Pokles v české výrobě pokračuje, tempo poklesu zpomaluje

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru znovu vzrostl, když během února jeho hodnota stoupla z 43 na 44,3 bodu. Jde o druhý nárůst v řadě, který index dostal na nejvyšší hodnotu za poslední rok. Setrvání relativně hluboko pod hodnotou 50 bodů sice znamená, že tuzemská výroba se i nadále nachází v poklesu, tempo tohoto poklesu ale zpomaluje a naznačuje tak možné „odrážení ode dna“.
Základním problémem českého průmyslu i nadále zůstává nedostatečná poptávka. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Český průmysl se i nadále nachází daleko od ideálního stavu, skrze únorový report PMI lze ale sledovat určité známky optimismu. Výroba v tuzemských firmách sice dále klesala, tempo poklesu ale výrazně zpomalilo.

Totéž platí i o nových zakázkách, kde propad zůstává relativně prudký, i zde ale tempo poklesu bylo nejnižší za poslední tři měsíce. To vede k opětovnému oživení optimismu firem ohledně budoucí výroby. Čeští výrobci očekávají v příštím roce výrazné zlepšení, což podporuje investiční aktivitu firem.

Na druhou stranu společnosti i nadále omezují výdaje na zaměstnance, kde tempo propouštění zůstává dle reportu PMI relativně prudké.

PSALI JSME:
Nálada v ekonomice: Podnikatelé začínají být po čase skeptičtí

To potvrzují i reálná data z průmyslu, kdy poslední zveřejněný údaj od Českého statistického úřadu z prosince loňského roku hovoří o více než dvouprocentním poklesu zaměstnanosti v průmyslové výrobě.

Základním problémem českého průmyslu i nadále zůstává nedostatečná poptávka. Negativně se projevuje zejména pokles ekonomické aktivity v Německu a dalších zemích eurozóny. Předstihové ukazatele u našeho hlavního obchodního partnera signalizují, že postupně dochází k obratu. Tempo je ale pomalé a zdá se, že i v prvním letošním čtvrtletí bude německý ekonomický růst oscilovat okolo nuly.

To může zatěžovat i tuzemskou výrobu a vést k pomalejšímu oživení v první polovině letošního roku. Po mírném poklesu průmyslové výroby z roku 2023 očekáváme pro letošek lepší výsledek, byť očekávané tempo růstu o 2,7 procenta naznačuje pokračující potíže a spíše jen pozvolné zlepšování podmínek.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Firmy sice zlevňují a propouštějí, ale zároveň věří, že bude líp

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.