Hospodářský růst v ekonomice eurozóny se téměř zastavil

Předběžný výsledek průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) pro eurozónu za letošní červen naznačuje, že se hospodářský růst v ekonomice eurozóny téměř zastavil. Kompozitní indikátor PMI v červnu klesl z úrovně 52,8 na 50,3, přičemž úroveň padesáti bodů je v tomto průzkumu dělítkem mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity.
Nepříznivá je dle průzkumu PMI zejména situace ve zpracovatelském průmyslu, což pro středoevropské průmyslové výrobce a exportéry není dobrá zpráva. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tahounem růstu ekonomické aktivity zůstává sektor služeb, červnový průzkum nicméně signalizuje zpomalení tempa růstu v tomto sektoru na pětiměsíční minimum. Průzkum pro zpracovatelský průmysl signalizuje prohloubení poklesu aktivity, celkový PMI indikátor pro zpracovatelský sektor je na nejnižší úrovni od května 2020.

Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v červnu dle předběžných výsledků klesl z květnové úrovně 52,8 na úroveň 50,3, což představuje pětiměsíční minimum. Finanční trh očekával pokles kompozitního PMI indikátoru na úroveň 52,5. Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity.

Kompozitní PMI indikátor se tak v červnu dostal do oblasti, jež signalizuje jen nepatrný růst ekonomické aktivity v eurozóně a dá se říci, že dle průzkumu PMI se koncem letošního druhého čtvrtletí ekonomika eurozóny přiblížila stagnaci.

Podrobnější pohled ukazuje, že PMI ve zpracovatelském průmyslu v červnu klesl z úrovně 44,8 na 43,6 (tržní odhad počítal se stagnací na úrovni 44,8, pozn. aut.), což představuje páté meziměsíční zhoršení PMI indikátoru pro zpracovatelský sektor v řadě a jde o nejnižší úroveň od května 2020, kdy byla aktivita zasažena první vlnou pandemie covidu.

PMI sub-indikátor mapující výrobu ve zpracovatelském průmyslu v květnu klesl z úrovně 46,4 na 44,6, což představuje osmiměsíční minimum. Nové objednávky ve zpracovatelském průmyslu dle průzkumu PMI nadále klesají, v samotném červnu se tempo poklesu nových objednávek dále prohloubilo a bylo nejvýraznější od loňského října.

PMI průzkum zároveň naznačuje pokračující zmírňování cenových tlaků ve zpracovatelském sektoru. Ceny vstupů ve zpracovatelském sektoru klesly čtvrtý měsíc v řadě a nejvýraznějším tempem od července 2009, prodejní ceny ve zpracovatelském průmyslu v červnu meziměsíčně klesly podruhé v řadě a šlo o nejvýraznější cenový pokles za uplynulé tři roky.

Celkový PMI indikátor pro sektor služeb v červnu klesl z 55,1 na úroveň 52,4 – na své pětiměsíční minimum (trh očekával pokles na úroveň 54,5). Sektor služeb zároveň hlásí, že se růst nových objednávek v červnu výrazně zpomalil, což naznačuje, že celkový růst aktivity v sektoru služeb se může v dalších měsících dále ochlazovat.

Ve službách dle průzkumu PMI pokračuje růst nákladů poměrně výrazným tempem, zejména kvůli mzdovým tlakům, v samotném červnu ale bylo tempo růstu vstupních cen i tak nejslabší od května 2021. Růst prodejních cen je v sektoru služeb zůstává výrazný, přesto ale v červnu zpomalil na mnohaletá minima.

Červnový průzkum PMI naznačuje výrazné zpomalení růstu ekonomické aktivity v eurozóně, průzkum zároveň hlásí pokles optimismu ohledně vývoje v příštích dvanácti měsících na nejnižší úroveň od počátku letošního roku.

Jako pravděpodobný scénář se nabízí, že dopad předchozího zvyšování úrokových sazeb Evropské centrální banky v kombinaci se zpřísňováním podmínek pro poskytování úvěrů ze strany bank povede ve druhém pololetí a dále počátkem roku 2024 k ochlazení výkonu ekonomiky eurozóny.

Průzkum PMI zároveň naznačuje zmírňování inflačních tlaků v eurozóně, obrázek nicméně zůstává nevyrovnaný v podobě odeznívání cenových tlaků ve zpracovatelském průmyslu a jejich přetrvávání na stále poměrně vysoké úrovni v případě služeb.

Pro ekonomiky středoevropského regionu vysílá průzkum PMI z eurozóny včetně Německa negativní signály, co se týče výhledu ekonomické aktivity. Nepříznivá je dle průzkumu PMI zejména situace ve zpracovatelském průmyslu, což pro středoevropské průmyslové výrobce a exportéry není dobrá zpráva.

Zároveň, v rámci potřeby dále snížit inflaci napříč střední Evropou dává PMI průzkum z eurozóny příznivé signály v podobě poklesu cen ve zpracovatelském průmyslu a alespoň zmírňování cenového růstu v sektoru služeb. Klesající inflační tlaky v eurozóně by byly dobrou zprávou i pro jednotlivé středoevropské ekonomiky při jejich snaze zkrotit růst domácí cenové hladiny.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Petr

    Problémy nastanou až se zákazem prodeje aut se spalovacím motorem! Evropa neumí vyrobit e-auto levně a tak budeme spásat trávu…..Čína bude profitovat.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB