Pokles v české výrobě pokračuje, tempo poklesu zpomaluje

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském sektoru znovu vzrostl, když během února jeho hodnota stoupla z 43 na 44,3 bodu. Jde o druhý nárůst v řadě, který index dostal na nejvyšší hodnotu za poslední rok. Setrvání relativně hluboko pod hodnotou 50 bodů sice znamená, že tuzemská výroba se i nadále nachází v poklesu, tempo tohoto poklesu ale zpomaluje a naznačuje tak možné „odrážení ode dna“.
Základním problémem českého průmyslu i nadále zůstává nedostatečná poptávka. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Český průmysl se i nadále nachází daleko od ideálního stavu, skrze únorový report PMI lze ale sledovat určité známky optimismu. Výroba v tuzemských firmách sice dále klesala, tempo poklesu ale výrazně zpomalilo.

Totéž platí i o nových zakázkách, kde propad zůstává relativně prudký, i zde ale tempo poklesu bylo nejnižší za poslední tři měsíce. To vede k opětovnému oživení optimismu firem ohledně budoucí výroby. Čeští výrobci očekávají v příštím roce výrazné zlepšení, což podporuje investiční aktivitu firem.

Na druhou stranu společnosti i nadále omezují výdaje na zaměstnance, kde tempo propouštění zůstává dle reportu PMI relativně prudké.

PSALI JSME:
Nálada v ekonomice: Podnikatelé začínají být po čase skeptičtí

To potvrzují i reálná data z průmyslu, kdy poslední zveřejněný údaj od Českého statistického úřadu z prosince loňského roku hovoří o více než dvouprocentním poklesu zaměstnanosti v průmyslové výrobě.

Základním problémem českého průmyslu i nadále zůstává nedostatečná poptávka. Negativně se projevuje zejména pokles ekonomické aktivity v Německu a dalších zemích eurozóny. Předstihové ukazatele u našeho hlavního obchodního partnera signalizují, že postupně dochází k obratu. Tempo je ale pomalé a zdá se, že i v prvním letošním čtvrtletí bude německý ekonomický růst oscilovat okolo nuly.

To může zatěžovat i tuzemskou výrobu a vést k pomalejšímu oživení v první polovině letošního roku. Po mírném poklesu průmyslové výroby z roku 2023 očekáváme pro letošek lepší výsledek, byť očekávané tempo růstu o 2,7 procenta naznačuje pokračující potíže a spíše jen pozvolné zlepšování podmínek.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Firmy sice zlevňují a propouštějí, ale zároveň věří, že bude líp

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB