PMI indikátory sentimentu v eurozóně opět zklamaly

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) v eurozóně opět výrazně zklamal, když kompozitní index klesl z červencových 48,6 bodu na 47 bodů v srpnu. Za poklesem stálo výhradně zhoršení v sektoru služeb, kde se index propadl pod 50 bodů, tedy do teritoria značící kontrakci.
Index nákupních manažerů (PMI) v eurozóně opět výrazně zklamal. Ilustrační foto: Depositphotos.com

PMI z oblasti služeb v srpnu dosáhl 48,3 bodu, zatímco ve zpracovatelském průmyslu vzrostl o jeden bod na 43,7 bodu, byť ten však zůstává hluboko v pásmu kontrakce. Oba indexy setrvávají poměrně výrazně pod dlouhodobými průměry, což by běžně značilo propad aktivity v daných sektorech. To ovšem zatím nepozorujeme.

Naopak zejména v průmyslu navzdory pesimistickým vyhlídkám plynoucích z předstihových indikátorů byla průmyslová výroba v eurozóně od letošního dubna poměrně robustní. Značný rozdíl mezi měkkými daty sentimentu a tvrdými daty z průmyslu lze vyzdvihnout i v tuzemském kontextu, kde průmyslová výroba těží zejména z finalizace dříve nedokončených objednávek.

PSALI JSME:
Evropské PMI sráží euro i korunu

Pesimistická zpráva z evropského spotřebitelského sektoru přišla také z titulu zveřejněné spotřebitelské důvěry za srpen. Ta se podle indikátoru od Evropské komise mírně zhoršila, zatímco bylo očekáváno její další pozvolné zlepšení.

V návaznosti na čísla PMI z eurozóny euro vůči dolaru nejprve skokově oslabilo, v závěru evropské seance však přišla korekce zpět do blízkosti otevíracích úrovní. Pod tlakem posilujícího dolaru zpočátku mírně ztratily i středoevropské měny, ty ovšem v závěru dne rovněž korigovaly a končily prakticky beze změny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hospodářský růst v ekonomice eurozóny se téměř zastavil

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB