PMI indikátory sentimentu v eurozóně opět zklamaly

Index nákupních manažerů (PMI) v eurozóně opět výrazně zklamal, když kompozitní index klesl z červencových 48,6 bodu na 47 bodů v srpnu. Za poklesem stálo výhradně zhoršení v sektoru služeb, kde se index propadl pod 50 bodů, tedy do teritoria značící kontrakci.
Index nákupních manažerů (PMI) v eurozóně opět výrazně zklamal. Ilustrační foto: Depositphotos.com

PMI z oblasti služeb v srpnu dosáhl 48,3 bodu, zatímco ve zpracovatelském průmyslu vzrostl o jeden bod na 43,7 bodu, byť ten však zůstává hluboko v pásmu kontrakce. Oba indexy setrvávají poměrně výrazně pod dlouhodobými průměry, což by běžně značilo propad aktivity v daných sektorech. To ovšem zatím nepozorujeme.

Naopak zejména v průmyslu navzdory pesimistickým vyhlídkám plynoucích z předstihových indikátorů byla průmyslová výroba v eurozóně od letošního dubna poměrně robustní. Značný rozdíl mezi měkkými daty sentimentu a tvrdými daty z průmyslu lze vyzdvihnout i v tuzemském kontextu, kde průmyslová výroba těží zejména z finalizace dříve nedokončených objednávek.

Pesimistická zpráva z evropského spotřebitelského sektoru přišla také z titulu zveřejněné spotřebitelské důvěry za srpen. Ta se podle indikátoru od Evropské komise mírně zhoršila, zatímco bylo očekáváno její další pozvolné zlepšení.

V návaznosti na čísla PMI z eurozóny euro vůči dolaru nejprve skokově oslabilo, v závěru evropské seance však přišla korekce zpět do blízkosti otevíracích úrovní. Pod tlakem posilujícího dolaru zpočátku mírně ztratily i středoevropské měny, ty ovšem v závěru dne rovněž korigovaly a končily prakticky beze změny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB