Platby za energie vzrostly o 40 procent, státní pomoc nestačí

Zdražování elektřiny a tepla vytahuje z peněženek českých rodin stále více peněz. Ve třetím čtvrtletí stouply platby za energie na jednoho uživatele v průměru o 40 procent. Vyplývá to z analýzy společnosti Patron GO, který čerpala data od 1881 spotřebitelů. Nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd zase ukázala, že státní podpora zvýšené náklady na bydlení zdaleka nepokryje.
Zdražování elektřiny a tepla vytahuje z peněženek českých rodin stále více peněz. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu stoupla v září meziroční inflace na 18 procent, tedy na nejvyšší hodnotu od prosince 1993. Z toho ceny energií a paliv stouply meziročně o 48,8 procenta.

Z analýzy společnosti Patron GO, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, vyplývá, že zatímco v červenci lidé platili za energie 2787 korun, v září to již bylo již 3911 korun.

„Je vidět, že enormní nárůst cen energií se už na lidech podepsal. Zvýšení o čtyřicet procent za pouhé tři měsíce je velice razantní. Lidé to na svém rozpočtu rozhodně cítí. Stát by měl opravdu reagovat pružněji. Obávám se, že současná opatření vlády, jako jsou úsporný tarif či zastropování cen, lidem k lepšímu životu stačit nebudou. To nám nicméně ukážou následující měsíce,“ řekl šéf společnosti Patron GO Lukáš Vršecký.

Nedostatečná kompenzace

Studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd Nárůst cen energií a zvýšení příspěvku na bydlení: Pomohlo to? se zase zaměřila na státní příspěvek na bydlení, na nějž mají mnohé rodiny kvůli zdražování energií právo.

Analýza, s níž se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit, ukázala, že ačkoli se počet domácností, které příspěvek na bydlení čerpaly, zvýšil, jejich podíl na všech domácnostech s nárokem se naopak snížil. Příspěvek na bydlení totiž zdaleka nečerpají všichni, kdo na něj mají nárok.

„Většina domácností o příspěvku ví, ale mnohé o něm mají špatné informace a chybně usuzují, že na příspěvek nárok nemají. Pro některé také nepředstavuje dostatečnou sumu, a to i přes navýšení. Pravděpodobně je odrazuje i velká administrativní náročnost žádosti,“ uvedl spoluautor studie Filip Pertold.

Analýza upozornila také na to, že státní sociální dávky jen z části pokrývají zvýšené náklady na bydlení. Například u domácností, kterým podíl výdajů na bydlení v čistém příjmu vzrostl o 15 procentních bodů, navýšený příspěvek v průměru nenahradil ani pětinu takto zvýšených výdajů.

Spořivé domácnosti

Z aktuálních čtvrtletních dat Českého statistického úřadu k inflaci pak vyplývá, že ve třetím čtvrtletí ceny elektrické a tepelné energie, plynu a ostatních paliv ve srovnání s předchozím čtvrtletím vzrostly o 6,6 procenta. Meziročně pak ve třetím čtvrtletí ceny energií a paliv stouply o 42,6 procenta.

Zvedání záloh na energie by ale mělo přestat, protože už by se měl projevit takzvaný úsporný tarif. Z vyjádření dodavatelů energií vyplývá, že tento státní příspěvek většinou zákazníkům promítnou do nejbližších záloh, které o výši příspěvku sníží.

Z červencového výzkumu společnosti Ipsos mezi více než pěti tisíci obyvateli vyplývá, že v případě dalšího růstu cen energií plánuje šetřit osm z deseti domácností. Úspory v českých peněženkách řeší mimo jiné společnost Patron GO.

Její mobilní aplikace je propojená s českými bankami a uživatelům ukazuje, které platby mají předražené, a současně navrhuje, jak a za co platit méně. Například je upozorní, že zbytečně přeplácí na pojištění nebo za bankovní služby a navrhne jim úspornější varianty.

„Naši aplikaci využívá již osmdesát pět tisíc uživatelů a každý týden se jejich počet skokově zvyšuje,“ poznamenal šéf Patron GO Lukáš Vršecký.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek