Nicméně i roční úroková sazba ve výši kolem čtyř procent je v dnešní době vzhledem k poloviční inflaci v podstatě zisková, což by měl být podle vyjádření guvernéra České národní banky Aleše Michla normální stav. „Lidem by se mělo vyplatit šetřit,“ prohlásil. A u některých bank to dokonce i platí. Jde zejména o ty menší, které usilují o přízeň klientů.
Jenže, kdo alespoň ona čtyři procenta nabízí? Bavíme-li se o půlmilionovém vkladu, bez podmínek pouze dvě banky. Max banka úročí vklad do půl milionu korun sazbou 4,20 procenta, a Trinity Bank sazbou 4,08 procenta.
Trinity samozřejmě láká i na 5,08 procenta do 250 tisíc, ale jen jako pastičku na nové klienty. Pokud si u ní lidé uloží půl milionu, vyjde jim složená sazba na 4,33 procenta a s každou další korunou klesá.
Pokud se střadatelé smíří s tím, že budou třikrát nebo pětkrát měsíčně platit kartou po převodu příslušné částky na neúročené běžné účty, mohou dosáhnout u Partners Banky sazby 4,53 procenta a u Raiffeisenbank 4,50 procenta. Partners banka je mnohem výhodnější, protože jako jediná u nás nemá omezení výše takto úročených úspor. To z ní hlavně při vyšších vkladech dělá absolutní jedničku.
Zeptali jsme se těchto premiantů, jak dlouho jim vyšší úročení spořicích účtů vydrží. Podle sdělení Partners Banky i Max banky se změna úrokových sazeb aktuálně neplánuje. Vyšší sazby Trinity Bank jsou vždy marketingové akce, takže je lze ukončit kdykoli.
A vyjádření Raiffeisenbank: „Momentálně nemáme hlášené další změny na spořicích účtech. Jakmile budou tyto změny plánovány, budete o nich informováni.“ Zatím banka garantuje tuto sazbu i s jejími limity do konce září.