Podmínky v českém průmyslu se zhoršují v už více než dva roky

Výrobní podmínky v tuzemském zpracovatelském průmyslu se v červnu meziměsíčně výrazně zhoršily. Zhoršují se takto každý měsíc uplynulých více než dvou let. Tuzemský průmysl se totiž stále nepřeklenul přes realitu poměrně vysokých úrokových sazeb a relativně slabého odbytu na vývozních trzích v čele s tím německým.
Kvůli tenčícím se ziskovým maržím a omezení výroby dochází ke snižování početního stavu zaměstnanců v tuzemských průmyslových podnicích. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vysoké úrokové sazby jsou důsledkem ještě ne zcela skončeného boje s mimořádně vysokou inflací uplynulých let, jež průmyslovým podnikům nebývale zvedla ceny vstupů typu energií nebo stavebnin či chemických látek, hnojiv a potravin.

Podobným problémům čelí klíčové vývozní trhy, jako je právě Německo. To se musí vypořádat s odstřižením od ruských energií, zejména plynu, což zvyšuje náklady tamním podnikům, které tak v důsledku slabší konkurenceschopnosti na světovém trhu omezují svoji výrobu.

Navíc se horší také vyhlídky českých průmyslníků na příští rok, neboť palčivě vnímají pokles nových zakázek, k němuž dále došlo právě během června. Čelí rostoucím cenám vstupů, aniž by kvůli oslabené poptávce mohly vyšší náklady plněji přenášet na zákazníka.

Vlivem tenčících se ziskových marží a omezení výroby tudíž také dochází ke snižování početního stavu zaměstnanců v tuzemských průmyslových podnicích. Ten však z důvodu obecného přehřátí tuzemského pracovního trhu zatím nevede k výraznějšímu růstu míry nezaměstnanosti.

Propuštění pracovníci odcházejí do předčasného důchodu, případně si rychle nalézají nové pracovní uplatnění. Úřady práce v Česku stále vypisují stovky tisíc volných pracovních míst. V příštích měsících by se situace v tuzemském zpracovatelském průmyslu měla mírně zlepšovat, avšak zatím jen ve smyslu méně výrazného zhoršování výrobních podmínek, než jejich absolutního zlepšování.

Příznivě by se měl projevit další pokles úrokových sazeb jak v Česku, tak v eurozóně, který by měl podnítit ekonomickou aktivitu, investice a konečně výrobu. To vše při již poměrně stabilizovaných cenách energií a jednociferné inflaci.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB