Zdražování přitom nekončí. Na vině je slábnoucí koruna a také růst cen ropy na světových trzích. Pohonné hmoty budou zdražovat také v příštím týdnu, a to v rozsahu kolem 30 haléřů na litr jak v případě benzínu, tak nafty. Koruna vůči dolaru od začátku roku oslabila o poměrně výrazná 3,4 procenta.
Důvodem jsou sázky měnových obchodníků na rychlé snižování úrokových sazeb České národní banky (ČNB). To přivře rozdíl v úrokové sazbě na koruně a na dolaru, což relativně snižuje atraktivitu koruny, tudíž ta tak slábne.
Roste ovšem také cena ropy Brent. Od začátku roku o 4,7 procenta. A to zejména v důsledku přetrvávajícího napětí v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně ropných tankerů, takže ta tak musí obeplouvat celou Afriku, což ropu nakonec prodražuje.
A také paliva. Takže například cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu vyskočila v přepočtu do korun od začátku letoška poměrně razantně, o takřka dvacet procent. Část tohoto nárůstu čerpadláři v Česku do svých cen teprve ještě promítnou i v příštím týdnu.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Hlavně jsou drahé kvůli nemravnému zdanění, daně z daně, chce se mi zvracet, velebnosti!
Ceny benzínu a nafty jsou v pohodě. Spíš cena elektřiny je neúměrně vysoká vůči výrobní ceně.