Přehledně: Co přinese schválený daňový balíček podnikatelům?

Analýza
Schváleno, podepsáno. Letošní daňový balíček prošel Parlamentem, Senátem a podepsal ho prezident. Co to ale znamená v praxi? Balíček schválených změn se týká paušální daně, limitů DPH, ale také daně z neočekávaných zisků a odvodů z prodeje elektřiny.
Odborníci doporučují každému, kdo o paušální dani uvažuje, pečlivě zvážit, zda se mu vyplatí, či nikoliv. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Od začátku roku 2023 se zvyšuje limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty. Limit stoupne z jednoho milionu na dva. Stejně tak se mění hranice pro přihlášení k paušální dani, ta se bude dělit na tři příjmová pásma. Do konce roku 2023 navíc dojde k prodloužení možnosti rychlejších odpisů firemního majetku.

Nechcete od Nového roku platit DPH? Měli jste čas jen do 8. prosince

Schvalování zákonů a různých daňových balíčků ke konci roku už je u nás běžnou praxí. Změna limitu daně z přidané hodnoty a paušální daně vyšla ve sbírce zákonů začátkem prosince. V obou případech se limit mění z jednoho na dva miliony.

Jenže tím, že se změnily obě hranice a do paušální daně je možné přihlásit se každoročně jen do 10. ledna, musí mít podnikatelé možnost se z platby daně z přidané hodnoty vyvázat. Paušální daň totiž nemohou využívat ti, kdo jsou plátci daně z přidané hodnoty (DPH).

Pokud podnikatel byl plátcem DPH, tuto daň platit nechce a chce se přihlásit k paušální dani, musí podat elektronickou žádost o zrušení registrace k DPH, a to elektronicky na portálu www.mojedane.cz.

PSALI JSME:
Podnikáte? A nechcete už státu platit DPH?

Jenže na to měli podnikatelé jen dva dny. Jestliže se odhlásit z platby DPH nestihli, mohou tak učinit až ve standardním termínu s účinností od února. Jenže tím pádem se nestihnou přihlásit v příštím roce přihlásit k paušální dani.

Limit DPH se zdvojnásobí

Až doposud byl limit daně z přidané hodnoty jeden milion korun. Od nového roku se nemusí k této dani přihlásit podnikatelé, kteří dosáhli příjmu dvou milionů korun. Podnikatelé, kteří počítali své příjmy „s obavou“, že se budou muset ke konci roku přihlásit k platbě daně z přidané hodnoty, mohou být v klidu.

„Nové limity budou platit od 1. ledna 2023, ale už letos jsou stanovena přechodná ustanovení. Například ti, jejichž obrat byl za 12 po sobě následujících kalendářních měsíců před prosincem 2022 v rozmezí od 1 000 000 korun do 2 000 000 korun, nemají povinnost podat přihlášku k registraci k dani z přidané hodnoty. Změna limitu pro přihlášení k DPH se tudíž týká již letošního roku.

Ministerstvo financí předpokládá, že počet živnostníků osvobozených od uplatňování DPH vzroste zhruba o 11 procent, tedy o 105 tisíc osob.

PSALI JSME:
Navrhované změny pro podnikatele: Přihlášení k DPH až od dvou milionů a tři pásma paušální daně

Paušální daň se od základu změní

Paušální daň je možnost, jak ulevit papírování. Spočívá v tom, že podnikatel přihlášený v tomto režimu posílá jen jednu platbu, která slouží jako sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu. Skládá se z 1,15násobku minimální zálohy na zdravotním pojištění, 1,15násobku minima sociálního pojistného a daně z příjmu ve výši 100 korun.

Příští rok by tedy mělo být zdravotní pojistné pro paušální daň ve výši 2 722 korun, sociální pojištění 3 386 korun a daň z příjmu zůstává 100 korun. Základní paušální daň pro první pásmo by tedy měla činit 6 208 korun. Pro letošní rok OSVČ v paušálním režimu hradí měsíční částku ve výši 5 994 korun.

Momentálně je jen jedno pásmo paušální daně a mohou ji využívat jen živnostníci, mající příjem do jednoho milionu korun, nemají příjem z pronájmu a nejsou registrováni jako plátci DPH. K paušální dani bude možné se přihlásit znovu do 10. ledna nového roku. Částka je pak splatná do 20. dne kalendářního měsíce, za který se záloha platí.

PSALI JSME:
OSVČ budou mít příští rok vyšší paušální daň i zálohy na pojištění

Pásma paušální daně

Pásmo Příjem Paušální daň měsíčně
1.pásmo do 1 milionu Kč 6 208 Kč
2. pásmo do 1,5 milionu Kč 16 tisíc Kč
3. pásmo 1,5 až 2 miliony Kč 26 tisíc Kč

Podle odhadů ministerstva financí by mohlo do nového paušálního režimu vstoupit až 40 tisíc poplatníků. Určitě doporučujeme pečlivě zanalyzovat, zda se vám paušální daň vyplatí, či nikoliv.

Stejně tak je dobré zvážit, do jakého pásma vstoupíte. Jednotlivá pásma jsou přímo spjata výší výdajového paušálu, který by daňový poplatník platil, kdyby se rozhodl pro procentní vyjádření daně z příjmu.

Paušální daň a její využití jsou také omezeny výší ostatních příjmů, kterých poplatník může dosáhnout, jako je například příjem z pronájmu nebo z investic. Doposud byl roční limit 15 tisíc korun, ale s novelou se navyšuje na 50 tisíc korun.

PSALI JSME:
Navrhované změny pro podnikatele: Přihlášení k DPH až od dvou milionů a tři pásma paušální daně

Do jakého pásma bude podnikatel zařazen, záleží na rozhodných příjmech

1. Pro první pásmo:
– Do výše 1 000 000 Kč bez ohledu na to, z jakého činnosti plynou,
– do výše 1 500 000 Kč, pokud alespoň 75 procent příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 procent nebo 60 procent z příjmů,
– do výše 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 procent příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 procent z příjmů.

2. Pro druhé pásmo:
– Do výše 1 500 000 Kč bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou,
– do výše 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 procent příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 procent nebo 60 procent z příjmů.

3. Pro třetí pásmo:
– Do výše 2 000 000 Kč bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou.

Mění se i mimořádné odpisy majetku

Součástí daňového balíčku o daních z příjmů vláda také do konce příštího roku došlo k prodloužení možnosti mimořádných odpisů majetku v první a druhé odpisové skupině. Pro rok 2020 a pro rok 2021 byly schváleny zrychlené odpisy v reakci na koronavirovou krizi.

Autor je partner společnosti V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co české podnikatele a živnostníky zdržuje od práce?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.