Pomáháme Ukrajině. Český červený kříž od začátku ruské invaze vypravil už 17 humanitárních misí

Český červený kříž na Ukrajinu za necelých osm týdnů vypravili již 17 humanitárních misí. To představuje osmdesát tun především zdravotnického materiálu. „Nepominutelná je také flotila 30 sanitek a zdravotnických vozidel. Nově se zaměřujeme i na civilní obranu,“ informoval redakci FAEI.cz prezident Českého červeného kříže (ČCK) Marek Jukl.
Pomoc Českého červeného kříže Ukrajině je financována také podporou z prostředků sbírky na Fondu humanity. Ilustrační foto: FAEI.cz

„Těžištěm naší pomoci je posilování dostupnosti zdravotní péče na Ukrajině, což je základ a nutný předpoklad jakékoli další pomoci. Ošetřovat raněné a nemocné pomáhají dodávky zdravotnického materiálu sestavené přesně podle místních požadavků,“ vysvětlil Jukl.

Jde nejen o traumasety, ale také sety pro léčbu popálenin, hemostatika, transfúzní sety nebo zevní fixátory, z přístrojů anesteziologické monitory, odsávačky, dermatomy, VAC přístroje a další. Z léčiv jde o analgetika, antibiotika, antitusika, glukózu, inzulin a další.

Zdravotnické týmy, jak Jukl uvedl, dostaly také zdravotnické stany, vakuová nosítka, komunikační prostředky (vč. satelitních) nebo ochranné prostředky (přilby, vesty). „Naše dodávky jsou cílené na základě předchozího zjištění na místě, přepravujeme také materiál v rámci programu MEDEVAC Ministerstva vnitra,“ doplnil prezident ČCK.

PSALI JSME:
Jak Češi pomáhají válkou zasažené Ukrajině?

„Kromě podpory zdravotní péče jsme se rozhodli – opět na základě konkrétních požadavků – podpořit také ukrajinský hasičský sbor, který plní v době války úkoly civilní obrany: Chrání civilisty před jejími následky – od hašení požárů, přes vyprošťování, zajišťování ukrytí a podobně,“ informoval Marek Jukl.

„Zakoupili jsme ukrajinským hasičům novou výstroj – konkrétně 150 kusů hasičských přileb, 767 párů zásahové obuvi, 112 párů zásahových rukavic a 102 kusů zásahových kompletů, kabátů, kalhot a bund, což celkem představuje skoro pět tun na 29 paletách v hodnotě 11,5 milionu korun, kterou jsme minulý čtvrtek na Ukrajině předali,“ sdělil Jukl.

Pomoc Českého červeného kříže je financována podporou z prostředků sbírky na Fondu humanity ČČK (veřejná finanční sbírka pro pomoc na Ukrajině – pozn. red.), příspěvků Ministerstva zahraničních věcí, MEDEVACu, z darů jednotlivců a institucí. Například Komerční banka minulý týden informovala, že Českému červenému kříži věnuje celkem 800 tisíc korun.

PSALI JSME:
Milion dolarů a výzva k podpoře Ukrajiny

Celková suma směřující z KB na pomoc Ukrajině dosáhla 20 milionů korun. Vedle skupiny Komerční banky, která poskytla deset milionů, se prostřednictvím Nadace KB Jistota zapojili i sami zaměstnanci. Jejich sbírku, která přinesla pět milionů korun, pak nadace zdvojnásobila. Prostředky budou poskytnuty na akutní pomoc uprchlíkům na území České republiky a jejich integraci.

„Školicí středisko KB v Praze na Palmovce je již druhý měsíc domovem pro maminky, jejich děti a několik babiček prchající před válkou z Ukrajiny. V současnosti je zde ubytováno 40 žen a 51 dětí, které mají zajištěnou celodenní stravu i jednorázový příspěvek na nejnutnější výdaje,“ informoval naši redakci Michal Teubner, tiskový mluvčí skupiny KB.

Ve školících místnostech probíhají lekce češtiny, informační schůzky s Českým červeným křížem a doprovodný program pro děti. Zaměstnanci banky pomohli vybavit dětský koutek i šatníky rodin a aktivně průběžně pomáhají s další materiální pomocí, tlumočením nebo s programem pro děti.

PSALI JSME:
Pomoc Ukrajině: Prodeje v e-shopech se zvýšily o stovky procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.