Téměř polovina starších pracovníků se kvůli věku bojí o své zaměstnání

Analýza
Na jedné straně firmy vidí v seniorech zkušené pracovníky, které lze jen těžko nahradit a kteří i fyzicky náročnou práci díky svým návykům zvládnou lépe než mladší kolegové. Na straně druhé ale průzkumy ukazují, že se téměř polovina seniorů o své zaměstnání bojí právě kvůli vyššímu věku.
Podle průzkumu portálu Indeed.com se více než 40 procent seniorních zaměstnanců v technickém odvětví cítí ohroženo a bojí se ztráty práce právě kvůli vyššímu věku. Foto: Pixabay

Rostoucí zájem o tuto věkovou skupinu ukazují i data Českého statistického úřadu (ČSÚ). Právě starší ročníky totiž v současnosti nahrazují úbytek pracujících do 40 let. V letošním prvním čtvrtletí tak bylo možné podle statistik ČSÚ zaznamenat výrazně vyšší počet pracujících osob starších 60 let, v meziročním srovnání to bylo o téměř 47 tisíc více.

Jednou z příčin tohoto vývoje jsou podle odborníků také demografické změny ve společnosti.

„Vzhledem ke stárnutí populace jsou penzisté stále cennější pracovní silou. Trendem tak je, že zaměstnavatelé si tyto zkušené pracovníky, které často nemají kým nahradit, snaží udržet a vycházejí jim vstříc,“ vysvětluje Vojtěch Šmarda ze společnosti Senior Safe, která nabízí lidem nad 50 let poradenství a asistenční služby.

Nízká míra nezaměstnanosti

Vliv na uplatnění seniorů na pracovním trhu má i současná nízká míra nezaměstnanosti, která výrazně trápí především průmyslové firmy. U společností s tímto zaměřením je však podle odborníků dlouhodobý trend v zaměstnávání seniorů těžké určit, klíčová je totiž strategie jednotlivých firem a jejich požadavky na potenciální zaměstnance.

Mezi ty se zpravidla řadí též vybavenost cizími jazyky, jež však starším uchazečům o práci i přes dlouholeté zkušenosti často chybí. „Průmyslové společnosti jsou kvůli těmto limitům v současnosti nakloněné zaměstnávat seniory na méně kvalifikovaná místa, například do výroby. Firmy tak u této skupiny využívají například zkrácené úvazky, aby vykryly sezónnost výroby,“ říká Gabriela Kodenková ze společnosti Talentica zaměřující se na nábor technicky zaměřených pracovníků.

Několik generací

Zvláštním případem jsou v tomto ohledu podle personalistů společnosti, které dlouhodobě zaměstnávají několik generací pracovníků v rámci jedné rodiny. Rodinná tradice přitom bývá přítomna i v samotném vedení společnosti.

Jedním z takzvaných generačních zaměstnavatelů je i strojírenský koncern ZKL. „Klíčovým benefitem, který našim zaměstnancům nabízíme, je stabilita. I proto u nás dlouhodobě působí velké množství pracovníků v seniorském věku, na které pak navazují i jejich potomci. Zkušenosti seniorních zaměstnanců jsou pro koncern neocenitelnou přidanou hodnotou, stejně jako dlouhodobé sepjetí pracovníků s prostředím firmy,“ uvádí personální ředitel koncernu Rostislav Brodecký.

Výkonnost?

Velkým tématem zaměstnávání seniorů v průmyslových firmách je jejich výkonnost. Že jsou lidé ve vyšším věku výkonnější než mladí pracovníci, tvrdilo v letošním průzkumu STEM/MARK osmnáct procent respondentů. Opačného názoru byla téměř čtvrtina.

Podle Kodenkové však záleží na oboru, ve kterém se zaměstnanci pohybují. „Pokud by šlo například o těžké strojírenství, kdy je potřeba vyšší fyzická zdatnost, tak by zaměstnavatelé upřednostnili spíše mladší uchazeče. Pokud by šlo ale o odvětví, kde práce není příliš fyzicky náročná, jsou zaměstnavatelé naklonění i seniorům,“ tvrdí personalistka.

Brodecký ale zdůrazňuje, že nejde o pevně dané pravidlo: „Starší pracovníci mají jisté pracovní návyky, které obsahují systém pohybů či jednoduchých pomůcek, díky nimž dovedou s kdejakým těžkým kusem manipulovat mnohem jednodušeji než mladší kolegové. U dělnických profesí je tak díky tomu proces adaptace seniora daleko rychlejší, a to i díky dlouholetým zkušenostem.“

Problém se získáním zaměstnání

I přes zkušenosti a současnou náklonnost průmyslových firem se však seniorní zaměstnanci cítí ohroženi. Jak ukazuje průzkum portálu Indeed.com, více než 40 procent z nich se v technickém odvětví bojí ztráty práce právě kvůli vyššímu věku.

Podle Kodenkové na tom má podíl i skutečnost, že velká část seniorů má stále se získáním zaměstnání problém. „Pro seniory je těžké získat novou práci i v 50. roku života, tedy v době, kdy jsou lidé ještě relativně mladí, do důchodu jim zbývá spousta let a fyzicky i mentálně jsou na tom skvěle. U této věkové skupiny nejde tak jednoduše říct, že kdo chce pracovat, ten si práci najde,“ uzavírá personalistka.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Zaměstnání

Pozor na nekalé praktiky nelegálních pracovních agentur

Zhruba desetinu personálních agentur působících na českém trhu práce tvoří tzv. šedé agentury, které při zaměstnávání na dočasné přidělení využívají legislativních mezer a okrádají jak samotné zaměstnance, tak i …

Situace na trhu práce povede k dalšímu růstu mezd

Rostoucí mzdové náklady společně s růstem cen energií a zdražováním firemních půjček mohou být smrtícím koktejlem pro české firmy. Mnohým společnostem začínají klesat zisky, což bude mít negativní dopad na rozvoj …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru