Česko se zavázalo zvýšit energetické úspory. Zatím je na třetině slibu

V Evropské unii je Česko ve spotřebě elektrické energie na osobu na 11. místě. Stát se sice zavázal zvýšit od příštího roku své energetické úspory na dvacet procent, ale podle odborníků se to nemusí podařit. Problém představují zejména starší veřejné budovy.
Podle loňské analýzy ministerstva průmyslu a obchodu vlastní a využívá 37 ústředních institucí celkem 775 budov. Z nich 586 nesplňuje požadavky na energetickou náročnost. Ilustrační foto: FAEI.cz

Podle posledních údajů Mezinárodní energetické agentury připadala na jednu osobu v Česku ročně spotřeba 6 453 kW/h elektrické energie. Tato hodnota naši republiku řadí na 11. místo v Evropské unii. Při porovnání se sousedními státy mají vyšší spotřebu Německo a Rakousko, naopak ze zemí Visegrádské čtyřky je tuzemská spotřeba nejvyšší.

Podle poslední analýzy ministerstva průmyslu a obchodu se však zatím povedlo tento cíl naplnit pouze ze třetiny, úspora totiž činila 17,7 petajoulu.

„Je otázkou, zda se Česku podaří závazek v oblasti energetických úspor naplnit. Programy na podporu zvyšování energetické efektivity přišly pozdě a jejich rozběh byl pomalý. Mimo jiné demotivačně působily administrativní bariéry spojené s čerpáním prostředků v operačních programech, ale také poměrně nízká cena elektrické energie v minulých letech,“ říká programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Podle odborníků představují problém zejména starší veřejné budovy, jejichž provoz je často neekonomický. V zimě se musejí vypořádat s úniky tepla pláštěm budovy a v teplém období musí řešit dostatečné chlazení. To potvrzuje i loňská analýza resortu průmyslu a obchodu. Podle ní vlastní a využívá 37 ústředních institucí celkem 775 budov. Z nich ovšem 586 nesplňuje požadavky na energetickou náročnost, když nedosahují klasifikační třídy C, která značí úsporné budovy.

Lepšímu čerpání potenciálu úspor do budoucna by podle Sedláka pomohla zejména vyšší podpora pro tzv. EPC projekty. „Mezi nejdostupnější nástroje pro snižování spotřeby patří například výměna osvětlení ve firmách spolu s instalací chytrého způsobu jeho regulace. Další řešení spočívají v komplexní rekonstrukci budov – od zateplení, přes výměnu oken až po optimalizaci systému vytápění,“ doplnil.

PSALI JSME:
Letos by se mělo nadprůměrně investovat do energeticky úsporných projektů

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru