Hlad po rychlých datech. Koronavirus pozdržel nástup nových sítí

Průzkum
V současnosti většina z nás využívá čtvrtou generaci sítí, kterou zjednodušeně známe jako 4G LTE. Nové sítě 5G by oproti ní měly nabízet až desetinásobné teoretické rychlosti a velmi významné snížení doby odezvy. Výkonnější mobilní 5G síť by také měla přinést podstatné změny v digitalizaci.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Standard 5G vzniká s ohledem na to, jak se moderní technologický svět vyvíjí. Studie Ericsson ConsumerLab ukázala, že mezi mýty patří i názor, že jsou spotřebitelé se službami 4G obecně spokojeni a nebudou si chtít připlácet za 5G.

Studie založená na 35 tisících rozhovorů s uživateli chytrých telefonů z 22 zemí světa naznačuje opak. Například polovina dotázaných v Jižní Koreji či dva z pěti Američanů považují současnou rychlost mobilních dat za nedostatečnou. A celosvětově jsou spotřebitelé ochotni platit v průměru o pětinu více za mobilní internet výměnou za výhody 5G.

Kromě některých zcela neopodstatněných obav ze zdravotních následků lze zaslechnout také seriózní skepsi ohledně přínosů 5G. Celosvětová studie mezi spotřebiteli však ukazuje obrovskou poptávku po 5G a také naznačuje jeho široké uplatnění jako předpokladu mnoha technologií budoucnosti.

Nejprogresivnější uživatelé by platili dokonce o 32 procenta více, dvě pětiny z nich však za to očekávají nové aplikace a služby. Cena 5G připojení se ovšem může ukázat být nepříliš relevantním faktorem vzhledem k tomu, že vyšší efektivita nové sítě sníží provozní náklady mobilních služeb a jejich zdražení vždy nemusí být nutné.

Předpoklad, že se výhody 5G týkají pouze chytrých telefonů, je další mýlka zapříčiněná odvozováním budoucnosti nové sítě od toho, k čemu používáme mobilní internet dnes. Podle studie jsou však spotřebitelé již připraveni na výraznější změny i v tomto ohledu.

PSALI JSME:
Vysokorychlostní sítě jsou klíčové pro firmy, pro uživatele až druhotně

Průzkum předvídá mnohem zásadnější proměny spotřebitelského chování. Například čtyři pětiny domácností s pevným připojením, které uvažují o přechodu k jinému poskytovateli, by pevnou linku zcela nahradily nebo alespoň doplnily o 5G. Jeho přenosové kapacity koneckonců přesahují rychlost současného kabelového připojení, 5G například umožňuje snadno streamovat videa v 8K na telefonu. 74 procent dotázaných by proto dalo přednost televizní službě s ultra vysokým rozlišením obrazu přijímané prostřednictvím 5G před běžnou kabelovou televizí.

„V diskuzi o přínosech 5G pro operátory i spotřebitele dosud převládaly spíše domněnky vycházející z dosavadních zkušeností. Studie Ericsson ConsumerLab ale ukazuje, že 5G přináší mnohem zásadnější změny než předcházející standardy,“ upozorňuje Jiří Rynt ze společnosti Ericsson. „A nejde jen o sledování videa či třeba větší využívání aplikací v cloudu. Nesrovnatelně vyšší přenosová kapacita a minimální latence 5G umožní také rozjezd autonomních vozidel, významné inovace v průmyslu či postupující digitalizaci zdravotnické péče.“

První evropská komerční 5G síť byla spuštěna společností Swisscom v dubnu 2019 a je jen otázkou krátké doby, kdy se Česká republika bude také moci pochlubit novou sítí 5G.

PSALI JSME:
Bezpečnostní rizika při budování sítí 5G mohou pomoci společnosti Nokia

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Investuji do hmotného s výnosem nad inflaci,“ říká úspěšný byznysmen Lubor Svoboda

Rozhovor
Na jednu stranu je dobré mít hotovost, protože ta je „král“, jak se říká, ale na druhou stranu větší peníze na účtu se až příliš rychle znehodnocují. Neotřelý, a přitom konzervativní pohled na investice z pohledu střední třídy přináší v rozhovoru pro FAEI.cz Lubor Svoboda, spoluzakladatel úspěšného nemovitostního fondu Arete, který se zaměřuje na prémiové sklady a logistická centra v Česku a na Slovensku.
Rolovat nahoru