Podpojištění je znovu na scéně. Kvůli dražším stavebním materiálům

Názor
Zdražování cen stavebních materiálů i prací nekomplikuje jen výstavbu a rekonstrukce, ale přináší i riziko podpojištění stávajících nemovitostí. V případě vzniku škody by majitelům neaktualizovaných pojistek nemusely pojišťovny vyplatit dostatečnou náhradu. Jak situaci řešit?
Postavit obdobný rodinný dům nebo chatu či chalupu tak, jak teď stojí, by mohlo být výrazně dražší, než je zvolená pojistná částka. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podpojištění u rodinných domů nebo rekreačních objektů nastává ve chvíli, kdy je nemovitost pojištěna na nižší částku, než je její hodnota, respektive hodnota, za kterou by bylo možné v případě vzniku totální škody odstranit ruiny a vystavět obdobnou nemovitost znovu. V takovém případě mohou pojišťovny krátit pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka k hodnotě nemovitosti.

Jak by to vypadalo v praxi? Pro ukázku uveďme příklad vily, jejíž reálná hodnota je nyní pět milionů korun, ale pojistná částka ve smlouvě je nastavena pouze na dva a půl milionu, tedy poloviční. Po požáru vznikne na nemovitosti škoda ve výši 400 tisíc, pojišťovna by ale dle občanského zákoníku nemusela vyplatit celou částku, plnění by velmi pravděpodobně krátila pouze na 200 tisíc korun.

Výstavba dražší o desítky procent

Stavebníci nyní potvrzují, že ceny materiálů, jako je dřevo, beton, cihly, izolace nebo ocel, v posledních měsících zdražily v některých případech i o vyšší desítky procent. Postavit obdobný rodinný dům nebo chatu či chalupu tak, jak teď stojí, by mohlo být výrazně dražší, než je zvolená pojistná částka, a tudíž je řada nemovitostí podpojištěna.

PSALI JSME:
Byt nestačí koupit, je třeba jej patřičně pojistit

Pojišťovny sice uplatňují v případě výkyvů na trhu pro vznik podpojištění určitou toleranci, zpravidla do 15 procent, ale nynější zdražování materiálů toto rozpětí v naprosté většině případů přesahuje. V případě vzniku škody je tak pravděpodobné, že by majitelé museli část oprav zaplatit ze svého.

Především ti, kdo mají sjednány starší pojistky, by si tak měli nechat smlouvu aktualizovat. Obecně se to doporučuje udělat jednou za tři roky, nebo po každé větší stavební úpravě či rekonstrukci.

Podpojištění hrozí významně také nemovitostem, které jejich majitelé kupovali s pomocí hypotéky a zvolili jen pojistku s minimální pojistnou částkou (typicky ve výši poskytnutého úvěru, pozn. aut.), kterou požadovala banka. Pojistná částka by ale měla být sjednána na celou hodnotu nemovitosti, ne pouze do výše poskytnutého úvěru.

PSALI JSME:
Na svůj majetek nedbáme. Domy i byty jsou v ohrožení

Starosti vyřeší indexace

Vhodným řešením, jak vzniku podpojištění zabránit a nemuset se o to starat, je zvolení pojistky s tzv. indexací. Je pak na pojišťovně, aby hlídala vývoj cen na stavebním trhu a pojistnou částku úměrně tomu upravovala.

V tomto ohledu lze pojišťovnám v některých případech vytknout, že tak činí skokově – nárůst cen do pojistky promítnou třeba jednou za několik let a klienti jsou pak překvapení z náhlého nárůstu ceny pojištění.

Aktualizace pojistné smlouvy a zvýšení pojistné částky ale nemusí automaticky znamenat, že za pojistku zaplatíme více. Díky spolupráci s finančními poradci, kteří šikovně využijí akce pojišťoven, může člověk v některých případech i ušetřit nebo získat za podobnou cenu rozsáhlejší pojištění.

Autor je pojistný analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Čeští smolaři v zahraničí

Pokud se chcete zasmát cizímu neštěstí, jste na správném místě. Tímto článkem totiž volně navazujeme na včerejší kuriózní hlášení klientů pojišťoven. Se svou trochou do mlýna totiž přispěla i ERV Evropská pojišťovna …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB