Pohonné hmoty zdražují kvůli slábnoucí koruně a zdražující ropě

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražily o desítky haléřů. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla v průměru o 38 haléřů na 37,15 koruny za litr a cena nafty o 41 haléřů na 37,17 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS. Ceny pohonných hmot jsou tak nyní nejvyšší od začátku loňského prosince.
Pohonné hmoty v Česku zdražují – a dále budou – kvůli slábnoucí koruně a zdražující ropě. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zdražování přitom nekončí. Na vině je slábnoucí koruna a také růst cen ropy na světových trzích. Pohonné hmoty budou zdražovat také v příštím týdnu, a to v rozsahu kolem 30 haléřů na litr jak v případě benzínu, tak nafty. Koruna vůči dolaru od začátku roku oslabila o poměrně výrazná 3,4 procenta.

Důvodem jsou sázky měnových obchodníků na rychlé snižování úrokových sazeb České národní banky (ČNB). To přivře rozdíl v úrokové sazbě na koruně a na dolaru, což relativně snižuje atraktivitu koruny, tudíž ta tak slábne.

Roste ovšem také cena ropy Brent. Od začátku roku o 4,7 procenta. A to zejména v důsledku přetrvávajícího napětí v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně ropných tankerů, takže ta tak musí obeplouvat celou Afriku, což ropu nakonec prodražuje.

A také paliva. Takže například cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu vyskočila v přepočtu do korun od začátku letoška poměrně razantně, o takřka dvacet procent. Část tohoto nárůstu čerpadláři v Česku do svých cen teprve ještě promítnou i v příštím týdnu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Jiří Černý

    Hlavně jsou drahé kvůli nemravnému zdanění, daně z daně, chce se mi zvracet, velebnosti!

  2. Ma Marek

    Ceny benzínu a nafty jsou v pohodě. Spíš cena elektřiny je neúměrně vysoká vůči výrobní ceně.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB