Do srpna přibylo v Česku 17 553 živnostníků, nejvíce za posledních šest let

Od ledna do srpna tohoto roku začalo v Česku podnikat 51 753 živnostníků, což je nejvíce od roku 2017. Zároveň svou činnost ukončilo 34 200 živnostníků, což odpovídá nejvyššímu úbytku od roku 2018. Celkově pak během uplynulých osmi měsíců přibylo 17 553 nových živnostníků, tedy nejvíce za posledních šest let. Vyplývá to z informací společnost CRIF – Czech Credit Bureau.
Sektor IT a informačních technologií je letos opět tím, kde počet živnostníků roste nejvýrazněji. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Zdá se, že tento rok pokračuje v trendu, který můžeme vidět v posledních letech, a tím je každoroční vyšší čistý přírůstek podnikatelů. Zatímco v roce 2017 jich přibylo během prvních osmi měsíců 7 554, v roce 2020 to bylo 15 091 a letos už 17 553,“ informovala analytička společnosti Věra Kameníčková s tím, že tempo růstu se ale snižuje.

V předchozích dvou letech připadlo 16 nových podnikatelů na deset zaniklých, letos to bylo 15. „Nejde ale o žádnou tragédii. Musíme si uvědomit, že počet podnikatelů, který se od roku 2017 zvýšil více než dvojnásobně, nemůže růst raketově do nekonečna, zejména pak v době nejisté ekonomické budoucnosti, kterou nyní zažíváme,“ uvedla analytička.

S čistým přírůstkem 3 557 živnostníků byl letošní srpen nejsilnějším měsícem za posledních dvanáct měsíců a zároveň také druhým nejsilnějším měsícem za uplynulých šest let. Svou činnost v srpnu zahájilo celkem 7 753 živnostníků – nejvíce od roku 2017 a ukončilo ji 4 196 živnostníků.

PSALI JSME:
Od ledna do července přibylo v Česku nejvíce živnostníků za posledních pět let

„Ačkoliv v srpnu běžně pozorujeme přírůstek nových živnostníků, který souvisí mnohdy s vyšší poptávkou po sezónních pracích a také s tím, že spousta absolventů se zapojuje do pracovního života, letošní srpen byl vskutku velmi povedený. To ukazuje také čistý přírůstek nových podnikatelů, který je o 28 procent vyšší, než vloni, kdy přibylo 2 780 nových živnostníků,“ sdělila Věra Kameníčková.

Stejně, jako v červenci, je i v srpnu Praha, kde od začátku roku zahájilo činnost o 22 procent více podnikatelů než vloni, regionem s nejrychlejším přírůstkem nových podnikatelů. V hlavním městě připadá celkem 20 nových živností na deset ukončených.

Druhou příčku se 17 novými živnostmi na deset ukončených obsadil Středočeský kraj, Pardubicko a Zlínsko. Naopak nejslabším krajem bylo Liberecko, kde připadlo pouze šest nových živností na deset ukončených. Zároveň na Liberecku letos ukončilo činnost o 76 procent více podnikatelů než vloni.

PSALI JSME:
V prvním pololetí bylo vyhlášeno méně bankrotů, než ve stejném loňském období

Sektor IT a informačních technologií byl opět tím, kde rostl počet živnostníků nejvýrazněji. Připadlo zde celkem 32 nových živností na deset zaniklých. Aktivně začínali lidé podnikat také v oblasti administrativních činností a dopravě a skladování. Naopak od začátku roku ubývají podnikatelé v obchodě – zde připadají pouze čtyři nové živnosti na deset zaniklých.

Od začátku roku přibylo celkem 7 011 podnikatelek (o 721 méně než vloni, pozn. red.) a 9 542 podnikatelů (o 1 407 více než vloni). „Ačkoli letos zahájilo činnost o 16 procent více živnostnic než vloni, jejich podíl na celkovém počtu podnikatelů meziročně mírně klesl,“ upřesnila Kameníčková. Zároveň ale dodala, že co se přírůstku týče, podnikatelek přibývá rychleji než podnikatelů.

Zajímavostí také je, že více než polovinu podnikatelů, kteří s živnostenským podnikáním letos začali, tvořili lidé do 30 let. Na lidi starší 60 let připadlo pouhé jedno procento nových podnikatelů. Tato věková kategorie se naopak podílela 55 procenty na počtu lidí s ukončeným podnikáním. Nejčastěji (75 % případů) ukončili podnikání lidé, kteří s podnikáním začali před více než 16 lety.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Česko to není. Kde mají ženy nejlepší podmínky pro podnikání?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Čeští podnikatelé nejsou zvyklí fňukat

Čeká nás pokles ekonomiky. Jinými slovy recese. Spolu s dalšími zástupci podnikatelských svazů jsem si to minulý týden vyslechl přímo od členů bankovní rady České národní banky (ČNB), jejíhož jednání jsme se zúčastnili.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …