmartGuide, které se pohybují v cestovním průmyslu a travel-tech, tedy v nejvíce zasažených odvětvích, dokázaly pandemii ustát s grácií díky změně zaměření.

Také investoři záhy pochopili, že situace není tak děsivá, jak se zpočátku zdálo. Po prvotním šoku se v technologiích začaly objevovat nové možnosti a příležitosti, což nakonec láká stále více zájemců. A právem: Stačí se podívat pár let do minulosti a o trochu víc na východ.

Tehdejší epidemie SARS, která se do Evropy ani nedostala, dala vzniknout jedněm z největších technologických gigantů. Alibaba nebo WeChat dnes patří mezi špičky asijského trhu hlavně proto, že před lety pandemická situace donutila velkou část tamní populace k nákupům a komunikaci on-line. Není těžké vidět paralelu s tím, co se ve světě děje dnes.

PSALI JSME:
Akcie čínských technologických gigantů padají. Přichází regulace monopolů

Lidský faktor nahradí umělá inteligence

Situace okolo covidu-19 nakonec dohnala do čistě virtuálního prostředí i andělské investory. Praxe ukázala, že to, co se ještě před rokem zdálo nemožné, je dnes úplně běžné. Přelomovým zjištěním je zejména fakt, že investovat se dá snadno i bez fyzického potřesení rukou.

Samozřejmě že tato skutečnost spoustu lidí znepokojuje. Stále platí, že úspěšná transakce se odvíjí od dobrého prvního dojmu a že tento chybějící lidský faktor u některých vzbuzuje obavy. Ale ten, kdo chce v nových podmínkách uspět, se jim musí umět přizpůsobit. Pro skeptiky ostatně již dnes existují nástroje, které dokážou v přímém přenosu i zpětně vyhodnotit přítomné emoce z pouhého videohovoru.

Ty tak mohou efekt prvního dojmu alespoň částečně nahradit, a osobně si troufám tvrdit, že je otázkou měsíců, než se stanou běžnou součástí nástrojů jako Zoom a podobně. Ve zbytku celého procesu pak pandemie prakticky nezměnila nic. Už mnoho let je standardem, že většina komunikace beztak probíhá on-line, včetně například due diligence.

PSALI JSME:
Investice do start-upů v době koronaviru? Příležitost i hrozba

Nové obzory na dohled

Na opadnutí potřeby setkávání se naopak lze dívat jako na obrovskou příležitost, která investorům otevírá dveře k projektům z celého světa. Najednou mizí bariéra, která limitovala investice na blízkou vzdálenost.

Covid-19 přinesl do světa andělských investic změny, před kterými nelze zavírat oči. A vlastně ani není důvod, abychom se vraceli do starých kolejí – situace nás přinutila zkusit jiné cesty a ukázalo se, že ty skvěle fungují.

Proč bychom si z nich neměli vzít to pozitivní? Pravda je, že kdo se neumí změnám přizpůsobit, nemá v turbulentním start-upovém světě vůbec co dělat. Nakonec přece jen platí, že nepřežívají ti nejsilnější, ale ti, kteří v tom umí dobře chodit.

Autor je zakladatel a CEO DEPO Ventures
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česko, investiční otloukánek. Proč je náš start-upový ekosystém mezi nejhoršími v Evropě?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru