Politická panika se přetlačuje s nadějí na vakcínu

Analýza
Po amerických volbách se podle očekávání pozornost přesunula na pandemii covid-19 a slibné zprávy o vakcíně. Když Pfizer a BioNTech zveřejnily, že jejich vakcína překonává 90% účinnost, drahé kovy i energie rychle zareagovaly. Zlato se propadlo o více než 100 dolarů, zatímco ropa posílila zhruba o deset procent.
Ropa a komodity obecně si, na rozdíl od cenných papírů, nemohou dovolit tolik pracovat s očekáváním, protože je třeba každý den vyrovnat nabídku s poptávkou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V průběhu minulého týdne však kvůli pokračujícímu růstu počtu nakažených v Evropě i v USA nadšení z vakcíny poněkud ochladlo. Lidé si uvědomili, že ekonomické problémy se budou krátkodobě nejspíš nadále zhoršovat a uleví se nám teprve ve chvíli, kdy vědci zajistí dostatečný počet vakcín, čímž podpoří opětovný návrat k normálu v druhé polovině roku 2021.

Krátkodobé politické odezvy na druhou vlnu v podobě represí a plošných opatření mohou vést až k politickému omylu ve formě přehnaných stimulů. To podle nás povede někdy začátkem roku 2021 k novému zaměření na reflaci, což kovům jen prospěje.

Bloomberg Commodity Index se obchodoval o 1,3 procenta výš, protože propad drahých kovů o 3,8 procenta byl více než kompenzován růstem cen v zemědělském sektoru a také v energetice, kde si ceny polepšily o šest procent.

Obiloviny na maximu

Obiloviny vnímané prizmatem Bloomberg Grains Indexu dosáhly nového 17měsíčního maxima a dál pokračují ve výrazném vzestupu, který začal již v srpnu. Poslední impuls pro cestu vzhůru jim dodalo americké ministerstvo zemědělství, když ve své zprávě uvedlo, že se americké zásoby kukuřice a sójových bobů ocitnou ke konci sezóny 2020-21 na nejnižší úrovni za posledních sedm let.

Za normálních okolností už mají touto dobou o sklizni a zásobách všichni dávno jasno, a listopadová zpráva WASDE (World Agriculture Supply and Demand) tak nebudí žádnou pozornost. Letos však situace není normální ani zdaleka, ať už kvůli nepřízni počasí, nebo urychleným nákupům ze strany Číny. Než začalo vybírání zisků, dosáhla kukuřice díky zprávám býčího charakteru svého 15měsíčního maxima a sójové boby dokonce maxima čtyřletého.

Zdroj: Saxo Group

Ropu paralyzuje slabá poptávka

Po zprávách o nadějné vakcíně zamířila ropa výš, ovšem poté se znovu zklidnila, když americká vládní agentura EIA (Energy Information Administration), OPEC i Mezinárodní energetická agentura (IEA) zkorigovaly své údaje o celosvětové poptávce směrem dolů.

IEA ve své měsíční zprávě Oil Market Report snížila očekávanou globální poptávku po ropě kvůli novým opatřením a lockdownům a rostoucí ropné produkci v zemích, jako je např. Libye. Tím se dál stupňuje tlak na OPEC+, aby odložila zvýšení produkce plánované na leden 2021. Skupina se sejde 1. prosince k prodiskutování dalšího postupu.

K této schůzce IEA napsala: „Jelikož vakcína proti covid-19, která by zachránila globální trh s ropou, patrně ještě nějaký čas nedorazí, vytvoří kombinace slabší poptávky a rostoucí nabídky ropy vcelku problematické klima (…). Pokud se nezmění fundamenty, bude hledání nové rovnováhy na trhu postupovat jen pomalu.“ Skupina snížila předpovídanou poptávku po ropě na tento i příští rok a významnější zotavení nečeká dříve než ve druhé polovině roku 2021.

PSALI JSME:
Ropa hledá oporu po rekordním propadu

I my sice věříme, že se energetika nakonec pořádně zotaví, ale teď je zapotřebí trpělivosti. Právě energetický sektor utrpěl největší škody, protože lockdowny a omezená mobilita prudce omezily poptávku po pohonných hmotách.

Vakcína sice časem přinese její normalizaci, ale neměli bychom zapomínat, že ropa a komodity obecně si, na rozdíl od cenných papírů, nemohou dovolit tolik pracovat s očekáváním, protože je třeba každý den vyrovnat nabídku s poptávkou. Příliš vysoká nabídka způsobí, že cena padá, aby si vynutila pokles nabídky a přilákala poptávku, což hezky ilustrují spekulace s volnou skladovací kapacitou.

Ropa Brent se bude pravděpodobně dál obchodovat v úzkém pásmu kolem 40 dolarů za barel. Trvalý nárůst případů koronavirové nákazy by snad mohly vykompenzovat příznivé zprávy před jednáním OPEC+.

Zdroj: Saxo Group

Drahé kovy s nejistou vyhlídkou

Zotavení drahých kovů po amerických volbách se nakonec ukázalo jako krátkodobé, neboť zprávy o vakcíně firmy Pfizer přispěly ke změně krátkodobých vyhlídek. Dolar znovu stoupl a výnosy z dluhopisů poskočily výš.

Zatímco technologické akcie, které měly být bezpečným útočištěm, zamířily dolů, protože trh začal místo nich nakupovat akcie firem z indexu Russell 200 s nízkou kapitalizací, které jsou vnímány jako barometr americké ekonomiky a jejího případného zotavení. Tento velký obrat od defenzivních aktiv směrem k hodnotovým zasáhl i zlato, protože si vynutil posílení amerických reálných sazeb, které jsou klíčovým určujícím faktorem tohoto kovu.

Podle nás vakcína pomůže zlepšit výhledy na rok 2021, ale krátkodobě budou mít politici a centrální banky tendenci panikařit, protože počet nakažených koronavirem dál stoupá. A na to upozornily i tři z největších centrálních bank světa po varování, že vyhlídka na vakcínu proti COVID-19 k vyřešení ekonomických problémů způsobených pandemií nestačí.

Zdroj: Saxo Group

Ve chvíli, kdy svět stojí na pokraji přelomového vědeckého objevu v boji proti viru, budou další stimuly patrně dál zvyšovat očekávanou inflaci pro příští rok. Nejen kvůli extrémně snadnému přístupu k likviditě, ale i kvůli růstu vstupních nákladů způsobenému stoupajícími cenami potravin a energie. Vzhledem k tomu očekáváme zvýšení výnosů dlouhodobějších dluhopisů hlavně kvůli rostoucí očekávané inflaci, která by znamenala, že reálné výnosy zůstanou hluboko v červených číslech.

Kromě toho je tady pořád šance na oslabení dolaru. Něco takového by nejenže omezilo chuť investovat do technologických akcií oceňovaných v dolarech, které jsou jinak považovány za bezpečné útočiště, ale mohlo by to i pomoci k vyššímu růstu rozvojových trhů a poptávky po špercích, která podle Světové rady pro zlato utrpěla ve 3. čtvrtletí meziroční propad 29 %.

Na závěr je třeba zmínit, že zlato má podle nás i nadále býčí vyhlídky a díky tomu je zde i potenciál pro výraznější posílení stříbra a platiny. Kdy dojde k příštímu posunu směrem vzhůru, však zůstává dosti nejisté, protože vyhlídky na další zprávy o vakcíně s sebou přinášejí hlubší korekci než tu „slabou“, jejímiž svědky jsme byli dosud. Klíčová zůstává dál oblast podpory mezi 1850 a 1835 dolary za unci, přičemž aby zlato získalo další nákupní momentum, je potřeba průlom nad 1970 dolarů za unci.

Autor je hlavní komoditní stratég Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Cena zlata i přes své propady bude dlouhodobě posilovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.