PMI z českého a německého průmyslu zaznamenaly propad

Názor
Tuzemský indikátor aktivity ve zpracovatelském průmyslu (index PMI, pozn. red.) zaznamenal v září nad očekávání silný propad. Snížil se ze srpnových 46,8 bodu na 44,7 bodu, zatímco konsensus činil 45,6 bodu. Jeho hodnota tak byla nejnižší od května roku 2020, kdy ekonomiku sužovala první vlna koronaviru. Pod 50 body, tedy v pásmu kontrakce, se tak ukazatel nacházel již čtvrtý měsíc v řadě.
Průmyslníci v září hůře hodnotili jak objem výroby, tak i nových zakázek. Důvodem je vysoká nejistota ohledně dalšího vývoje ekonomiky a rychlý růst cen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průmyslníci v září hůře hodnotili jak objem výroby, tak i nových zakázek. K poklesu jejich počtu, který byl v září nejprudší za více než dva roky a pokračoval sedmý měsíc v řadě, dochází u tuzemských i zahraničních zákazníků. Důvodem je vysoká nejistota ohledně dalšího vývoje ekonomiky a rychlý růst cen.

Tempo růstu cen výrobních vstupů oproti srpnu podle průmyslníků mírně zesílilo. Důvodem byl strmý nárůst cen energií na velkoobchodních trzích, ke kterému během letních měsíců došlo. Výrobci tak vyšší náklady, které podle jejich hodnocení významně zhoršují jejich finanční situaci, nadále zčásti přenášeli na konečné zákazníky.

V září se zároveň výrazně snížila míra rozpracovanosti výroby, a tedy i úroveň zásob, vlivem plynulejšího fungování dodavatelských řetězců. Ruku v ruce s tím se v průmyslovém sektoru zvýšila meziměsíčně zaměstnanost.

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl v září prohloubil pokles

Způsob zachycení zkracujících se dodavatelských lhůt zůstává jedním z důvodů nízkého PMI, varovným signálem ukazujícím na negativní směr vývoje tuzemského průmyslu je však především klesající poptávka po průmyslovém zboží.

Pesimismus rovněž čišel ze zpřesněného odhadu německého PMI, který přinesl významnější revizi směrem dolů. Oproti předchozímu odhadu ve výši 48,3 bodu byl revidován na 47,8 bodu po srpnových 49,1 bodu. Důvody jsou obdobné jako v případě českého ukazatele.

Oproti Evropě, zůstává aktivita v americkém průmyslu prozatím slušná. Jak tamní PMI, tak i ISM index (Institute of Supply Management) setrvaly v září nad 50 body. Zatímco PMI se oproti srpnu mírně zvýšil (zpřesněný odhad byl revidován mírně vzhůru) z 51,5 bodu na 52 bodů, v případě ISM došlo ke snížení z 52,8 bodu na 50,9 bodu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Důvěra v tuzemskou ekonomiku v září klesla

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví na houpačce

Výroba ve stavebnictví sice v říjnu mírně vzrostla, avšak poslední měsíce jsou tak rozkolísané, že o nějakém pozitivním trendu nemůže být snad ani řeč. V říjnu se produkce tohoto odvětví zvýšila meziměsíčně o 1,8 …

Nafta za týden zlevnila více než o korunu

Pohonné hmoty za uplynulý týden dál zlevnily, nafta o víc než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 38,47 koruny, před týdnem byl o 87 haléřů …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB