Po ničivých záplavách pomáhají Slovinsku i české humanitární organizace. Přispět můžete také vy

Slovinsko bojuje s následky mohutných víkendových dešťů. Povodně sice v zemi nejsou neobvyklé, stejně jako u nás, zpravidla ale voda zaplaví jen jedno nebo dvě údolí. Teď jich však je mnoho napříč zemí a velká voda z nich stékala i do rovinatých oblastí, kde povodně normálně nebývají. Došlo i k rozsáhlým sesuvům půdy.
Slovinsko bojuje s následky mohutných víkendových dešťů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Počet hlášených obětí se tak v pondělí zvýšil na šest a podle místních médií může ještě růst, protože do některých silně postižených oblastí se záchranáři teprve dostávají. Bojovat s následky řádění živlů pomáhají i české pobočky mezinárodních humanitárních organizací.

„V zasažených oblastech je nedostatek pitné vody i hygienických potřeb, řadu lidí je třeba evakuovat,“ informoval náš portál prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

Na místa katastrofy podle něj vyrazily týmy Slovinského červeného kříže, které zasaženým lidem distribuují humanitární pomoc, Slovinský červený kříž také spolupracuje s místní civilní obranou na evakuaci lidí ze zasažených míst a organizuje nouzové ubytování.

Pomáhá také ADRA Česká republika. „Ve spolupráci s místní kanceláří ADRA se zaměřujeme na obce severně od Lublaně ve formě úklidu a distribuce vysoušečů,“ popsal pro FAEI.cz Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci při mimořádných událostech z ADRA Česká republika. Organizace poskytla také okamžitý finanční dar ve výši 100 000 korun.

Vzhledem k rozsahu katastrofy, která je největší v historii země, a nedostatku zkušeností s povodněmi, je podle Koláčka koordinace na místě velmi náročná. „Sdílení zkušeností s kolegy ve Slovinsku vnímáme jako velmi důležité právě z toho důvodu, že přírodní katastrofa podobného rozsahu zasáhla tuto zemi historicky poprvé,“ uvedl.

PSALI JSME:
Česká ADRA pomáhá v oblastech zaplavených Kachovskou přehradou

„Proces pomoci a obnovy u takových událostí je dlouhodobý, organizačně náročný a existuje celá řada rizik, se kterými se pomáhající a zasažení musí vypořádat. Můžeme se také podělit o zkušenosti s koordinací pomoci s jinými nevládními organizacemi, rozdělováním pomoci a finančních prostředků nabyté např. při tornádu na jižní Moravě,“ přiblížil Koláček.

Do pomoci se zapojují také další evropské kanceláře organizace ADRA, např. ADRA Slovensko zapůjčuje mobilní kancelář, ADRA Chorvatsko a Srbsko posílá vysoušeče a další země podpoří slovinské obyvatelstvo finančním darem. Vzhledem k rozsahu povodní bude nutná dlouhodobá pomoc v řádu mnoha měsíců.

PSALI JSME:
Červený kříž pomáhá s evakuací po protržení hráze Kachovské přehrady

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Co všechno zapomínají lidé v taxících?

Jistě všichni dobře znáte ten pocit hrůzy, když někde zapomenete mobil, oblíbenou kabelku, nebo jiné životně důležité předměty. Stejnou situaci zažívají každý den tisíce uživatelů Uberu a některé nálezy řidičů …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB