Nekrmit! Přemnožené nutrie přenášejí nemoci, varují experti

V české přírodě, ale i ve městech se přemnožily nutrie, které patří k nejvíce invazivním živočichům planety. Lidé je přitom považují za neškodné tvory a poblíž velkých sídel je navíc přikrmují, což problém ještě více eskaluje. Vedle toho, že nutrie vytlačují původní druhy živočichů a narušují břehy budováním nor, přenášejí také různé druhy nemocí.
K přemnožení nutrií pomáhají lidé, kteří zvířata přikrmují. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na mnoha místech republiky se z nutrií stala všeobecná atrakce. Lidé si je nejenom fotí, ale dokonce krmí. Některá zvířata jsou dokonce už tak krotká, že si vezmou pokrm dokonce z ruky.

„Za poslední roky zaznamenáváme nebývalý nárůst nutrií v krajině. Pravděpodobnou příčinou rozšíření jsou velmi mírné zimy a příhodné podmínky v krajině. Nutrie se v těchto podmínkách rozmnožuje několikrát za rok, přičemž rodí čtyři až šest mláďat v jednom vrhu,“ uvedl Ondřej Mikulka z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně

Veřejnost proti myslivcům

Porodnost nutrií je poměrně vysoká, na druhou stranu úmrtnost pak relativně nízká. V kombinaci s intenzivním přikrmováním je pak populační boom pochopitelný. „Již dnes sledujeme, že na řekách a vodních plochách v zastavěných oblastech je hustota populace mnohdy větší než ve volné krajině,“ uvedl Mikulka.

Regulace nutrií je poměrně složitá otázka, lidé by je ale v prvé řadě měli přestat přikrmovat. Na honebních pozemcích mohou zasáhnout myslivci, a to buď přímým lovem, nebo odchytem.

PSALI JSME:
Stát se lovcem stojí čas i peníze

„To však naráží na konfliktní náhled veřejnosti, která regulaci těchto druhů bere s velkou nevolí a není poučena o této problematice. Myslivci tak pochopitelně nebudou ochotni zdarma se vystavovat veřejnému lynči,“ uvedl vědec.

Na nehonebních pozemcích pověřuje osobu místně příslušná státní správa, kde má nutrie status podobný jako ostatní volně žijící živočichové a může být lovena bez omezení.

„Nejen v případě nutrií, ale také dalších invazních druhů savců chybí dostatečná ekologická výchova a osvěta. Prvním krokem je tedy vysvětlení nutnosti regulace a dobře funguje také motivační zástřelné pro lovce,“ dodal Mikulka.

Zákaz přikrmování

Některá města, kde se nutrie přemnožily do nebývalých rozměrů, už zakázala svým obyvatelům tato zvířata přikrmovat. Nedávno se k nim připojily rovněž Pardubice.

PSALI JSME:
Českem se šíří exotické druhy klíšťat

„Bohužel si lidé z krmení nutrií udělali kratochvíli, kdy chodí s dětmi krmit pro někoho zdánlivě roztomilá zvířátka. Co nezvládnou zkonzumovat nutrie, snědí potkani,“ řekl pro ČTK náměstek primátora Jan Nadrchal.

Město podle něj zvažovalo vydat městskou vyhlášku, zatím však umístilo do pěti obvodů, kde jsou vodní plochy, cedule. Vedle informace o zákazu krmení jsou tam vypsány důvody, proč to lidé nemají dělat.

„Okusují mladé stromky, mohou šířit nějaké nemoci, podhrabávat břehy. Rozhodli jsme se to nechat na přírodě, nepřikrmovat je a doufáme, že příroda bude trošku jejich stavy regulovat,“ řekl starosta městského obvodu II Radek Hejný.

V Chrudimi kvůli přemnoženým nutriím zase město rozhodlo o jejich odchytu. „Opravdu není vhodné nechat nutrie dál množit. Lidé je krmí ve velkém a ony ani nejsou schopny samy vše sežrat. U řek tedy zůstává spousta zbytků potravy a zcela logicky, co nezvládnou zkonzumovat nutrie, moc rádi dožerou potkani. Oba tyto živočišné druhy se velmi dobře množí, což v našem městě určitě nechceme,“ řekl vedoucí pardubického odboru životního prostředí Miroslav Míča.

PSALI JSME:
Domy nakažených v Miláně zazdili a ponechali osudu. Itálie roku 1347

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru