Pojištění neskončí, když přestanete platit pojistné

Názor
O určité „platební prázdniny“ lze požádat i v případě některých pojistek, většinou jde o investiční (rezervotvorné, pozn. aut.) životní pojištění. V případě, že má klient dostatečně naspořeno, může se rizikové pojistné hradit z těchto prostředků a pojištění platí dál.
Vypovězením smlouvy rizikového životního pojištění by se klienti ve většině případů připravili o původní výhodné podmínky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Rozhodně ale nelze jen tak pojistné přestat platit a myslet si, že tak pojištění skončí. Dokud pojišťovna smlouvu neukončí, zůstává člověk pojištěný a dlužné pojistné bude chtít pojišťovna uhradit.

Varianta zrušit pojištění, což jde většinou jen ve stanoveném období před výročím smlouvy, a po nějakém čase se znovu pojistit, se u životních pojistek téměř jistě nevyplatí. U investičního životního pojištění kvůli předčasné výpovědi přijdou klienti o část naspořených peněz a musí případně dodanit i uplatněné daňové odpočty.

PSALI JSME:
Jak zrušit životní pojištění?

Vypovězením smlouvy rizikového životního pojištění by se klienti ve většině případů připravili o původní výhodné podmínky. Věk, zdravotní stav, fyzická kondice, to jsou všechno faktory, které pojistku ovlivňují, a při opětovném sjednání se podmínky mohou pro klienta zhoršit.

Pojišťovna bude chtít pravděpodobně znovu zkoumat zdravotní stav a mohla by odmítnout krýt některá rizika, která nyní smlouva zahrnuje. Aby bylo pojištění skutečnou oporou nejen do nejisté doby, vyplatí se nechat zejména starší majetkové pojistky projít odborníkem a případně aktualizovat.

PSALI JSME:
Životní pojistky ve stínu inflace. Smlouvu je vhodné zkontrolovat

Týká se to hlavně nemovitostí, jejichž hodnota v posledních letech výrazně vzrostla, a některým pojistným smlouvám, kde je uvedena nižší pojistná částka, než je hodnota nemovitosti, hrozí tzv. podpojištění. V případě vzniku škody pak pojišťovna při podpojištění nemusí vyplatit celou potřebnou částku, ale vyplacené krytí bude krátit.

Pokud roční platba pojistného představuje velkou zátěž na rozpočet, je možné zejména u majetkového pojištění požádat o změnu plateb pojistného na čtvrtletní či měsíční bázi. Některé pojišťovny to umožní i bez přirážky.

Autor je pojistný analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Domácnosti roky neaktualizují pojistku. Dostanou jen zlomek škody

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.