Včelaři bojují o přežití. Tuzemská včelstva decimují paraziti a pesticidy

Analýza
Zájem o včely rok od roku stoupá, přitom péče vyžaduje hluboké znalosti a nejlépe letitou praxi. V poslední době navíc včelaři bojují o holé přežití, nejen kvůli podporovaným dovozům, které tlačí ceny medu dolů, ale hlavně kvůli parazitům, pesticidům a nešetrnému zemědělství.
Včelaři bojují o přežití. Tuzemská včelstva decimují paraziti a pesticidy. Ilustrační foto: Pixabay.com

Co Čech, to včelař, alespoň tak hovoří statistiky. Z informací projektu Česko v datech vyplývá, že máme nejvíce včelařů v celé EU v přepočtu na počet obyvatel, v počtu úlů pak držíme bronz. Včely opylují rostliny, produkují med, vosk nebo pyl, vděčíme jim za udržování ekologické stability.

V poslední době však čelí mnoha hrozbám, jejich stavy decimují zejména pesticidy a nešetrné zemědělství. Aktuálně hrozí vyhynutí desetině druhů evropských včel, proti němu bojují například Zelená dohoda pro Evropu a řada soukromých firem. Jak o ně správně pečovat, abychom zabránili jejich úhynu?

Včely nejsou pro každého

Zájem pořídit si včely je rok od roku větší. Bohužel gramotnost lidí, kteří si pořizují včelstva, je mnohdy ubohá, úživnost krajiny je nedostačující, prodej medu, díky podporovaným dovozům, je pro včelaře farmáře likvidační, a proto snižují stavy včelstev.

„Včelstva prodám pouze těm, u kterých vidím zájem o včelaření a minimální znalosti. Nejlépe, když mají zkušeného včelaře k ruce. Od nás dostanou při předání včelstev pokyny, jak dál v sezoně postupovat a čeho se vyvarovat. S mnohými včelaři jsem i po letech v kontaktu a mají-li nějaký problém, snažím se pomoci. Nejdu za prodejem za každou cenu, ale za kvalitou a radostí ze včelaření,“ říká Jana Provazníková z Včelařské farmy Veletov.

Jak porozumět včelám?

Když chce někdo začít včelařit, měl by si najít zkušeného včelaře, od kterého se postupně učí „řemeslu“. Jenže ten na vás dokáže vysolit tolik neznámých slov, že vám jeho výklad může být cizí. V prvé řadě byste si měli pořídit včely a úl, dále alespoň včelařské rukavice a klobouk. Není třeba mít hned veškerou výbavu. Na začátek si vystačíte se 2–3 úly, tzn. 2–3 roje.

PSALI JSME:
České včely strádají, chybí jim obživa. I kvůli anglickým trávníkům

„Pro každého bude na začátku obtížné něco jiného. Někdo se bojí žihadla, někdo nemá vhodný pozemek nebo peníze. Někteří ale nikdy nepřijdou na to, co jim chybí – co je opravdu nejobtížnější. A to je porozumět včelám a tedy poznat správný okamžik pro práci s nimi,“ říká o počátečních úskalích chovu Standa Horák z Včelařství Horákovi.

Později si musíte obstarat zařízení na vytáčení medu z medných plástů – medomet. Dále se neobejdete bez zařízení na vytavení vosku, na ztekucování a plnění medu. Veškeré zařízení je poměrně drahé a počáteční investice do včelaření jsou tak vysoké.

Včelky trápí pesticidy a „klíšťata“

Míra úmrtnosti včel je vysoká kvůli používání pesticidů a insekticidů v zemědělství, včelím nemocem a také zániku přírodních ploch, jež jsou vhodné k jejich životu. Chemické postřiky na polích způsobují včelám otravu. Z krajiny navíc postupně mizí důležité druhy rostlin, z nichž získávají živiny, jako je třeba mák. Zatímco ještě v roce 2016 bylo v Česku přes 660 tisíc včelstev, o dva roky později se stav snížil zhruba o třicet tisíc.

PSALI JSME:
Naši předci by se divili. Tolik pšenice a řepky nikdy nepěstovali

Včelstva jsou na celém světě ohrožena mnoha nemocemi a parazity. Pro prevenci nemocí je vypracována metodika Státní veterinární správy a zvláště povinná ošetření proti nejzávažnějším ohrožením včelstev musí provádět každý včelař. V současnosti je to trvalý boj proti parazitujícímu roztoči Varroa destructor, česky Kleštík včelí neboli „včelí klíště“, a bakteriálnímu onemocnění moru včelího plodu.

„Tzv. včelí klíště včely oslabuje a ty pak mohou podléhat dalším nemocem, nebo nepřežijí zimu. Samozřejmě prevence je základem, je dobré udržovat včelí dílo v čistotě, obměňovat jej, nepoužívat staré úly,“ říká o prevenci Horák. A to samozřejmě stojí nemalé výdaje.

Velké plošné úhyny kvůli roztočům byly v Česku zaznamenány v roce 2007, od té doby se opakují stále častěji. Například v roce 2015 v Česku uhynula zhruba třetina včelstev. „Letošní ztráty včelstev jsou nejvyšší od roku 2013, kdy byl zahájen jejich pravidelný monitoring,“ uvádí Gabriela Sýkorová Dvorníková, mluvčí Univerzity Palackého, která se mj. zabývá výzkumem českého včelařství.

PSALI JSME:
Na tuzemském trhu se objevil falešný med

Dotace nejsou pro začátečníky

O dotaci pro roky 2020–2022 může nově žádat každý včelař, který je evidovaný u Českomoravské společnosti chovatelů nejméně dva roky před podáním žádosti o dotaci. Dotace tedy není určena pro nově začínající včelaře. „Včelaření je životní styl a ne honba za dotacemi, které mnohé inspirují, aby začali jako včelaři,“ říká Jana Provazníková.

Celkový příspěvek pro jednoho chovatele v rámci opatření Technická pomoc může činit nejvýše sto tisíc korun. Tento příspěvek může být použit na pořízení zařízení na vytáčení medu, míchačku nebo pastovací zařízení, odvíčkovací zařízení mechanické nebo elektrické, nádobu umožňující temperaci, čištění nebo míchání medu před plněním, čerpadlo, tepelnou komoru nebo plničku medu.

Celkový příspěvek pro jednoho chovatele v rámci opatření Racionalizace kočování včelstev může činit nejvýše 150 000 Kč. Tento příspěvek je možné použít na pořízení specializovaného nakládacího zařízení, specializovaného přívěsu určeného pro převoz včelstev nebo paletu pro kočující včelstva s kovovou konstrukcí.

PSALI JSME:
Včelaření je oblíbenou kratochvílí. Na rychlé zbohatnutí ale zapomeňte

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Už malé děti si nadávají do teploušů a buzerantů, upozorňuje vědec

Rozhovor
Festival Prague Pride zaměřený na LGBT+ komunitu tradičně vyvolává kontroverzní reakce. Nejinak tomu bylo u letošního ročníku, který o víkendu vyvrcholil duhovým pochodem. Nový pohled na neheterosexuální komunitu nabízí v rozhovoru pro FAEI.cz výzkumník Národního ústavu duševního zdraví Michal Pitoňák, který se zabývá například takzvaným menšinovým stresem.