Krysy či pajasan. Invazivní druhy způsobují škody za biliony korun

Ekonomické škody, které po celém světě způsobí šíření invazních druhů, dosahují astronomické částky 423 miliard dolarů, tedy více než devět bilionů korun. Vyplývá to z aktuálního výzkumu mezivládního panelu OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES), s nímž se redakce FAEI.cz měla možnost se seznámit.
Mezi invazivní druhy patří také krysa obecná. Ilustrační foto: Pixabay.com

Od roku 1979 se podle vědců výše hospodářské škody každé desetileté zečtyřnásobila. Nepůvodní druhy přitom podle panelu OSN ohrožují přírodu, potravinovou bezpečnost, ale také lidské zdraví.

Autoři zprávy uvedli, že všechny nepůvodní druhy nejsou invazní. Jde pouze o ty, které v území, do něhož byly člověkem zavlečeny, zdomácněly, rozšířily se a mají negativní dopady na přírodu a často právě i na člověka.

Podle vědců způsobují invazivní druhy škody lidem v téměř 80 procentech případů – poškozují zdroje obživy a mají negativní dopad na kvalitu života, např. v podobě nemocí, jako jsou malárie, zika a západonilská horečka, které šíří invazní druhy komárů.

PSALI JSME:
Africké virové onemocnění, které hromadě zabíjí kosy, může nakazit i člověka

Invazivních druhů přibývá

Za invazní se považuje přibližně šest procent rostlin, 22 procent bezobratlých, 14 procent obratlovců a 11 procent mikrobů z celkového počtu nepůvodních druhů v dané skupině. Zpráva konstatuje, že po celém světě zdomácnělo více než 37 tisíc nepůvodních druhů, z toho je více než 3,5 tisíce invazivních. Tento počet navíc podle vědců nadále velmi rychle roste.

Celosvětově nejrozšířenější invazní rostlinou je vodní hyacint, suchozemský keř libora proměnlivá, mezi živočichy krysa obecná. V České republice patří mezi nejrozšířenější invazní rostliny netýkavka, celík kanadský nebo trnovník akát. Některé další druhy, mezi něž patří například pajasan žláznatý, se však rychle šíří.

Podle Petra Pyšky z Botanického ústavu Akademie věd ČR, který se spolu s dalšími desítkami vědců ze 49 zemí světa podílel, se v České republice eviduje více než 1,5 nepůvodních rostlin, okolo 80 obratlovců a 700 bezobratlých. „Zdaleka všechny sice nejsou invazní, ale přesto jsou to varovná čísla,“ upozornil Pyšek.

PSALI JSME:
Nekrmit! Přemnožené nutrie přenášejí nemoci, varují experti

Dodal, že zpráva panelu OSN je zcela zásadní dokument, který umožní rozhodovacím orgánům po celém světě porozumět současnému stavu a trendům v šíření invazních nepůvodních druhů, příčinám jejich výskytu a dopadům na ekosystémy. „Tyto informace mohou státy využít k politickému řešení problémů, jež invazní druhy představují,“ uvedl vědec.

Akční plán proti invazi

Česká vláda letos v červnu schválila Akční plán proti šířícím se invazivním nepůvodním druhům. Opatření mají následujících šest let provádět příslušná ministerstva, orgány státní správy, ale také vědci a další odborníci.

„Některé biologické invaze jsou velmi výrazné, například šíření bolševníku velkolepého v západních Čechách. Ten způsobuje popálení kůže a zásadně negativně mění složení rostlinných společenstev,“ sdělil Jan Pergl z Botanického ústavu, který se na mezinárodní zprávě rovněž podílel.

PSALI JSME:
„Většinu nepořádku si děláme sami,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec

„Jeho výrazná podoba umožňuje dobré mapování výskytu včetně zapojení veřejnosti, která je tak v Karlovarském kraji lépe informovaná a intenzivně s ochranou přírody spolupracuje,“ dodal Pergl. Poznamenal, že některé jiné invazivní druhy postupují méně nápadně, plíživě. „Jako třeba invaze raka pruhovaného, který přenosem račího moru likviduje naše původní druhy raků,“ konstatoval Pergl.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že záměrné šíření nepůvodních invazních druhů sice zakazuje evropská i česká legislativa, ale mnohé z nich dál postupují samovolně nebo bez zjevného záměru – například při přepravě stavebního materiálu či dálkové dopravě.

„Nicméně i těmto způsobům jejich šíření je třeba věnovat pozornost,“ řekl Hladík. „Akční plán nám mimo jiné pomůže se lépe připravit na šíření invazích druhů, které se v České republice ještě nevyskytují, jako je například sršeň asijská. Ta je reálnou hrozbou nejen pro přírodu, ale i pro včelařské hospodaření a zdraví lidí.“

PSALI JSME:
Máte doma želvu? Začněte se loučit

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl zpět v depresi

Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko …

Problémy v tuzemském průmyslu přetrvávají

Index nákupních manažerů (PMI) výrazně poklesl z 46,2 bodů v březnu na 44,7 bodů v dubnu. Hlavním problémem je stále nízká zahraniční poptávka, která se projevuje nižším množstvím nových zakázek a tím pádem také …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB