Pomáháme Ukrajině. Český červený kříž od začátku ruské invaze vypravil už 17 humanitárních misí

Český červený kříž na Ukrajinu za necelých osm týdnů vypravili již 17 humanitárních misí. To představuje osmdesát tun především zdravotnického materiálu. „Nepominutelná je také flotila 30 sanitek a zdravotnických vozidel. Nově se zaměřujeme i na civilní obranu,“ informoval redakci FAEI.cz prezident Českého červeného kříže (ČCK) Marek Jukl.
Pomoc Českého červeného kříže Ukrajině je financována také podporou z prostředků sbírky na Fondu humanity. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Těžištěm naší pomoci je posilování dostupnosti zdravotní péče na Ukrajině, což je základ a nutný předpoklad jakékoli další pomoci. Ošetřovat raněné a nemocné pomáhají dodávky zdravotnického materiálu sestavené přesně podle místních požadavků,“ vysvětlil Jukl.

Jde nejen o traumasety, ale také sety pro léčbu popálenin, hemostatika, transfúzní sety nebo zevní fixátory, z přístrojů anesteziologické monitory, odsávačky, dermatomy, VAC přístroje a další. Z léčiv jde o analgetika, antibiotika, antitusika, glukózu, inzulin a další.

Zdravotnické týmy, jak Jukl uvedl, dostaly také zdravotnické stany, vakuová nosítka, komunikační prostředky (vč. satelitních) nebo ochranné prostředky (přilby, vesty). „Naše dodávky jsou cílené na základě předchozího zjištění na místě, přepravujeme také materiál v rámci programu MEDEVAC Ministerstva vnitra,“ doplnil prezident ČCK.

PSALI JSME:
Jak Češi pomáhají válkou zasažené Ukrajině?

„Kromě podpory zdravotní péče jsme se rozhodli – opět na základě konkrétních požadavků – podpořit také ukrajinský hasičský sbor, který plní v době války úkoly civilní obrany: Chrání civilisty před jejími následky – od hašení požárů, přes vyprošťování, zajišťování ukrytí a podobně,“ informoval Marek Jukl.

„Zakoupili jsme ukrajinským hasičům novou výstroj – konkrétně 150 kusů hasičských přileb, 767 párů zásahové obuvi, 112 párů zásahových rukavic a 102 kusů zásahových kompletů, kabátů, kalhot a bund, což celkem představuje skoro pět tun na 29 paletách v hodnotě 11,5 milionu korun, kterou jsme minulý čtvrtek na Ukrajině předali,“ sdělil Jukl.

Pomoc Českého červeného kříže je financována podporou z prostředků sbírky na Fondu humanity ČČK (veřejná finanční sbírka pro pomoc na Ukrajině – pozn. red.), příspěvků Ministerstva zahraničních věcí, MEDEVACu, z darů jednotlivců a institucí. Například Komerční banka minulý týden informovala, že Českému červenému kříži věnuje celkem 800 tisíc korun.

PSALI JSME:
Milion dolarů a výzva k podpoře Ukrajiny

Celková suma směřující z KB na pomoc Ukrajině dosáhla 20 milionů korun. Vedle skupiny Komerční banky, která poskytla deset milionů, se prostřednictvím Nadace KB Jistota zapojili i sami zaměstnanci. Jejich sbírku, která přinesla pět milionů korun, pak nadace zdvojnásobila. Prostředky budou poskytnuty na akutní pomoc uprchlíkům na území České republiky a jejich integraci.

„Školicí středisko KB v Praze na Palmovce je již druhý měsíc domovem pro maminky, jejich děti a několik babiček prchající před válkou z Ukrajiny. V současnosti je zde ubytováno 40 žen a 51 dětí, které mají zajištěnou celodenní stravu i jednorázový příspěvek na nejnutnější výdaje,“ informoval naši redakci Michal Teubner, tiskový mluvčí skupiny KB.

Ve školících místnostech probíhají lekce češtiny, informační schůzky s Českým červeným křížem a doprovodný program pro děti. Zaměstnanci banky pomohli vybavit dětský koutek i šatníky rodin a aktivně průběžně pomáhají s další materiální pomocí, tlumočením nebo s programem pro děti.

PSALI JSME:
Pomoc Ukrajině: Prodeje v e-shopech se zvýšily o stovky procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Marek Loula novým členem představenstva ČSOB

ČSOB s předstihem informovala portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o chystaných změnách ve svém vedení. Od září letošního roku do představenstva nastoupí Marek Loula, současný člen představenstva na …

Jaroslav Rychna posiluje vedení Buřinky

Čtvrtým členem představenstva Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) se stal Jaroslav Rychna. Ve firmě působí od roku 2016 a nově se stává vedoucím divize informačních technologií. O novém personálním …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …