Pohonné hmoty rychle zdražují. Nahoru je tlačí slábnoucí koruna, Fed i napětí v Rudém moři

Názor
Pohonné hmoty v Česku dál a poměrně výrazně zdražují a jejich průměrné ceny jsou nyní nejvyšší od poloviny loňského listopadu. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,34 koruny, před týdnem byl o 66 haléřů levnější. O 77 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 38,55 Kč.
Cenu pohonných hmot tlačí nahoru slábnoucí koruna, americká centrální banka i napětí v Rudém moři. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Paliva v Česku zdražují ze dvou základních důvodů. Prvním je oslabování české měny vůči dolaru. Koruna vůči americké měně ztratila jen během letošního února zhruba tři procenta, což značí poměrně citelné oslabení.

Takové oslabování zvyšuje korunovou cenu ropy, i kdyby její cena v dolarech stagnovala nebo dokonce mírně klesala. Jenže ropa – což je druhý důvod růst cen paliv v ČR – zdražuje právě i v dolarech. Od začátku února o více než čtyři procenta.

Efekty oslabení koruny i dolarového zdražení ropy přitom tuzemští čerpadláři do svých cen ještě teprve plně promítnou, pročež je třeba počítat v příštích sedm dnech se zdražením benzinu o zhruba 40 haléřů na litr a nafty o padesátník.

Ropa Brent se na světových trzích obchoduje poblíž svých maxim za období od začátku loňského listopadu. Její současná cena je výslednicí protichůdných vlivů.

PSALI JSME:
Pohonné hmoty zdražují kvůli slábnoucí koruně a zdražující ropě

Dolů ji tlačí problematický vývoj čínské ekonomiky, jež je největším světovým dovozcem ropy, a také signály americké centrální banky (Fed), jejíž čelní představitelé stále vyjadřují obavy, aby nezahájili snižování úrokových sazeb příliš brzy.

Naopak vzhůru cenu ropy tlačí pokračující napětí na Blízkém východě a zejména v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí nejen na ropné tankery.

Za oslabováním koruny pak rovněž stojí zmíněné signály americké centrální banky. Ty při vyhlíženém letošním poměrně výrazném snížení základních úrokových sazeb České národní banky značí, že se znatelně zúží rozpětí mezi úroky na koruně a úroky na dolaru. Takové zúžení snižuje atraktivitu české měny v očích mezinárodních investorů.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Povede zdražení námořní dopravy k nové inflační vlně?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB