Plošné odpuštění DPH energetickou krizi nevyřeší

Názor
Dosluhující vláda rozhodla o plošném odpuštění daně z přidané hodnoty za energie do konce roku 2021 a navrhla její odpuštění i v celém příštím roce. Dle tázaných odborníků jde o nesystémové a krátkodobé řešení. Dlouhodobým a efektivním řešením může být například podpora zateplování budov či technologií, které spoří energii a tím chrání před vyšší spotřebou. Kvalitně provedené zateplení budov může spotřebu energií za vytápění snížit až o 45 procent.
Logickým řešením by bylo snížit sazbu materiálů a technologií, které spoří energii. Jedním z příkladů může být i zateplení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ministryně financí Alena Schillerová rozhodla dne 20. října o plošném prominutí daně z přidané hodnoty za elektřinu (DPH) a plyn do konce roku 2021. Tento krok přišel jako reakce na prudký nárůst cen daných komodit na světových trzích. Odcházející vláda zároveň schválila novelu zákona o DPH, která by spotřebitele osvobodila od placení DPH za energie i po celý rok 2022, a to s účinností již od 1. ledna.

Plošné odpuštění DPH na celý příští rok by ovšem zprvu musela schválit nová sněmovna a následně ho ministerstvo financí vyjednat u Evropské komise. Toto řešení je dle některých odborníků nesystémové a pouze krátkodobé. Plošné odpuštění totiž pomůže všem bez ohledu na jejich finanční situaci.

Akutní pomoc musí být cílena primárně těm, kterých se krize bezprostředně dotýká. Navíc, opatření na realizaci úspor energie, tedy řešení ve střednědobém horizontu, aby domácnosti nebyly růstem cen existenčně ohroženy, zůstávají neměnné, tzn. v 21% sazbě DPH – pro sociální bydlení v sazbě 15 procent.

PSALI JSME:
Česko se zavázalo zvýšit energetické úspory. Zatím je na třetině slibu

Logickým řešením by bylo snížit sazbu materiálů a technologií, které spoří energii. Jedním z příkladů může být i zateplení, kde zateplovací systémy nelze využívat pro jiné účely, proto tedy nehrozí jakékoliv daňové úniky. Navíc, kvůli zdražujícím se vstupům do výroby došlo k celosvětovému nárůstu jejich cen.

Podpořit náklady na spotřebu energie odpuštěním DPH na elektřinu a plyn, a přitom ponechat 21procentní sazbu na materiály a technologie vedoucí k její úspoře, je nelogický krok. Střednědobě je správné zvýhodnit opatření, která naopak domácnosti ochrání od závislosti na vysoké spotřebě energií a zranitelnosti při růstu jejích cen.

Nadějí pro nás může být nástup nové vlády, která má ve své koaliční smlouvě hned tři body, o které se může opřít. Motivaci firem k ekologickému provozu, prověření možnosti snížení DPH u všech ekologických výrobků a snížení DPH u výstavby či rekonstrukce bytů a domů.

Autor je ředitel poradenské společnosti Budovy21
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Plánujete modernizaci vašeho domu nebo stavíte nový? Nová zelená úsporám motivuje Čechy ke kvalitnějším renovacím

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB