Pohonné hmoty zdražují kvůli slábnoucí koruně a zdražující ropě

Názor
Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily o desítky haléřů. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla v průměru o 38 haléřů na 37,15 koruny za litr a cena nafty o 41 haléřů na 37,17 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Ceny pohonných hmot jsou tak nyní nejvyšší od začátku loňského prosince.
Pohonné hmoty v Česku zdražují – a dále budou – kvůli slábnoucí koruně a zdražující ropě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zdražování přitom nekončí. Na vině je slábnoucí koruna a také růst cen ropy na světových trzích. Pohonné hmoty budou zdražovat také v příštím týdnu, a to v rozsahu kolem 30 haléřů na litr jak v případě benzínu, tak nafty. Koruna vůči dolaru od začátku roku oslabila o poměrně výrazná 3,4 procenta.

Důvodem jsou sázky měnových obchodníků na rychlé snižování úrokových sazeb České národní banky (ČNB). To přivře rozdíl v úrokové sazbě na koruně a na dolaru, což relativně snižuje atraktivitu koruny, tudíž ta tak slábne.

PSALI JSME:
Koruna pod tlakem, dolar posílil

Roste ovšem také cena ropy Brent. Od začátku roku o 4,7 procenta. A to zejména v důsledku přetrvávajícího napětí v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně ropných tankerů, takže ta tak musí obeplouvat celou Afriku, což ropu nakonec prodražuje.

A také paliva. Takže například cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu vyskočila v přepočtu do korun od začátku letoška poměrně razantně, o takřka dvacet procent. Část tohoto nárůstu čerpadláři v Česku do svých cen teprve ještě promítnou i v příštím týdnu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Povede zdražení námořní dopravy k nové inflační vlně?

Zavřít reklamu ×
  1. Hlavně jsou drahé kvůli nemravnému zdanění, daně z daně, chce se mi zvracet, velebnosti!

  2. Ceny benzínu a nafty jsou v pohodě. Spíš cena elektřiny je neúměrně vysoká vůči výrobní ceně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB