Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu prudce zhoršily

Názor
Indikátor PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) mapující zdraví českého zpracovatelského průmyslu se v červnu propadl na 40,8 bodu z květnových 42,8 bodu. To bylo v souladu s naším očekáváním (40,7 bodu), za tržním očekáváním ale ukazatel výrazně zaostal (41,7 bodu).
V mnoha odvětvích stále převažuje poptávka nad nabídkou, a to včetně automobilového sektoru, který je nyní na 92 procentech předpandemické výrobní úrovně. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Ke zhoršení nálady českých průmyslníků došlo především v důsledku prudkého snížení nových zakázek, které bylo nejrychlejší od prosince 2022 a zároveň patřilo k největším za více než tři roky. To se následně odrazilo v dalším poklesu výroby, která klesá již více než rok. Omezení výroby se pak odrazilo v pokračujícím propouštění zaměstnanců, které bylo nejrychlejší od července 2020.

Již čtvrtý měsíc v řadě běžel pokles cen vstupů. Ten byl dokonce nejrychlejší za posledních čtrnáct let. Ve snaze povzbudit prodeje pak firmy snižovaly i ceny výstupů, jak vyplývá z jednotlivých podpoložek indexu. Zároveň se průmyslníci snažili zbavit zásob a snížit nákupy vstupních surovin, což vedlo k dalšímu zkracování dodavatelských lhůt a dále tak snižovalo celkový index.

Červnový PMI ukazuje na výrazné zhoršení situace v českém průmyslu. Zároveň jsou ale stále patrné rozevřené nůžky mezi jeho vývojem a vývojem ukazatelů z reálné ekonomiky, kde trh práce zůstává utažený a daří se i automobilovému průmyslu.

PSALI JSME:
Další slabý index nákupních manažerů v řadě

Průmyslová produkce jako celek v dubnu sice poklesla (-1,9 % m/m) a nejinak tomu bude i v květnu (náš odhad -0,9 % m/m, pozn. aut.), výroba aut ale v květnu meziměsíčně o 18,5 procenta rostla a dosáhla druhého nejlepšího výkonu od konce roku 2019.

Další vývoj bude závislý na situaci v Německu a eurozóně. Data přicházející z Německa v posledních měsících měla tendenci zklamávat, vyhlídky za eurozónu jako celek, jsou ale relativně příznivé. Evropský průmysl byl tažen dolů především snahou omezit spotřebu energie v důsledku energetické krize, přičemž tento faktor již odezněl.

V mnoha odvětvích stále převažuje poptávka nad nabídkou, a to včetně automobilového sektoru, který je nyní na 92 procentech předpandemické výrobní úrovně. To by mohlo pomoci průmyslový sektor v eurozóně i Česku opět nakopnout.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
S důvěrou v českou ekonomiku to není nijak valné

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Chuť nakupovat se Čechům postupně vrací

Zájem o nákupy v březnu předčil očekávání. Reálné tržby v obchodech poskočily meziměsíčně o 1,3 procenta, meziročně ovšem byly vyšší dokonce o 6,1 procenta. Co za tím vězí? Především loňský nízký srovnávací základ, …

Maloobchod překvapil výrazným růstem

České maloobchodní tržby podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu po očištění o prodeje automobilů v březnu meziročně vzrostly o výrazných 6,1 procenta, zatímco tržní konsenzus počítal s 2,8 procenta. …

Tržby ve službách rostou

Tržby ve službách po třech čtvrtletích poklesů v řadě v prvním kvartále letošního roku vzrostly reálně o solidních 1,3 procenta meziročně, mezičtvrtletně pak o 2,6 procenta. V mezičtvrtletním srovnání rostly téměř …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Turistů z Tchaj-wanu přibylo o 75 procent, pomohla přímá linka

Analýza
V Česku výrazně přibývá zahraničních turistů. V prvním čtvrtletí sice přijelo nejvíce návštěvníků z okolních zemí, ale významně roste i počet hostů ze vzdálených zemí. Turistů z Tchaj-wanu přibylo meziročně 75 procent, čemuž napomohlo přímé letecké spojení s Prahou. Vyplývá to z údajů, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla Česká centrála cestovního ruchu – Czech Tourism.