Plynovod Jamal takřka přestal dodávat plyn do EU. Rusko může chtít využít současné energetické zranitelnosti Evropy

Analýza
Dodávky ruského plynu do EU plynovodem Jamal se v neděli prakticky zastavily. Podle nejnovějších dat terminálu Bloomberg odpovídaly ve 13:00 našeho času 8,8 gigawatthodin denně. Běžně přitom Rusko touto cestou dodávalo přes 850 gigawatthodin denně. Dodávky dramaticky poklesly již v sobotu, v neděli se však přes krátkodobý výkyv dále snížily.
Dodávky ruského plynu do EU plynovodem Jamal se v neděli prakticky zastavily. Ilustrační foto: Gazprom

Jsou tak nejnižší od prvního listopadového týdne. Rusko tehdy slíbilo od 8. listopadu dodávat více plynu, což souviselo s tím, že si předtím již dostatečně naplnilo své vlastní zásobníky. Nynější pokles dodávek je tedy poměrně překvapivý, neboť zásobníky v EU rozhodně uspokojivě naplněny nejsou. Naopak, jsou pro tuto část roku naplněny nejméně v historii sledování.

Před víkendem si ruský plynárenský monopol Gazprom, většinově ovládaný Kremlem, na poslední chvíli zarezervoval dodávkovou kapacitu v německém uzlu Mallnow, kde plynovod Jamal končí.

Obchodníky s plynem vylekalo, že si Gazprom dal se rezervací tolik na čas. Navíc si monopolní podnik rezervoval o něco méně kapacity, než bylo ve dnech předtím zvykem. Rezervace totiž odpovídala pouze 30 procentům, namísto obvyklých 35 procent.

Ve čtvrtek a v pátek tento týden proto cena plynu v EU uzavřela na nejvyšších úrovních v historii, v obou případech přesahujících 135 eur za megawatthodinu. Před pandemií se přitom tato cena dlouhá léta běžně pohybovala kolem úrovně 20 eur za megawatthodinu.

PSALI JSME:
Putin zatím více plynu do Evropy neposílá, navzdory příslibu

Celou napjatou situaci problematizuje to, že po zbytek prosince a také v prvních dvou lednových týdnech má být počasí v Evropě chladnější, než je pro danou část roku obvyklé, jak vyplývá z meteorologické předpovědi specializované společnosti Maxar Technologies. Ceny elektřiny jsou přitom již nyní na rekordních úrovních jak v Německu, tak ve Francii, tedy ve dvou největších ekonomikách EU.

Cena elektřiny roste, neboť její podstatná část se v Evropě vyrábí z plynu. Klíčová náhražka plynu, uhlí, umožňuje elektřinu vyrábět levněji až do ceny zhruba 105 eur za emisní povolenku.

Ceny povolenek, které jsou k výrobě elektřiny z uhlí v EU nutné, proto také stoupají k rekordním úrovním. V první polovině prosince stály i přes 90 eur za povolení vypustit tunu oxidu uhličitého. I výroba uhlí z elektřiny se tak logicky notně prodražuje.

PSALI JSME:
Emisní povolenky EU pokořily další rekord

Prudký vzestup cen energií – zejména právě plynu, elektřiny a uhlí – nutí některé evropské průmyslové podniky omezovat nebo zastavovat výrobu. Například společnost Nyrstar, vedoucí světový producent zinku, zastaví v prvním lednovém týdnu svoji výrobu ve Francii. Právě francouzští průmyslníci si stěžují již nyní, že růst cen energií podvazuje jejich konkurenceschopnost.

Přibližně třetina francouzské kapacity pro výrobu jaderné energie bude navíc v lednu přechodně odstavena mimo provoz. Francie, jež obvykle elektřinu ve špičkách vyváží do sousedních zemí, ji nyní bude muset dovážet, což přispěje k dalšímu celoevropskému zdražení energií. Navíc Německo ke konci letošního roku trvale odstavuje hned své tři jaderné elektrárny.

Nelze vyloučit, že Rusko se bude snažit takto vzniklé energetické zranitelnosti EU využít. A dost možná tak již činí, pročež právě dochází ke zmíněnému de facto zastavení dodávek plynu plynovodem Jamal.

PSALI JSME:
Nová německá vláda zdraží elektřinu a plyn i Čechům

Kreml soustředí armádu na hranicích s Ukrajinou, což na evropském trhu s plynem vyvolává obavu z vystupňování konfliktu Ruska a Západu, které by dále zdražilo plyn v EU. Plynovod Jamal, jenž zajišťuje zhruba pětinu pozemních ruských dodávek plynu do EU, navíc prochází běloruským územím. Minsk v uplynulé době vícekrát pohrozil, že jako odvetu za dodatečné sankce může přerušit dodávky plynu do EU.

V případě invaze na Ukrajinu by Rusko mohlo své dodávky do EU dále omezit, nebo zcela zastavit. Vyostření konfliktu navíc může oddálit zprovoznění plynovodu Nord Stream 2. Oddálení by také znamenalo tlak na růst cen plynu v EU.

Ale i pokud ruské dodávky plynu do EU setrvají na úrovni minulého týdne, budou v případě běžné zimy plynové zásobníky v EU na konci března naplněny pouze z patnácti procent, nejméně v historii sledování, jak plyne z prognózy poradenské společnosti Wood Mackenzie. To by znamenalo, že se nemusí podařit dostatečně doplnit zásobníky ani na příští zimu, tudíž poměrně vysoké ceny energií mohou být v EU realitou i v dalších dvou letech.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Domácnosti v EU si v zimě připlatí za energie 2550 miliard korun

Zavřít reklamu ×
 1. Dotaz: koupil si nekdo plyn ktery Rusi nedodali? Pokud vim tak Gazprom plni sve zavazky na 105 procent. Proc by mel dodavat neco co si nikdo smlouvou nezarucil??

  • Vaše otázka postrárá smysl. Je to to samé, jako by jste si chtěl koupit rohlíky, které nedovezli do obchodu. Prostě to nejde. A doporučuji přečíst článek.

   • Plácáte nesmysly a víte to. VW nemá autodíly a je překvapen, že Toyota a Hyundai ano. Vysvětlení je jednoduché – oni si je objednali/zabukovali dopředu. V EU si prostě mysleli, že s Ruskem vydrbou, když si vše objednají na poslední chvíli a ti budou rádi, že to mají komu prodat za 1/2 cenu. Realita je jiná a naši osvícení vůdci to stále nechápou. V Německu odstaví JE, co se stane, hádejte.

   • Asi je na te trase previs poptavek, kdyz se musi rezervovat dodavka plynu. Spis by me zajimalo, kolik objednavek nebylo vyrizeno ci odmitnuto. To ze EU spekuluje neni problem Ruska. To ze Rusko nechce reagovat na pisknuti take chapu, musi zajistit pracovniky a vsichni chteji slavit svatky v klidu. To se ma resit pres leto … ale v EU na to kaslali, nektere podniky nevyrabeli, spotreba nebyla a do zasobniku to take necpali … to by bylo zbytecne blokovani hotovosti a bylo treba vyplacet dividendy….. podad nic co by se dalo vycitat Rusku …. ciste obchodni vec … zadna politika. Politika je ze Rusko je nepritel, tak od nej nic odebirat nebudem. Bude sice chladneji, ale budem svobodni a s dobrym pocitem. Treba i tem imigrantum dojde ze je tu u nas chladneji nez u nich doma.

   • JM jsme darovali Německu za pár šupek ,lezeme jim do zadku jak tasemnice a suverenita státu ?Rusko se směje a Česko de do h….e to tak když v ČR dělá ve státě ekonoma kde kdo.

 2. Hlavne to vypada, ze energetickemu sektoru v Evrope ty velmi vysoke ceny energii vyhovuji, po snad 10 letech cenoveho paberkovani v cenach elektriny 20-50 eur. Nijak zvlast sve objednavky vuci Gazpromu nezvysuji, ale vyprodavaji za extremni ceny sve levne zasoby z poloprazdnych zasobniku plynu a Gazprom objednana mnoztvi plynu dodava. Vse plati koncovi zakaznici a situace sektoru dodavatelu energie vyhovuje i nadale, konecne prisun rekordni cash flow.

 3. Už je to prostě tady …je to jasné jak facka co Putin plánuje a jde mu to dobře a ochrana? Žádná protože zkapalněný plyn naší velcí spojenci z juseej vozí do Číny …no tok peněz je šok a bude hůř

 4. Jedině opravdu samostatná Č.R. ne svázaná E.U,ta nás dotlačí ůplně na dno,jsme svázaní jako psi u boudy.

 5. potěšilo mě, že alespoň obyčejní občané chápou realitu na rozdíl od dementních politiků.
  My nemít Rusa tak na koho budeme svádět svou hloupost? Copak Rus nám zrušil dlouhodobé smlouvy? Babiš na „doporučení“ EU, ale Němci v klidu natáhli plynovod a kupují za staré smluvní ceny, které my jsme zrušili. Frantici odstavili elektrárny, Němci taky…. a my dodáváme elektriku jim. Rus se musí za břicho popadat co jsme za dementy. Chová se normálně, dodává opatrně. Proč nám ho levně nevozí USA? a taky zvedají ceny….
  a novináři stále žasnou…

 6. No když mi bude někdo vyhrožovat ekonomickou sankcí, tak ten kohoutek trochu přiškrtím, dokud nedostane dotyčný ředitel zeměkoule rozum.

 7. ….. může oddálit sprovoznění NS – 2 ?!?! Který (píp) vymyslel, že MUSÍ být v EU oddělena těžba / transport / prodej ? Prodejcům potom stačí „licence“, reklamní kampaň a angažování prodejců = šmejdů. V případě krachu zavřou krám a hotovo. Gazprom je státní = Putin rozdá 13 důchody, odměny veteránům a bude veleben. U nás wachmajstr Koudelka bude hledat dál ruskou stopu. Zaplatíme to MY !!

 8. Němci jsou pokrytečtí … . 1/3 zásobníků v Německu vlastní ruský Gazprom.Také na Moravě má Gazpom pronajaté 2 zásobníky.Jinak RWE prodává zásobníky plynu v čr,doufám že plné a byl bych rád ,kdyby si tyto zásobníky koupil Gazprom ,nebo čez popř.nějaká česká firma. Jinak některé jaderné elektrárny ve Francii musí být pro špatné sváry bohužel dočastně odstaveny.Ještě že mají Germáni v záloze to čisté uhlí.

  • Jo ten největší je nedaleko nás. Pořád si stěžujeme na Rusa, dělá dobře, obchod je obchod, vyhrožujete, dáváte sankce, tak si to vyžerte, Sliby skvad-ry z EU jsou jen pindy za jejich neschopnost.

 9. Situace se otočila,rus nepotřrbuje evropu ale evropa rusi.Když zastaví komplet dodávky výroba a bohactví nebude,a tak se vytváří fáma,že rus napadne Ukrajinu.Nenapadne,ale opak může být pravdou,kdy nebudou ener.suroviny napadne opět jak mnohokrát evropa rusi.A může to dopadnout hůře.Napoleona a Hitlera rus porazil,teď by to bylo složitější,mnohem složitější.

 10. všichni na Rusy nadávají,štvou uvalují sankce a pak se díví,co na oplatku udělají.Tak se dnes vede válka!

 11. Nejvíc mně iritují ty lži, že prý Rusko za všechno může. Prdlajs. Že není plyn poděkujte bruselským byrokratům, kteří vymysleli energetické burzy, které ovládají spekulanti a krátkodobé kontrakty na plyn. Rusko dodává spolehlivě všechny suroviny přesně podle objednávek. Se podívejte na Maďarsko. Orbán se z vysoka vysral na pitomá bruselská nařízení a dojednal si dlouhodobé kontrakty na plyn přímo s Ruskem sám. Kolik bylo řevu v Bruselu k vůli Maďarsku, co že si to bez svolení bruselského nejvyššího politického politbyra a teď jsou Maďaři za vodou. EU nám byl čert dlužen.

 12. Je vidět, že čeští čtenáři tohoto článku chápou, že naše ekonomika a zahraniční politika, podřízená politice EU a USA, nestojí za nic. A to jsme vyčítali socialistickým vládám, že je ekonomije podřízena politice. To Maďaři mají vystaráno na 15 let. Bohužel se toto prozření neprojevilo v parlamentních volbách a tak máme na čtyři roky Fialovu láci.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

PMI index poprvé od srpna 2020 pod padesátkou

Index nákupních manažerů (PMI) v tuzemském zpracovatelském průmyslu se poprvé po téměř dvou letech propadl pod padesátibodovou hranici dělící fázi expanze od kontrakce. Dle průzkumu mezi nákupními manažery v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB