Po Evropě se šíří hrozba všech včelstev, už se objevila i v Česku

V Evropě přibývá hlášení o výskytu invazního druhu sršně asijské, která dokáže zdecimovat včelstva a je nebezpečná i pro volně žijící hmyz. V Česku se poprvé objevila na podzim 2023 a od té doby byla zaznamenána už na čtyřech místech.
Sršeň asijská požírá včelu. Foto: AOPK/Tomáš Görner
Sršeň asijská požírá včelu. Foto: AOPK/Tomáš Görner

Finanční a ekonomické informace (faei.cz) na to upozornila Agentura ochrany přírody a krajiny (ČR AOPK), podle níž počet hlášení o jejím výskytu v Evropě roste. Tento invazní druh decimuje včelstva a chovatelům způsobuje ohromné škody.

„Otepluje se a začíná létat přezimující hmyz. Může mezi ním být i sršeň asijská, jejíž královny mohly někde nepozorovaně přezimovat,“ upozornil Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Aby se zamezilo jejímu dalšímu šíření, je třeba najít poletující královny dříve, než stačí vybudovat novou kolonii,“ dodal. Agentura nyní zahájila systematický monitoring zaměřený na její včasný odchyt.

Převoz s čínskou keramikou

Do Evropy – jižní Francie – se sršeň asijská dostala náhodou v roce 2004 z Číny společně s tamní keramikou. Evropou se šíří poměrně rychle a obývá stále větší území. Potvrzených případů výskytu začalo rychle přibývat například v Německu a v srpnu 2023 se sršeň objevila také v Maďarsku.

„Sršeň asijská je o něco menší než naše sršen obecná, je tmavší a bezpečně se pozná podle žlutě zbarvených konců končetin. Je nebezpečná hlavně pro včely, které napadá v úlech,“ sdělila Státní veterinární správa (SVS).

„Nejúčinnějším způsobem boje proti sršni asijské je včasné nalezení a odstranění jejich hnízd. Hnízda jsou kulovitého až hruškovitého tvaru a mají vchod z boku. Nejčastěji bývají vysoko v korunách listnatých stromů nebo v lidských stavbách, výjimečně i v zemi,“ dodala SVS.

První pozorování v České republice bylo nahlášené začátkem října 2023 v Plzni-Skvrňanech. Hnízdo bylo nalezeno a zlikvidováno o čtyři dny později. „Podařilo se objevit díky trasovací metodě, která umožnila sledovat, jakým směrem sršně létají,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Ve stejnou dobu bylo pozorováno několik sršní asijských u Rudné u Prahy. V druhé polovině února 2024 byli hlášeny další jedinci v Hrádku u Rokycan, byli sem dovezeni kamionem se zásilkou z Francie.

„V těchto případech žádné hnízdo ani přes intenzivní monitoring nalezeno nebylo. Jinak tomu bylo na přelomu července a srpna 2024 v Budišovicích na Opavsku,“ uvedl Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny.

Dodal, že v tomto případě bylo hnízdo vypátráno a zlikvidováno. Všechna místa, kde se sršeň asijská objevila, zůstávají sledována. K monitoringu jejího výskytu přispěly i speciální pasti, které se loni rozmístily kolem plzeňské dálnice D5.

Spolupráce s veřejností

Podle odborníků je pro likvidaci tohoto invazního druhu klíčová pomoc veřejnosti. „Zásadní jsou přímá pozorování od lidí, která nás na výskyt sršně mohou upozornit. Jen tak je šance, že se podaří hnízda odhalit a zlikvidovat včas,“ řekl Görner.

„Pasti, které se vloni na několika místech instalovaly, jsou pouze doplňkem k přímému pozorování. Pokud se v nějaké zachytí sršeň asijská, je nutné urychleně pátrat po hnízdě a zajistit jeho odstranění,“ dodal Tomáš Görner.

Současně přidal doporučení, jak by měli lidé postupovat, pokud hnízdo objeví. „Nesnažte se hnízdo sami odstraňovat – sršně mohou být agresivní a jejich bodnutí je bolestivé,“ uvedl Görner. Lidé by měli také zůstat v bezpečné vzdálenosti od hnízda a zaznamenat si jeho přesné místo, případně ho vyfotit.

Nález by pak se pak měl nahlásit e-mailem odborníkům z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na e-mailu. Použít je také možné aplikaci Nahlaš sršeň.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek