Pandemie způsobila výrazný nárůst datového provozu

Průzkum
V průběhu vrcholu pandemie narostl v Evropě datový provoz. V Itálii například až o 70 %. Rovněž narostl počet nových uživatelů platforem umožňujících práci na dálku. V Číně během pandemie narostl počet uživatelů z tří set tisíc na čtyři miliony. Na růst počtu uživatelů a s tím související růst datového provozu reagovaly vedle operátorů i jednotlivé státy.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nárůst uživatelů spojený s celosvětově zaváděnými koronavirovými opatřeními vystavil telekomunikační průmysl velké prověrce. Německý operátor Vodafone zaznamenal navýšení datového provozu v sítích o 50 procent a italský Telecom Italia uvádí zvýšení přenosu v pevné síti až o 70 procent. Vyplývá to ze studie firmy Huawei.

Z kancelářských center se pracovní aktivity přesunuly do domácností, čímž se novým hotspotem pro datový provoz staly rezidenční čtvrti. Výraznou změnou také prošlo rozložení vytížení sítě během dne. Tradičně nejrušnější bývaly sítě ve večerních hodinách mezi osmou a desátou.

On-line kurzy a videokonference ovšem způsobily vytíženost sítě v úseku běžné pracovní doby, ze které se uživatel plynule přesouvá do prostoru on-line zábavy. Síť je tak nově vytížena po celou dobu mezi devátou hodinou ranní až do desáté hodiny večerní.

S uzavřením škol a vzdělávacích institucí stoupl průměrný počet aktivních uživatelů online výukových aplikací, který se od propuknutí pandemie zvýšil 8krát. Simultánní přenos pro více uživatelů najednou vytěžuje kapacitu sítě, což může způsobit výpadky, zhoršení kvality, zpoždění či zadrhávání. Průměrné hodnoty ukazují celkem 60 vteřin výpadků v průběhu jedné výukové hodiny a tři minuty zadrhávaného přenosu.

„Studie Huawei uvádí, že pro zvýšení kvality video přenosů je potřeba rozšířit kapacitu cloudových videoplatforem a adaptovat systém potřebám uživatelů v případě hromadných videosetkání. Zároveň bude potřeba vylepšit připojení v domácnostech a na mobilních zařízeních tak, aby bylo možné zvládat připojení více uživatelů i zvýšený datový provoz,“ říká Tomáš Kolder, z korporátní divize Huawei.

Koronavirová epidemie přivedla běžné uživatele, firmy, zdravotnická zařízení a podnikatele ze všech odvětví k poznání nedostatečné kapacity současné ICT infrastruktury. Mnoho zemí proto začíná zjišťovat důležitost digitální transformace a navazovat užší spolupráci s operátory a poskytovateli internetových připojení.

PSALI JSME:
Hlad po rychlých datech. Koronavirus pozdržel nástup nových sítí

Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC) umožnilo operátorům, navzdory původnímu zákazu z důvodů neutrality sítě, zavádět opatření za účelem kontroly datového provozu. S návrhy kontrolních opatření k řešení krize přišly i některé členské státy.

Německá vláda například umožnila operátorům upřednostňovat kvalitu videokonferencí na úkor OTT služeb či datových toků videí. Itálie přijala nouzový výnos nařizující operátorům zkvalitnění sítí za účelem pomoci v době pandemie. Poté co Španělsko zaznamenalo nárůst užívání sítí o 40 procent, přikročila španělská vláda k informativní kampani, která doporučuje uživatelům využívání internetových služeb mimo typický čas internetové pracovní špičky. A k „digitální zodpovědnosti“ vyzvala občany rovněž Francie.

Některé země se k situaci postavily velmi aktivně a již podnikají kroky k rozšíření své ICT infrastruktury vedoucí k uspokojení zvýšené poptávky. Jižní Korea se rozhodla zvýšit investice do sítí páté generace o 50 procent již v průběhu prvního pololetí tohoto roku, a to na více než tři miliardy dolarů. Tamní operátoři rozšiřují 5G infrastrukturu tak, aby pokryla dopravní infrastrukturu, obchodní domy, nádraží nebo metro.

PSALI JSME:
Pořádně zapařit. Pandemie zvedla prodeje her jako o Vánocích

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nový ransomware zašifruje počítač za méně než hodinu

Opravdu velmi rychle, za méně než jednu hodinu, zašifruje data v napadených počítačích nový zákeřný ransomware pojmenovaný Pay2Key, za nímž podle dostupných informací jsou útočníci z Íránu. Napadeny zatím byly …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru