Polská inflace zaostala za odhady

Názor
Inflační překvapení směrem dolů ve čtvrtek přinesla prosincová polská inflace. Zatímco trh očekával nepatrné zpomalení tamního meziročního růstu spotřebitelských cen z 17,5 procenta v listopadu na 17,4 procenta, ve skutečnosti vzrostly ceny meziročně o 16,6 procenta.
V Polsku loni v prosinci vzrostly meziročně ceny o 16,6 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Spolu s překvapivě nízkou inflací z tohoto týdne z velkých evropských ekonomik (Německo, Francie, pozn. aut.) tak trhy zaceňují v Evropě i středoevropském regionu riziko rychlejší než dosud očekávané dezinflace.

Ve čtvrtek viditelně klesaly tržní úrokové sazby napříč celým středoevropským regionem a spolu s tím mírně oslabily i regionální měny. To se týkalo také české koruny, která tak nepokračovala ve své překvapivé spanilé jízdě a vrátila se lehce nad 24 CZK/EUR.

PSALI JSME:
Koruna je rekordně silná. A může být ještě silnější

Nadále očekáváme, že vzhledem k nástupu recese domácí ekonomiky a výrazného poklesu úrokového diferenciálu by koruna mohla nedávné zisky k euru v dalších měsících korigovat.

Zároveň se zdá nepravděpodobné, že by na těchto hladinách proti případným tlakům na její oslabení intervenovala centrální banka. Její aktivita na devizovém trhu je podle našeho odhadu od loňského října minimální.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Inflace klesá napříč Evropou

Zavřít reklamu ×
  1. Poláci jsou vynikající obchodníci. Prodjaí maso se salmonelou atd….Pro sebe mají levný plyn z Norska(žádné předražené LNG),na těžbu uhlí mají u EU vyjednanou výjimku a další … Naše vláda se musí podle Polské akorát stydět!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hrozba bankrotu USA je odvrácena

Republikánští vyjednávači se v neděli nad ránem středoevropského času dohodli s Bílým domem na navýšení stropu amerického veřejného zadlužení. Podařilo se jim tak odvrátit platební neschopnost Spojených států, která …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB