Pět procent současných zaměstnanců má v plánu začít podnikat

Pět procent současných zaměstnanců má v plánu začít podnikat, dalších 41 procent nevylučuje vstup do podnikání. A téměř každý druhý zaměstnanec, který o změně přemýšlí, zvažuje začíst s podnikáním kvůli potřebě nezávislosti a větší svobody. Vyplývá to z listopadového výzkumu agentury Ipsos pro společnost Broker Consulting.
Pět procent současných zaměstnanců má v plánu mít svůj byznys, dalších 41 procent nevylučuje vstup do podnikání. Foto: Pixabay

Vstup do podnikání zvažují výrazně častěji zaměstnanci malých firem do zhruba 15 zaměstnanců, vysokoškolsky vzdělaní lidé, pracovníci na nižších a středních vedoucích pozicích a zaměstnanci z Prahy.

„V zaměstnání se lidé mnohdy nedokáží realizovat tak, jak by chtěli. Proto také 60 procent možných budoucích podnikatelů uvažuje o alespoň částečné změně oboru, “ říká Lenka Šilerová, výkonná ředitelka HR & ERM agentury Ipsos.

Ze zaměstnaneckého poměru podle průzkumu pochází 83 procent současných podnikatelů a živnostníků. A i v jejich případě byly motivací ke změně touha po nezávislosti, potřeba svobody a flexibility, případně zajímavá životní příležitost.

„Zhruba polovina z nich s podnikáním změnila obor. Co je ale zajímavější, tak drtivá většina, a to celých 90 procent neplánuje návrat zpět do zaměstnaneckého poměru. Tedy podnikání jim pomohlo se plně realizovat,“ zdůrazňuje Šilerová.

„Strach ze ztráty jistého příjmu trápí zaměstnance při zvažování samostatné výdělečné činnosti nejvíce, uvedlo to 60 procent z nich. Ztráty příjmu se obávají více lidé z větších firem, které mají padesát a více zaměstnanců, a ti, kteří jsou méně spokojeni v současném zaměstnání,“ uzavírá Šilerová.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena