Policisté v TV show postupují nezákonně, varuje ombudsman

Reální policisté, kteří vystupují v TV show Policie v akci, podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka jednají v televizních případech v rozporu se zákonem. Napsal kvůli tomu dopis policejnímu prezidentovi Janu Švejdarovi dopis, v němž varuje před tím, že se tím deformuje právní povědomí občanů o tom, jaké jsou pravomoci policistů.
Ombudsman kritizuje televizní reality show se skutečnými policisty. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jako příklad uvedl ombudsman Stanislav Křeček jeden z nedávno vysílaných dílů. Je v něm zobrazena situace, kdy na žádost majitelky vstoupí policejní hlídka do bytu k nájemníkům, kteří podle tvrzení majitelky nezaplatili celou kauci.

Policisté si nechají předložit nájemní smlouvu. Po jejím prostudování a slovech majitelky, že část kauce nájemníci dluží, konstatují, že nájemníci porušili smluvní ujednání a nařídí jim, aby byt ihned vyklidili. Přimějí je sbalit si věci a vystěhují je na chodbu.

Takové jednání policistů je přitom podle Křečka v hrubém rozporu se zákony platnými v České republice. „O platnosti či neplatnosti jakékoli smlouvy může rozhodnout jedině soud, z pořadu ale vyplývá, že tohle zvládne i policejní hlídka,“ konstatuje ombudsman.

PSALI JSME:
Do nájemních vztahů se vrací smluvní pokuty i individuální úroky při prodlení s platbou

Deformované právní povědomí

Křeček se kvůli tomuto pořadu, který formou reality show zobrazuje každodenní běžné služební povinnosti skutečných policistů, obrátil na policejního prezidenta Jana Švejdara. Varoval ho, že porušováním zákonů v těchto případech se deformuje právní povědomí občanů o tom, jaké jsou skutečné pravomoci policistů.

„Pořad je prezentován jako záznam každodenní práce skutečných policistů, odkazuje se na platné právní předpisy, přitom reální policisté v něm jednají v rozporu se zákonem,“ upozornil Křeček.

„Nemyslím si, že by toto bylo v zájmu policie, ale především rozhodně není v zájmu veřejnosti získat dojem, že zobrazované zásahy jsou legální, že takto policisté postupují, taková oprávnění mají. Běžný občan nevnímá pořad jako hraný seriál, sleduje výkon služebních povinností policistů,“ dodal ombudsman.

Kritika Policejního prezídia

Policejní prezidium se přitom pořadem Police v akci už před několika lety zabývala. Upozornila, že se na jeho přípravě Policie ČR nijak nepodílela.

PSALI JSME:
Pozor na úřední osoby. Můžete jít i do vězení

„Zároveň bychom chtěli uvést, že kvitujeme záměr producentů seznámit veřejnost s každodenní a mnohdy nelehkou policejní prací, nicméně v tomto formátu ´reality show´ jej nemůžeme akceptovat. Stejně tak se neztotožňujeme s postupy herců – policistů, které nejsou v souladu s právními předpisy, ani s běžnou praxí, a často jsou uměle vyhrocené,“ sdělilo prezidium.

Vzhledem k tomu, že v pořadu – i když ve svém volnu – figurovali skuteční policisté, prověřil jejich účinkování policejní odbor vnitřní kontroly. „V závěru provedeného šetření nebylo zjištěno, že by v této souvislosti došlo k porušení jakéhokoli právního předpisu či interního aktu řízení, a to jak ze strany policistů, tak ani jiných zúčastněných osob,“ uvedlo posléze vedení policie.

Televize Prima, která pořad vysílá, v reakci na policejní kontrolu uvedla, že obdobný formát běží například v Německu nebi na Slovensku bez jakýchkoliv problémů ze strany tamních policejních orgánů.

„Od samého začátku nám šlo o maximální možnou autenticitu. Proto jsme přizvali ke spolupráci skutečné, praxí vytrénované profesionály z řad bezpečnostních složek, tedy i z řad Policie ČR, a produkce najala odborného poradce s bohatou policejní praxí,“ uvedla tehdy pracovnice televize v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

PSALI JSME:
Sponzorům placený fotbal v televizi nevadí, ale co fanouškům?

„Cílem pořadu je ukázat televizně zpracovanou realitu policejní každodenní náročné práce. Rozhodně odmítáme, že bychom tímto unikátním televizním formátem chtěli policii jakkoliv znevažovat,“ dodala s tím, že se televizi policisté do tohoto pořadu dokonce sami hlásili.

Ombudsmanova výzva

Ochránce veřejných práv Stanislav Křeček ve svém dopise policejnímu prezidentovi napsal, že si je vědom toho, že se vedení Policie ČR v minulosti pořadem zabývalo a od obsahu se distancovalo s tím, že jde o hraný pořad.

Ombudsman rovněž chápe, že policie nemůže zasahovat do vysílání soukromé televizní společnosti, přesto je však přesvědčen, že by neměl zůstat bez povšimnutí způsob, jakým je činnost policie veřejnosti představována.

„Policie má nejen pomáhat a chránit, ale především má svou činností přispívat k respektu k zákonům. Věřím, že se najde způsob, jak problém vyřešit,“ dodal ombudsman. Policejní prezidium se k jeho dopisu zatím nevyjádřilo.

PSALI JSME:
Zdravotní pojišťovna vymáhala penále až po pěti letech

Zavřít reklamu ×
 1. Spíš se zajimejte o to jestli je legální že skuteční policisté vtrhnou do hospody vyražením dveří bez povolení ke vstupu

 2. Jo,to je fakt. mě benga drze honila autem,když jsem jel jenom 190km/hod. !! ještě,že jsem jim ujel !!

   • Jo honil. Nějaký hloupý Honza,co je na chlapečky za mnou se řítil v rezavé Fabii !! Nevíš něco o něm ?

  • Policie v akci je televizní průjem. Tato show s realitou nemá nic společného. Herci jsou strážníci městské policie. Prima sice tvrdí, že nabírá profík, ale ten, co má mít na starost odborný dozor je spíš divadelní dramatik, než odborník s bohatou policejní praxí.
   Pořad obsahuje takové množství nesmyslů, že je s podivem, že tomu někdo věří.
   Také nechápu Křečka, co sleduje svojí výzvou, má veřejně ochraňovat lidská práva, a ne psát výzvy komerčním televizím, žádat je o vyřešení problému, který v podstatě neexistuje.

 3. Jasný. Na city notorických neplatičů pozor, mohlo by se to doknout duševní pohody jistého etnika. Majorita se jim prostě BUDE skládat na bydlení, a oni je za to budou neustále osočovat z rasizmu, mlátit, okrádat a vraždit. Super. Vítejte v Čr.

 4. Policisté vystupující v pořadu porušují více zákonů. Současně také nesmí používat služební (státem vlastněné) pomůcky, ani součásti výbavy pro soukromé natáčení. Celý pořad je zhovadilost kde účinkují ty největší jantaři z řad policie ČR.

 5. jó, jó, my, Čehúni, jsme národ Švejků, blbců, idiotů a podobných „Michalů“…
  Prostě srandičky za každou cenu i v příležitostech, kdy to je úplně mimo mísu….

 6. mno , pro TV primu jsou důležitější prachy než zobrazovat pravdu a skutečnost !! Velmi , velmi se změnila Prima ! Naposledy pravdivě informovala o syrských uprchlících /celé široké rodině / která zneužila solidarity a dobré vůle ze strany ČR jako cestovky zdarma ze Sýrie do Německa / a odmítla se nastěhovat do připravených bytů !

 7. Některé díly jsou přehnaně agresivní-osoby v uniformách
  záměrně stupňují agresivitu i údajní pachatelé emóóóce.
  No je to adrenalin,někdy i jasné oblbovárny. Tak co chcete

 8. Listina základních práv v EU činí tento úřad pouze odkladištěm jinak vyčpělých politiků.Jde o právní povědomí přesněji o znalost práva.Neznalost neomlouvá.

 9. Naopak, pořad je velmi důležitý, právě pro to co Křečk kritizuje. Ukazuje prasárničky a manipulace, kterých se policie bežně dopouští. Divák se tak může připravit na setkání s touto státní mafií.

 10. Starejte se o hradního kancléře Mynáře,kde bere milióny na vili a pozemky.Nemá bezpečnostní prověrku,dál na Babiše s dotacema.AGROFERT a.t.d a né na pořad,který pomáhá lidem.

 11. Je důležité si především uvědomit, že to nejsou policisté skuteční ale jsou to lidi kteří si na ně pouze hrají….primitivové. Tahle „reality show“ není skutečná. Opravdu neřeší problémy ohledně nájmu. Tenhle tip zábavy je opravdu neštěstí.

  • Pak je ovšem zjevná lež Primy, že v pořadu jsou reální policisté při své reálné, každodenní práci.

 12. Policie v této zemi je k ničemu. Něco jako v tomto pořadu kde jsou za šašky. Pokud jedu v koloně 10 aut a policie vytáhne pouze mě a platím pokutu za rychlost. Při mé otázce a co těch dalších 9 aut co jelo se mnou v koloně? TO VÁS NEMUSÍ ZAJÍMAT PANE ŘIDIČI!!! O policii si myslím své a o tomto státu to samé. Je to policejní stát a zlatá doba před 1989.

 13. Ombudsman by měl trochu přitvrdit, policajti jsou arogantní a nějaké právní kudrdlinky je nechávají chladné. Svoje pochybení nikdy neuznají i když, jako v tomto případě, mají máslo na hlavě, protože v tom pořadu policajti šaškují ve své pracovní době, ve služebních policejních vozech a policejní centrála je taky originální, žádná kulisa ve studiu. Ale klidně budou tvrdit, že s tím nemají nic společného.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB