Na mnoha místech republiky se z nutrií stala všeobecná atrakce. Lidé si je nejenom fotí, ale dokonce krmí. Některá zvířata jsou dokonce už tak krotká, že si vezmou pokrm dokonce z ruky.
„Za poslední roky zaznamenáváme nebývalý nárůst nutrií v krajině. Pravděpodobnou příčinou rozšíření jsou velmi mírné zimy a příhodné podmínky v krajině. Nutrie se v těchto podmínkách rozmnožuje několikrát za rok, přičemž rodí čtyři až šest mláďat v jednom vrhu,“ uvedl Ondřej Mikulka z Ústavu ochrany lesů a myslivosti Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně
Veřejnost proti myslivcům
Porodnost nutrií je poměrně vysoká, na druhou stranu úmrtnost pak relativně nízká. V kombinaci s intenzivním přikrmováním je pak populační boom pochopitelný. „Již dnes sledujeme, že na řekách a vodních plochách v zastavěných oblastech je hustota populace mnohdy větší než ve volné krajině,“ uvedl Mikulka.
Regulace nutrií je poměrně složitá otázka, lidé by je ale v prvé řadě měli přestat přikrmovat. Na honebních pozemcích mohou zasáhnout myslivci, a to buď přímým lovem, nebo odchytem.
„To však naráží na konfliktní náhled veřejnosti, která regulaci těchto druhů bere s velkou nevolí a není poučena o této problematice. Myslivci tak pochopitelně nebudou ochotni zdarma se vystavovat veřejnému lynči,“ uvedl vědec.
Na nehonebních pozemcích pověřuje osobu místně příslušná státní správa, kde má nutrie status podobný jako ostatní volně žijící živočichové a může být lovena bez omezení.
„Nejen v případě nutrií, ale také dalších invazních druhů savců chybí dostatečná ekologická výchova a osvěta. Prvním krokem je tedy vysvětlení nutnosti regulace a dobře funguje také motivační zástřelné pro lovce,“ dodal Mikulka.
Zákaz přikrmování
Některá města, kde se nutrie přemnožily do nebývalých rozměrů, už zakázala svým obyvatelům tato zvířata přikrmovat. Nedávno se k nim připojily rovněž Pardubice.
„Bohužel si lidé z krmení nutrií udělali kratochvíli, kdy chodí s dětmi krmit pro někoho zdánlivě roztomilá zvířátka. Co nezvládnou zkonzumovat nutrie, snědí potkani,“ řekl pro ČTK náměstek primátora Jan Nadrchal.
Město podle něj zvažovalo vydat městskou vyhlášku, zatím však umístilo do pěti obvodů, kde jsou vodní plochy, cedule. Vedle informace o zákazu krmení jsou tam vypsány důvody, proč to lidé nemají dělat.
„Okusují mladé stromky, mohou šířit nějaké nemoci, podhrabávat břehy. Rozhodli jsme se to nechat na přírodě, nepřikrmovat je a doufáme, že příroda bude trošku jejich stavy regulovat,“ řekl starosta městského obvodu II Radek Hejný.
V Chrudimi kvůli přemnoženým nutriím zase město rozhodlo o jejich odchytu. „Opravdu není vhodné nechat nutrie dál množit. Lidé je krmí ve velkém a ony ani nejsou schopny samy vše sežrat. U řek tedy zůstává spousta zbytků potravy a zcela logicky, co nezvládnou zkonzumovat nutrie, moc rádi dožerou potkani. Oba tyto živočišné druhy se velmi dobře množí, což v našem městě určitě nechceme,“ řekl vedoucí pardubického odboru životního prostředí Miroslav Míča.