Počet lidí v problémech se splácením se snižuje

Počet lidí, kteří nezvládají včas splácet své splátky úvěrů, v prvním čtvrtletí letošního roku dále klesl. Počet lidí nesplácejících úvěry na bydlení se meziročně snížil o 2,5 tisíce na 13 250, zatímco počet lidí řádně nesplácejících úvěry na spotřebu klesl o necelých 17 tisíc na 182 864. Redakci FAEI.cz o tom informoval na základě nově zveřejněných dat Bankovní a Nebankovní registr klientských informací.
Je zde určitá skupina lidí, kteří nezvládají splácet vyšší částky, pravděpodobně brzy po pořízení úvěru. Ilustrační foto: FAEI.cz

Nejvíce se počet lidí v problémech se splácením se podle obou registrů snížil mezi lidmi nad 55 let, kteří patří z hlediska splácení dluhu k nejohroženější skupině obyvatel. Počet lidí v problémech se splácením se u úvěrů na spotřebu meziročně snížil o osm procent. Nejrychleji u lidí do 24 let a zároveň u lidí nad 55 let. V obou případech jich bylo meziročně o 11 procent méně.

U nejmladší věkové skupiny, která z hlediska disciplíny při splácení závazků patří k těm nejméně spolehlivým, to znamenalo pokles o 1 867 klientů, u nejstarší potom pokles o 5 171 klientů. Naopak nejpomaleji se počet lidí v problémech se splácením úvěrů na spotřebu snižoval u klientů ve věku 30-34 let, a to o pouhé jedno procento.

„Počet lidí, kteří nezvládají splácet své úvěry, se překvapivě snižoval i v průběhu uplynulého roku,“ informovala redakci FAEI.cz Lenka Novotná, výkonná ředitelka Bankovního registru klientských informací. V absolutních číslech to znamená pokles o 122 tisíce lidí u úvěrů na spotřebu, respektive o necelých 19 tisíc u úvěrů na bydlení.

PSALI JSME:
Lidé dluží stále méně. Koronakrize to ale může změnit

Za posledních pět let se počet u úvěrů na spotřebu snížil o 40 procent, u úvěrů na bydlení pak dokonce o 58 procent. Celkový počet nesplácejících lidí se snížil o 16 procent, u lidí do 24 let však o 38 procent a u lidí mezi 25-29 lety o 22 procenta. „Naopak u lidí mezi 30 a 34 lety šlo pouze o 10% pokles. Tato skupina však dlouhodobě patří z pohledu platební morálky k těm nejspolehlivějším,“ uvedla Novotná.

„I přes postupné snižování počtu nesplácejících lidí vidíme i jisté varovné signály. Jedním z nich je nárůst celkového nespláceného dluhu na spotřebu. To znamená, že je zde určitá skupina lidí, kteří nezvládají splácet vyšší částky, pravděpodobně tedy brzy po pořízení úvěru,“ sdělil redakci Jiří Rajl, výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací.

Zatímco u úvěrů na bydlení klesl nesplácený dluh o 1,3 miliardy (16 %) na 6,9 miliardy korun, u úvěrů na spotřebu naopak vzrostl o 313 milionů (1,4 %) na 23 miliardy korun. Na tomto růstu se podíleli hlavně lidé ve věku 30-34 let a lidé ve věku 25-29 let, u nichž se objem nespláceného dluhu shodně zvýšil o 0,3 miliardy korun. Naopak u lidí nad 55 let se o čtvrt miliardy korun snížil.

PSALI JSME:
Každý se může dostat do situace, kdy není schopen splácet své závazky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru