Rekordní úspory domácností opět stouply

Aleš Michl je prvním guvernérem České národní banky (ČNB), který vyhlásil záměr, v němž by úroky vyplácené bankami měly být vyšší než inflace. „Cena peněz by měla být taková, aby lidé měli chuť spořit, a ne utrácet,“ řekl ČT24.
Aleš Michl je prvním guvernérem České národní banky, který vyhlásil záměr, v němž by úroky vyplácené bankami měly být vyšší než inflace. Ilustrační foto: ČNB

„Chceme mít sazby nad inflací, aby se vyplatilo šetřit.“ Vůbec proto nehodlá tlačit úrokové sazby ČNB ke dvěma procentům, ale je připraven je při ideální dvouprocentní inflaci ponechat na úrovni 3,5 procenta.

Čerstvě zveřejněná data tak guvernérovi jistě udělala radost. Úspory českých domácností se v květnu i přes zvýšenou chuť zvyšovat maloobchodní tržby zvýšily o 17 miliard na rekordních 3,786 bilionu korun.

Změnil se ovšem trend úbytku vkladů na běžných účtech. V květnu se tam dle statistiky ČNB vklady po několika měsících zvýšily o šest miliard na celkových 1,408 bilionu korun. „Všiml jsem si, že Češi nechali spoustu peněz na běžných účtech,“ posteskl si i Aleš Michl.

Možná je to jenom měsíční výkyv, ne obrat trendu, protože dnes leží na běžných účtech o 450 miliard korun méně než v covidovém roce 2021 plném nejistoty. Od té doby až na čtyři měsíční výjimky včetně té letošní květnové objem peněz na běžných účtech pozvolna klesá.

Podle předběžného propočtu přesto leží na neúročených běžných účtech více peněz, než na spořicích účtech s úroky nad inflací. O sedm miliard méně korun měli Češi i na příjemně úročených termínovaných vkladech.

Do nich se ovšem počítá i stavební spoření, kde se výše vkladů kvůli omezování státní podpory po mnoha letech snížila pod 300 miliard korun. Tak málo měli Češi uloženo ve stavebním spoření naposledy v březnu 2005.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 1. ga gargamel

  Korporátní demokracie má korporátní úspory.Přitom by stačilo přestat podporovat korporátní uložené daně,které se mají použít na zlepšení života občanů a úspory obščanů na důchody a staáří.Ale to by přece nešlo,to by se korporát nemohl pakovat a pak si dávat odměny ve statisících.HNUS

 2. JS Jenda Stehlik

  Někdo má dvě kuřata a někdo žádné . Tedy i ty uspory rostou , řekněme u horních 20% co má většinu majetku .
  Nejsme už za socíku co byl před 40 lety a kde měli všichni stejné příjmy .

  • ga gargamel

   Co mají společného korporátní vklady z dani, a z toho vyplácené neuvěřitelné odměny odsouhlasené zastupitelstvy, se socíkem?To je spíš krádež daní,které měly jít na lepšíí život lidí,co je platili.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB