Plastové příbory do občerstvení vnutila hygiena. Teď stát dává miliony na jejich vytlačení

Glosa
Je to jeden z mnoha „ekologistických paradoxů“. Plastové příbory ve stáncích a jídelnách či řeznictvích. Ještě před dvaceti lety dostal člověk do ruky klasický příbor, jenže jak se v Unii vymýšlí stále další a další předpisy, došlo i na ně. Klasický příbor je vlastně dnes už podpultovka pro známého.
Ministerstvo životního prostředí podpoří za bezmála 60 milionů korun 23 projektů zejména měst a obcí, aby přestaly používat jednorázové plastové nádobí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na Vinohradech v Praze v jednom rychlém občerstvení s burgery ho dostanu na vyžádání. Už mě znají. Jinak smůla. Každý stánkař nebo v řeznictví, když si dáte sekanou na stojáka, vám řekne, že klasický příbor jim znemožnila hygiena, že by dostali za to pokutu.

A tak jsme se vrátili do časů výdobytků socialismu, kdy se v horké kávě ohýbala plastová míchátka v kávě. Lžičky z NDR. Teď, když si chcete uříznout krkovičku na tácku anebo alespoň klobásu, tak ve dvou z třech případů se fórové plastové příbory z Polska nebo Číny, nebo kdoví odkud, rozlomí na ostré kousky a jsou akorát ke vzteku.

Už se ale aspoň v tomhle blýská na lepší časy, že se vrátíme snad k normálnosti. Ale zadarmo to nebude. To je jasné. Stát teď bude na vytlačení plastových příborů rozdávat dotace!

PSALI JSME:
Sklo, plast, plechovka, nebo sud. Který obal je pro pivo nejlepší?

Dost bylo jednoho použití! Dáme 60 miliónů na návrat k normálu

Neuvěřitelné, ale přečtěte si sami zprávu ministerstva životního prostředí s bombastickým, skoro až revolučním výkřikem: „Dost bylo plastů na jedno použití. MŽP posílá 60 milionů na alternativy fastfoodového nádobí.“

Zpráva dále pokračuje: „Projekty podpořené z Operačního programu Životní prostředí sníží používání jednorázového nádobí. Na mnoha místech ČR tak odzvoní kelímkům či nádobí na jedno použití. Podporu za bezmála 60 milionů korun získalo na 23 projektů zejména měst a obcí. Při nejrůznějších příležitostech se díky tomu bude používat nádobí, které místo do koše půjde do myčky a znovu na další akce.“

Heuréka! Jen ale, aby to už pochopila i nekompromisní hygiena. I když ta má teď asi jiné starosti, když trasuje skoro celý národ. Bojím se jen toho, aby vědci typu „chovatel koček, co vidí dopředu, jak všichni vymřeme“ nepřišli s tím, že na i na nádobí z myčky z rychlého občerstvení může sedět nějaký mutant, pardon mutace covidu…

PSALI JSME:
Papírová brčka od Tetra Pak zatím v Česku nevyzkoušíte. Zkuste to u McDonald's

Jen mi hlava nebere, že na tohle se rozdávají dotace. Stačí přece zrušit některé nesmyslné a už přebujelé předpisy v oblasti hygieny. Případně i plastové výrobky na jedno použití více zdanit. A pak to nechat na zdravém selském rozumu. Každý podnikatel s občerstvením chce mít spokojené stálé zákazníky, obzvláště v této době, a rád postupně přejde na normální příbor.

Ale dotace jsou přece kšeft, málem jsem zapomněl. Stačí se začít dále do tiskové zprávy:

„Na akcích města v České Kamenici přestanou používat jednorázové kelímky, stejným způsobem omezí jejich využití i v Poděbradech nebo Hodoníně. Díky ministerské dotaci rozšíří svou infrastrukturu pro poskytování vratných kelímků např. společnost Nicknack s.r.o., která tak svůj vratný systém bude moct nabídnout městům a obcím, která nemají kapacity či dostatečné využití. Zajímavé jsou i projekty Bezpetek a.s., které přispějí snížení spotřeby PET lahví zřízením sítě pro natočení perlivé či neperlivé vody do vlastních nádob.“

PSALI JSME:
Čím více lidé vědí o zálohování PET lahví, tím jejich podpora klesá

Zavřít reklamu ×
  1. Autor článku píše o tom, jak je obtížné uříznout klobásu plastovým nožem Ano, má pravdu, je to téměř nemožné.
    Ale co mu brání tasit rybičku či otevřít kapesní nožík?

  2. Zkrátka, potvrzuje se, že státní zaměstnaci=úřední škůdci. Jen je zajímavé, že jim nevadí v jídle rozlomený plast, který může třeba, když bude v jídle, kdosi spolknout, ale vadí jim, že kovové příbory se musí opakovaně mýt.

  3. Jako mnoho nařízení, tak i toto nařízení plastových příborů bylo nesmyslné. Ovšem nikdo se nevzbouřil a všichni byli zticha, takže vlastně souhlasíme. Takových příšerných rozhodnutí nás zejména v současné době čeká ještě mnoho.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.