Evropské PMI sráží euro i korunu

Názor
Dolar sílí, euro – a s ním i koruna – ztrácejí. Euro už na devizovém trhu stojí více než 24,10 koruny. Proč? Stačil jen další tragický výsledek evropských indexů nákupních manažerů (PMI). Zejména toho německého, z něhož nic pozitivního snad vyčíst ani nejde.
Dolar sílí, euro – a s ním i koruna – ztrácejí. Stačil jen další tragický výsledek evropských indexů nákupních manažerů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průmyslový PMI pod úrovní 39 bodů znamená další zhoršení situace i vyhlídek německého průmyslu, nehledě na to, že už se začíná nebezpečně přibližovat úrovním, které dosahoval době první vlny covidu.

V čem je problém? Jednoznačně v nových zakázkách. Ty chybí a prozatím si firmy vypomáhaly dokončováním starších objednávek, avšak i jejich zásoba se tenčí. Německá exportně orientovaná mašina tak dál ztrácí tempo s tím, jak opadá zájem o produkty Made in Germany.

PSALI JSME:
Další slabý index nákupních manažerů v řadě

Spásu nepřinášejí ani služby, které sice zůstaly nad psychologickou hranicí 50 bodů, avšak i ty mají sestupnou tendenci s tím, jak se poptávka zatím nevzpamatovává.

V časech přetrvávající vysoké inflace, erodující kupní síly a zvýšené nejistoty spojené s budoucností se ani spotřebitelům zřejmě nechce za služby utrácet tak, jak si původně firmy malovaly. V takové situaci je asi logické, že inflační tlaky ve výrobě i ve službách začnou alespoň rychleji odeznívat.

O méně tragičtěji než v Německu dopadly PMI ve Francii. Čísla jsou sice lepší než v Německu, ale trendy jsou podobně mizerné. Nemluvě o celkových PMI za eurozónu. Ukazuje se, že ani červenec nepřinesl žádné známky obratu k lepšímu.

PSALI JSME:
Hospodářský růst v ekonomice eurozóny se téměř zastavil

Pozitivní restart, který by evropskou ekonomiku vrátil na dráhu z růstu ze současného balancování na hraně recese, se rozhodně zatím nekoná. Stejně jako v předchozích měsících chybí domácí i zahraniční poptávka a na tom se bohužel zatím nic nemění.

Předběžné výsledky PMI rozhodně nejsou dobrou zprávou z pohledu dalšího vývoje české ekonomiky. Asi těžko si představit, že by se naše exportně orientované hospodářství dokázalo autonomně vrátit k růstu, zatímco západní Evropa bude stagnovat či opět padat do recese.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nemoc českého průmyslu – pokles zakázek – již přešla do chronické fáze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější tipy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …