Pojištění dítěte už v porodnici? Rodiče by měli myslet hlavně na své vlastní pojištění

Rozhovor
Prázdniny skončily a děti se minulý týden vrátily do školy. „Nový školní rok bývá často příležitostí i k zamyšlení nad správným pojištěním pro děti a mládež,“ říká v rozhovoru pro portál FAEI.cz Eva Svobodová, manažerka komunikace a tisková mluvčí UNIQA pojišťovny. S nástupem do školy by podle ní dítě mělo mít vlastní pojištění i pro své „karamboly“, k nimž může dojít mimo domov v době, kdy není pod ochranou rodičů.
Samostatná pojištění po děti mají smysl zejména po právní a morální stránce – prostředky z něj jsou vymezeny poměrně přesně a jsou vázány na daný účel, říká v rozhovoru Eva Svobodová. Foto: Archív

Existuje nějaký doporučený věk, kdy dítě pojistit?
Někteří poradci číhají na novopečené maminky už v porodnici. Jakmile se ale stanete rodiči, měli byste myslet spíše na pojištění své vlastní. Vaše odpovědnost totiž výrazně roste. Myslete na to, aby vaše dítě bylo zabezpečeno i v situacích, kdy vás třeba postihne úraz, vážnější onemocnění apod.

Proti čemu by pojistka měla děti chránit?
Především pro případ vážného úrazu s dlouhodobými nebo trvalými následky.

V dnešní době lze děti chránit i před některými vážnými nemocemi, které se ve věkové populaci vyskytují relativně často a mají zásadní a dlouhodobější vliv na kvalitu života.

K tomu lze zvážit i denní dávky za pobyt v nemocnici – to jsou v případě pojistné události peníze navíc, s nimiž můžete své ratolesti zpříjemnit neradostné období stonání.

Třeba tím, že mu zaplatíte nějaký nadstandard, nebo že s ním díky tomu můžete v nemocnici trávit více času (příspěvek na dopravu, ubytování v místě hospitalizace apod.).

Zbytnější součástí pojištění je pak denní odškodné za dobu léčení úrazu – jde spíše o formu „bolestného“ pro dítě.

PSALI JSME:
Váš andílek a jeho ďábelské kousky, aneb náhrada škody způsobená dítětem

Poradíte, jak pro děti nastavit pojistné částky?
Je nutné zvážit zejména případy velmi závažného poúrazového zdravotního handicapu. Samozřejmě má smysl přemýšlet i o dlouhodobém horizontu takové zátěže. Doporučujeme částky alespoň v řádu půl milionu korun a více. Řád statisíců by měl být dodržen i pro pojištění proti závažným onemocněním.
Rozhodnete-li se pojistit denní dávky za dobu hospitalizace, doporučujeme částku v řádu několika stokorun. Chcete-li na pojistném, ušetřit, pak v první řadě omezte denní odškodné za dobu léčení úrazu, případně i denní dávky za hospitalizaci. Obě tato plnění jsou spíše nadstandardní a zbytná.

Jak a kdy upravit pojištění dítěte podle jeho aktuálního věku a aktivit?
Rizika dělíme na závažná s dlouhodobým nebo trvalým dopadem (těžký úraz), dále dlouhodobější s přechodným odpadem (závažná onemocnění) a ta méně významná s krátkodobým dopadem (hospitalizace, léčení běžného úrazu).

PSALI JSME:
Pojištění dětí? Zaměřte se na dlouhodobá rizika

Ta nejzávažnější rizika by měla být pojištěna po celou dobu dětství a dospívání s dostatečně vysokými pojistnými částkami. Ostatní lze průběžně upravovat v závislosti na věku, zaměření, životních etapách a aktivitách. Je zřejmé, že čím je dítě aktivnější, samostatnější a „zvědavější“ v objevování a testování různých činností, tím „silnější“ by pojištění mělo být.
Zhruba od osmi let věku je užitečné též pojištění odpovědnosti dítěte. To může být zahrnuto buď v pojištění společné domácnosti, v níž žije, anebo ho sjednat i extra. Doporučujeme pojistné částky nad milion korun, protože nároky za způsobenou škodu nebo újmu na zdraví v minulých letech skokově vzrostly.

Když někdo má rodinné pojištění, má smysl uzavírat i pojistku pro děti?
V rámci rodinného pojištění lze naprosto spolehlivě pokrýt rizika dětí. Máte-li aktuální společné pojištění s dostatečným krytím pro všechny fatální události v rodině, není extra dětské pojištění třeba.

PSALI JSME:
Pojistit rodinu na jedné smlouvě? Má to svá pro i proti

Samostatná pojištění po děti mají smysl zejména po právní a morální stránce – prostředky z něj jsou vymezeny poměrně přesně a jsou vázány na daný účel. Umožňují tak potomkům určitou nezávislost na aktuální situaci v rodině.

A co zhodnocování finančních prostředků? Má být podle vás součástí pojištění?
Nikoli nezbytně. Zde je to zcela na rozhodnutí osoby, která ve prospěch dítěte pojištění sjednává. Akumulace finančních prostředků jako taková má samozřejmě smysl vždy, nicméně možností, jak to uskutečňovat, je mnoho.
Spořicí složka dětského pojištění poskytuje do budoucna dítěti určitou částku na samostatný start do života, nebo třeba na studium. Navíc jde o finance oddělené od ostatních členů rodiny, tedy bez ohledu na aktuální konstelaci vztahů s nimi.

PSALI JSME:
Nový žebříček: Která pojišťovna nejlépe pojistí dětské nemoci?

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru