Ropa se řítí k hranici 100 dolarů za barel

Názor
Ceny pohonných hmot v Česku dále stoupají, zejména pak nafta. Ve středu se litr motorové nafty prodával průměrně celorepublikově už za 40,43 koruny, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů společnosti CCS.
Karel OPEC pro poslední letošní čtvrtletí varuje před největším deficitem ropy za posledních nejméně šestnáct let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde o nejvyšší cenu nafty od začátku loňského prosince. Za poslední týden nafta zdražila o 21 haléřů na litr. Benzín nyní vyjde na průměrně na 40,58 koruny. Za poslední týden tedy podražil o deset haléřů na litr a je nejdražší od konce loňského listopadu.

Důvodem pokračujícího vzestupu cen pohonných hmot je především zdražující ropa. Cena severomořské ropy Brent, jež světu slouží jako referenční, za poslední měsíc poskočila o zhruba dvanáct procent. Nyní se barel Brentu prodává za více než 97 dolarů, o čtyři dolar dráž než pouze před týdnem a za skoro nejvyšší ceny za posledních dvanáct měsíců.

Ke zdražování pohonných hmot u českých čerpacích stanic pak přispívá také oslabení koruny vůči dolaru, v němž se ropa obchoduje. Česká měna za poslední měsíc ztratila vůči té americké 4,5 procenta, když se včera dolar prodával až za více než 23,22 koruny. Koruna tak ve středu byla vůči dolaru nejslabší za celé období od loňského prosince.

PSALI JSME:
Ropa zřejmě brzy pokoří hranici 100 dolarů za barel

Ropa na světovém trhu tedy zdražuje i přesto, že dolar obecněji zpevňuje, což jen podtrhuji razanci současného zdražování ropy. Americká ropná společnost Chevron či tamní banka Goldman Sachs prognózují, že cena ropy Brent může v dohledné době pokořit psychologickou hranici sta dolarů za barel. Další zdražování ropy je vysoce pravděpodobné.

Kvůli drahé a zdražující ropě ve čtvrtek například také klesaly akcie v rámci asijského obchodování, neboť investoři se kvůli drahé ropě smiřují se scénáře zesílených inflačních tlaků pod delší dobu, tedy i déle zvýšených úrokových sazeb a delší dobu hůře dostupných úvěrů. To pochopitelně oslabuje poptávku po akciích, neboť investoři vyhlíží slabší investice firem a jejich horší ziskovost.

V příštím týdnu se proto čeští motoristé musí připravit na zdražení nafty o zhruba padesát haléřů na litr, litr benzínu by měl podražit o nějakých 30 haléřů na litr. Klíčovou příčinou zdražování ropy je koordinované omezení těžby v podání klíčových ropných vývozců, Saúdské Arábie a Ruska. Obě země svoji těžbu škrtí – a škrtit hodlají minimálně do prosince –, aby zvýšily finanční příjem své státní kasy.

PSALI JSME:
Ruský zákaz vývozu motorové nafty zřejmě nebude trvat dlouho

Rusko potřebuje další peníze na válku na Ukrajině či třeba i na severokorejské zbraně. Ke zdražování ropy dále přispívá zlepšující se makroekonomický výhled USA a Číny a povážlivý pokles zásob ropy v USA. Je ovšem pravda, že zmíněný zlepšující výhled mohou opět zhoršit právě vysoké ceny ropy.

Ty představují čerstvý inflační tlak, jenž by mohl způsobit třeba to, že ekonomika Spojených států, největší na světě, nakonec nepřistane měkce, ale tvrdě. Zkrátka a dobře, vysoké ceny ropy zvyšují riziko, že inflaci se v USA podaří zcela zkrotit pouze vyvoláním poměrně hluboké recese – což ostatně odráží také zmíněný pokles asijských akcií.

Karel OPEC však i tak pro poslední letošní čtvrtletí varuje před největším deficitem ropy za posledních nejméně šestnáct let. Podle jeho čerstvé prognózy by zejména z důvodu zmíněné ropné politiky Rijádu a Moskvy měl deficit ropy dosahovat celosvětově k 3,3 milionu barelů denně. Jednotlivé země by tak v nebývalém objemu musely ropu čerpat ze svých rezerv, což by dále podpořilo růst její ceny.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Benzín je v Polsku o rekordních 8,40 Kč/l levnější než v Česku

Zavřít reklamu ×
  1. před pár lety byl barel i za 160 dolaru a nikdy tak drahý benzín nebyl ,měl by to někdo vysvětlit z té bandy zloděju

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.