Podnikatele drtí ceny energií. Záchranu vidí i ve virtuálních sídlech

Nejen malé a střední firmy, ale i živnostníci bojují s rostoucími cenami všech vstupů, především energií. Někteří intenzivně hledají úspory, jiní rovnou ukončují činnost. Statistiky hovoří jasně: Do loňského září zanikaly měsíčně v průměru 4,5 tisíce živností, v říjnu už to byly 7,8 tisíce a v listopadu dokonce 11 tisíc.
Řádné virtuální sídlo s kvalitním servisem v Praze, Brně či Plzni tak stále ještě přijde při dvouletém pronájmu cca na 500-1500 korun měsíčně plus DPH. Ilustrační foto: FAEI.cz

A nejde jen o energeticky náročnou výrobu. České firmy drtí až statisícové roční vícenáklady za energie i když mají například jen menší kanceláře. Přičtěme si vyšší nájemné kvůli inflačním doložkám. I z menší kanceláře se tak může stát zbytečný luxus nebo nutné zlo ze setrvačnosti.

Celkově loni začalo podle údajů společnosti CRIF v České republice od začátku roku do konce listopadu podnikat 72 301 fyzických osob, tedy zhruba o deset tisíc více než ve stejném období předloni.

Zároveň ale podnikání ukončilo 59 924 lidí, oproti předchozímu roku o 21,6 tisíce více (+57 %). Rozdíl mezi počtem loni vzniklých a počtem zaniklých činil 13 900 firem. To je o 2,8 tisíce více než v covidovém roce 2020, ale méně než v jiných letech.

PSALI JSME:
Do srpna přibylo v Česku 17 553 živnostníků, nejvíce za posledních šest let

Ostatní se usilovně snaží s nepříznivou situací vyrovnat úsporami. Na jednu ze „staronových“ legitimních cest upozorňuje Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny PKF Apogeo.

„Na sklonku roku 2022 i v prvních dnech toho letošního jsme zaznamenali rychle rostoucí poptávku po řádných virtuálních sídlech a službách, které s nimi souvisejí,“ říká Dobrovolný. Smart Office & Companies nabídku virtuálních sídel vytvářejí dlouhodobě, primárně se zabývají zakládáním, správou a likvidací firem.

„Souvislost mezi enormními cenami energií a rostoucí poptávkou po virtuálních kancelářích je evidentní. Tak značné úspory totiž nejsou jen otázkou povinnosti péče řádného hospodáře, ale často prostředkem pro zachování pracovních míst, nebo investicí do rozvoje marketingu,“ tvrdí.

PSALI JSME:
Přehledně: Co přinese schválený daňový balíček podnikatelům?

Současně připouští, že i ceny v tomto segmentu služeb pro podnikatelské subjekty se budou muset brzy také zvýšit. Řádné virtuální sídlo s kvalitním servisem v Praze, Brně či Plzni tak stále ještě přijde při dvouletém pronájmu cca na 500-1500 korun měsíčně plus DPH a v ceně už bývá například i dosílka pošty v rámci celé ČR. To se s cenou nájmu a energií nedá vůbec srovnávat.

Nahlížet na virtuální sídlo přes prsty je tedy asi stejně moderní jako tvrdit, že by se měly zakázat e-maily, protože poštu nosí pošťák. Zaměstnanci a kontraktoři firem na virtuálních sídlech často pracují v režimu home-office, porada v zasedačce jim jednou týdně bohatě stačí a schůzky s klienty v kavárnách jsou beztak příjemnější než v jen spoře vytopené kanceláři. Zbytek se vyřeší videohovory.

„U řady službových firem, zprostředkovatelů, obchodníků, e-shopů a podobně představuje požadavek na klasickou kancelář archaismus z doby parní revoluce,“ je přesvědčen Dobrovolný. Kvalita služeb je ale veledůležitá, a to zejména u plátců DPH, kde legislativa klade specifické požadavky.

PSALI JSME:
Byrokracie na vzestupu. Až sedm týdnů v roce představuje „práce“ pro stát

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.