Váš andílek a jeho ďábelské kousky, aneb náhrada škody způsobená dítětem

Názor
Začal nám nový školní rok, po měsících relaxace a prázdninových dobrodružství přichází zase řád a školní povinnosti. Jenže děti jsou malí neposedové. Přináší nám spousty radostí, ale i starostí. Svou neposedností a bezprostředností nás okouzlují, ale není výjimkou, že přivodí nemalý problém.
Může se to stát i vám. Soused nahlásí rozbité okno a svádí to na vašeho andílka. Foto: Depositphotos.com

K tomu, aby bylo zaděláno na problém, mnohdy stačí jen málo. Vracející se dítě ze školy při přecházení frekventované ulice nepozorností způsobí autonehodu, při které do sebe narazí dvě motorová vozidla. Malý raubíř se popere s kamarádem a roztrhne mu značkovou košili i kalhoty. Při nákupu s rodiči v supermarketu dítě nechtěně něco shodí, anebo rozbije. Na návštěvě se mu podaří srazit na zem monitor. Soused nahlásí rozbité okno a svádí to na vašeho andílka.

Když dítě něco rozbije, škodu hradí vždy rodič, který je za svého potomka zodpovědný (případně opatrovník). A pokud je dítě živější, může se rodič docela prohnout. Účinnou ochranou je pojištění odpovědnosti v běžném občanském životě, které na takové nehody myslí. Pojištění se totiž vztahuje i na všechny osoby a zvířata bydlící ve společné domácnosti. Tedy odpovídá za jednání našich dětí, nebo zvířat. Pokud máte dva či více psů, měli byste uzavřít speciální pojistku. Odpovědnost sjednáte samostatně, nebo v rámci pojištění domácnosti. V tom případě je pojistné levnější než sjednané samostatně. Výše pojistného se odvíjí od nastavených pojistných limitů.

PSALI JSME:
Kdy mají rodiče povinnost uhradit škodu, kterou způsobilo jejich dítě?

Nezapomeňte si nastavit dostatečnou pojistnou hodnotu

Není výjimkou, že se škody pohybují v řádech miliónů korun. Přitom jde nejčastěji o škody způsobené neopatrností, roztržitostí nebo nedbalostí. Dopouštíme se jich při běžných činnostech v domácnostech, při sportu, rekreaci i v třeba na ulici. Dva krátké případy z praxe.

Malý snowboardista při dovolené s rodiči srazil na sjezdovce v Krkonoších lyžařku. Ta si následkem pádu zlomila nohu a utrpěla drobná poranění. Pojišťovna vyplatila celkově 1,3 miliony korun, rodiče měli sjednané pojištění odpovědnosti.

Při prohlídce zámku se děti pošťuchovaly a strhly vzácnou vázu, zrcadlo a dvě sochy. Tím došlo i k poškození nábytku. Škoda se celkově vyšplhala k milionu korun. V tomto případě rodiče sjednané pojištění odpovědnosti neměli a škodu byli nuceni hradit z vlastních prostředků. Splácet ji budou několik let.

PSALI JSME:
Pojištění dětí? Zaměřte se na dlouhodobá rizika

Určitě se vám to nemůže stát?

Ale může. Podle průzkumu České asociace pojišťoven až 30 % rodičů řešilo škodu, kterou způsobilo jejich dítě. Za svou ratolest zodpovídáte, i když je ve škole. I když, neměli by ve škole na děti dohlížet spíše učitelé, a za škodu odpovídat oni?

Pokud se poškození nebo rozbití předmětu (například okna) uskuteční na půdě školy, obvykle následuje pozvání rodiče do školy a finanční úhrada. A navíc i postih pro raubíře v podobě důtky. I když rodič v té době nebyl ve škole a nemohl škodě zabránit, je za ni zodpovědný (respektive je zodpovědný za jednání svého potomka) a bude vzniklou škodu muset uhradit.

A moje doporučení: Vysvětlete svým dětem, jak se kde chovat a co je třeba respektovat. Každá akce s sebou nese reakci, mnohdy v podobě velké finanční zátěže pro rodinu, pokud nemáte sjednané pojištění odpovědnost v občanském životě.

Autor je analytik neživotního pojištění junior Broker Consulting
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pokud někoho zraníte, jeho léčení často uhradíte sami

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Chorvatská dovolená: Ucpaná slovinská hranice

Téma týdne
Pokud někdo bude chtít letošní letní dovolenou i přes koronavirová omezení strávit u moře, mezi nejdostupnější cílové země patří Chorvatsko. Stačí nasednout do auta a už zhruba za devět hodin můžete být u Jadranu. Na přelomu června a července jsme to zkusili. V Umagu a okolí jsme strávili týden. Přinášíme vám praktické informace z cesty a chorvatského pobřeží. Tento díl věnujeme právě cestě na Istrii i zpět domů.
Rolovat nahoru