Pojištění neskončí, když přestanete platit pojistné

Názor
O určité „platební prázdniny“ lze požádat i v případě některých pojistek, většinou jde o investiční (rezervotvorné, pozn. aut.) životní pojištění. V případě, že má klient dostatečně naspořeno, může se rizikové pojistné hradit z těchto prostředků a pojištění platí dál.
Vypovězením smlouvy rizikového životního pojištění by se klienti ve většině případů připravili o původní výhodné podmínky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rozhodně ale nelze jen tak pojistné přestat platit a myslet si, že tak pojištění skončí. Dokud pojišťovna smlouvu neukončí, zůstává člověk pojištěný a dlužné pojistné bude chtít pojišťovna uhradit.

Varianta zrušit pojištění, což jde většinou jen ve stanoveném období před výročím smlouvy, a po nějakém čase se znovu pojistit, se u životních pojistek téměř jistě nevyplatí. U investičního životního pojištění kvůli předčasné výpovědi přijdou klienti o část naspořených peněz a musí případně dodanit i uplatněné daňové odpočty.

PSALI JSME:
Jak zrušit životní pojištění?

Vypovězením smlouvy rizikového životního pojištění by se klienti ve většině případů připravili o původní výhodné podmínky. Věk, zdravotní stav, fyzická kondice, to jsou všechno faktory, které pojistku ovlivňují, a při opětovném sjednání se podmínky mohou pro klienta zhoršit.

Pojišťovna bude chtít pravděpodobně znovu zkoumat zdravotní stav a mohla by odmítnout krýt některá rizika, která nyní smlouva zahrnuje. Aby bylo pojištění skutečnou oporou nejen do nejisté doby, vyplatí se nechat zejména starší majetkové pojistky projít odborníkem a případně aktualizovat.

PSALI JSME:
Životní pojistky ve stínu inflace. Smlouvu je vhodné zkontrolovat

Týká se to hlavně nemovitostí, jejichž hodnota v posledních letech výrazně vzrostla, a některým pojistným smlouvám, kde je uvedena nižší pojistná částka, než je hodnota nemovitosti, hrozí tzv. podpojištění. V případě vzniku škody pak pojišťovna při podpojištění nemusí vyplatit celou potřebnou částku, ale vyplacené krytí bude krátit.

Pokud roční platba pojistného představuje velkou zátěž na rozpočet, je možné zejména u majetkového pojištění požádat o změnu plateb pojistného na čtvrtletní či měsíční bázi. Některé pojišťovny to umožní i bez přirážky.

Autor je pojistný analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Domácnosti roky neaktualizují pojistku. Dostanou jen zlomek škody

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.