
Jako příklad uvedl ombudsman Stanislav Křeček jeden z nedávno vysílaných dílů. Je v něm zobrazena situace, kdy na žádost majitelky vstoupí policejní hlídka do bytu k nájemníkům, kteří podle tvrzení majitelky nezaplatili celou kauci.
Policisté si nechají předložit nájemní smlouvu. Po jejím prostudování a slovech majitelky, že část kauce nájemníci dluží, konstatují, že nájemníci porušili smluvní ujednání a nařídí jim, aby byt ihned vyklidili. Přimějí je sbalit si věci a vystěhují je na chodbu.
Takové jednání policistů je přitom podle Křečka v hrubém rozporu se zákony platnými v České republice. „O platnosti či neplatnosti jakékoli smlouvy může rozhodnout jedině soud, z pořadu ale vyplývá, že tohle zvládne i policejní hlídka,“ konstatuje ombudsman.
Deformované právní povědomí
Křeček se kvůli tomuto pořadu, který formou reality show zobrazuje každodenní běžné služební povinnosti skutečných policistů, obrátil na policejního prezidenta Jana Švejdara. Varoval ho, že porušováním zákonů v těchto případech se deformuje právní povědomí občanů o tom, jaké jsou skutečné pravomoci policistů.
„Pořad je prezentován jako záznam každodenní práce skutečných policistů, odkazuje se na platné právní předpisy, přitom reální policisté v něm jednají v rozporu se zákonem,“ upozornil Křeček.
„Nemyslím si, že by toto bylo v zájmu policie, ale především rozhodně není v zájmu veřejnosti získat dojem, že zobrazované zásahy jsou legální, že takto policisté postupují, taková oprávnění mají. Běžný občan nevnímá pořad jako hraný seriál, sleduje výkon služebních povinností policistů,“ dodal ombudsman.
Kritika Policejního prezídia
Policejní prezidium se přitom pořadem Police v akci už před několika lety zabývala. Upozornila, že se na jeho přípravě Policie ČR nijak nepodílela.
„Zároveň bychom chtěli uvést, že kvitujeme záměr producentů seznámit veřejnost s každodenní a mnohdy nelehkou policejní prací, nicméně v tomto formátu ´reality show´ jej nemůžeme akceptovat. Stejně tak se neztotožňujeme s postupy herců – policistů, které nejsou v souladu s právními předpisy, ani s běžnou praxí, a často jsou uměle vyhrocené,“ sdělilo prezidium.
Vzhledem k tomu, že v pořadu – i když ve svém volnu – figurovali skuteční policisté, prověřil jejich účinkování policejní odbor vnitřní kontroly. „V závěru provedeného šetření nebylo zjištěno, že by v této souvislosti došlo k porušení jakéhokoli právního předpisu či interního aktu řízení, a to jak ze strany policistů, tak ani jiných zúčastněných osob,“ uvedlo posléze vedení policie.
Televize Prima, která pořad vysílá, v reakci na policejní kontrolu uvedla, že obdobný formát běží například v Německu nebi na Slovensku bez jakýchkoliv problémů ze strany tamních policejních orgánů.
„Od samého začátku nám šlo o maximální možnou autenticitu. Proto jsme přizvali ke spolupráci skutečné, praxí vytrénované profesionály z řad bezpečnostních složek, tedy i z řad Policie ČR, a produkce najala odborného poradce s bohatou policejní praxí,“ uvedla tehdy pracovnice televize v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
„Cílem pořadu je ukázat televizně zpracovanou realitu policejní každodenní náročné práce. Rozhodně odmítáme, že bychom tímto unikátním televizním formátem chtěli policii jakkoliv znevažovat,“ dodala s tím, že se televizi policisté do tohoto pořadu dokonce sami hlásili.
Ombudsmanova výzva
Ochránce veřejných práv Stanislav Křeček ve svém dopise policejnímu prezidentovi napsal, že si je vědom toho, že se vedení Policie ČR v minulosti pořadem zabývalo a od obsahu se distancovalo s tím, že jde o hraný pořad.
Ombudsman rovněž chápe, že policie nemůže zasahovat do vysílání soukromé televizní společnosti, přesto je však přesvědčen, že by neměl zůstat bez povšimnutí způsob, jakým je činnost policie veřejnosti představována.
„Policie má nejen pomáhat a chránit, ale především má svou činností přispívat k respektu k zákonům. Věřím, že se najde způsob, jak problém vyřešit,“ dodal ombudsman. Policejní prezidium se k jeho dopisu zatím nevyjádřilo.