Evropské PMI sráží euro i korunu

Dolar sílí, euro – a s ním i koruna – ztrácejí. Euro už na devizovém trhu stojí více než 24,10 koruny. Proč? Stačil jen další tragický výsledek evropských indexů nákupních manažerů (PMI). Zejména toho německého, z něhož nic pozitivního snad vyčíst ani nejde.
Dolar sílí, euro – a s ním i koruna – ztrácejí. Stačil jen další tragický výsledek evropských indexů nákupních manažerů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průmyslový PMI pod úrovní 39 bodů znamená další zhoršení situace i vyhlídek německého průmyslu, nehledě na to, že už se začíná nebezpečně přibližovat úrovním, které dosahoval době první vlny covidu.

V čem je problém? Jednoznačně v nových zakázkách. Ty chybí a prozatím si firmy vypomáhaly dokončováním starších objednávek, avšak i jejich zásoba se tenčí. Německá exportně orientovaná mašina tak dál ztrácí tempo s tím, jak opadá zájem o produkty Made in Germany.

Spásu nepřinášejí ani služby, které sice zůstaly nad psychologickou hranicí 50 bodů, avšak i ty mají sestupnou tendenci s tím, jak se poptávka zatím nevzpamatovává.

V časech přetrvávající vysoké inflace, erodující kupní síly a zvýšené nejistoty spojené s budoucností se ani spotřebitelům zřejmě nechce za služby utrácet tak, jak si původně firmy malovaly. V takové situaci je asi logické, že inflační tlaky ve výrobě i ve službách začnou alespoň rychleji odeznívat.

O méně tragičtěji než v Německu dopadly PMI ve Francii. Čísla jsou sice lepší než v Německu, ale trendy jsou podobně mizerné. Nemluvě o celkových PMI za eurozónu. Ukazuje se, že ani červenec nepřinesl žádné známky obratu k lepšímu.

Pozitivní restart, který by evropskou ekonomiku vrátil na dráhu z růstu ze současného balancování na hraně recese, se rozhodně zatím nekoná. Stejně jako v předchozích měsících chybí domácí i zahraniční poptávka a na tom se bohužel zatím nic nemění.

Předběžné výsledky PMI rozhodně nejsou dobrou zprávou z pohledu dalšího vývoje české ekonomiky. Asi těžko si představit, že by se naše exportně orientované hospodářství dokázalo autonomně vrátit k růstu, zatímco západní Evropa bude stagnovat či opět padat do recese.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB