Podle poměru mědi a zlata recese nehrozí

Názor
Poměr mědi a zlata je tržním barometrem chuti k riziku, rizika recese a výnosů dlouhodobých dluhopisů. Jeho prediktivní síla vychází z velmi rozdílného využití obou komodit. Zlato je nejdéle existujícím bezpečnějším finančním aktivem, zatímco průmyslové využití mědi je tak široké, že se jí pro její „doktorát“ z ekonomie všeobecně přezdívá „Dr. Copper“.
Poměr mědi a zlata je tržním barometrem chuti k riziku, rizika recese a výnosů dlouhodobých dluhopisů. Zlato je nejdéle existujícím bezpečnějším finančním aktivem, zatímco průmyslové využití mědi je velmi široké. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stabilní poměr mědi a zlata (viz graf, pozn. aut.) je dalším ukazatelem odolnosti vůči růstu, spolu s evropským zvýšením indexu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) zpět na 50, zpevněním amerického HDP NOWCast (metoda, jak předvídat ekonomický vývoj v aktuálním čtvrtletí, pozn. red.) za čtvrté čtvrtletí a znovuotevřením čínské ekonomiky.

To pomáhá potvrdit nedávnou úlevnou rally na trhu a zažehnání obav z recese. Může to také signalizovat, že velký pokles výnosů desetiletých amerických dluhopisů, který pomohl růstovým akciím, má své meze.

Ceny byly ovlivněny vyhlídkami na silnější poptávku v Číně, která znovu otevírá svou ekonomiku a podporuje svůj obrovský sektor nemovitostí. Tato země se v minulosti podílela na celosvětové poptávce 60 procent. Roste také poptávka po „zelené“ mědi.

Mezinárodní energetická agentura (IEA) zvýšila svůj výhled investic do obnovitelných zdrojů o 30 procent a poptávku podpoří také snížení cen společnosti Tesla. Zásoby mědi jsou nízké a na straně nabídky panuje napětí.

Největší producent mědi, Chile, předpovídá na letošní rok o šest procent nižší produkci v důsledku nižší kvality a vyšších daní, zatímco druhý největší producent, Peru, čelí obnovené politické nejistotě.

PSALI JSME:
Komoditní trhy (1): Pozornost se upíná na zlato a měď, kovy dál posilují

Ceny mědi se vyšplhaly na devítiměsíční maxima, zatímco americký dolar klesl o deset procent ze svých maxim. Díky tomu jsou komodity denominované v dolarech pro mnohé levnější. Americká centrální banka, Fed, začal zpomalovat tempo zvyšování sazeb, přičemž březnový vrchol je nyní na dohled, a nevýnosové zlato je na toto uvolnění konkurence sazeb obzvláště citlivé.

To bylo také klíčovým faktorem explozivní rally bitcoinu v posledních týdnech. Sentimentu pomohla také potenciálně nižší dovozní cla pro dovozce číslo dvě Indii spolu s postupným návratem zájmu investorů o ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.) v posledních měsících.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflace v USA opět klesla, zlatu to nahrává na další růst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.